Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 4 czerwca 2020, 10:37

autor: Aquma

AMD: karta graficzna Big Navi zadebiutuje przed PS5 i nowym Xboksem

Devinder Kumar – dyrektor finansowy AMD – poinformował, że nowa flagowa karta graficzna koncernu, tzw. Big Navi, pojawi się na rynku przed konsolami PlayStation 5 i Xbox Series X.

AMD: karta graficzna Big Navi zadebiutuje przed PS5 i nowym Xboksem - ilustracja #1
Big Navi wzbudza duże emocje.

W SKRÓCIE:

  1. Big Navi zadebiutuje przed PS5 i XSX;
  2. najprawdopodobniej oznacza to premierę we wrześniu lub październiku;
  3. mniej więcej w tym samym czasie na rynku zadebiutują Ryzeny 4000.

Firma AMD potwierdziła, że tzw. Duże Navi (ang. Big Navi) – nowa flagowa karta graficzna koncernu, dedykowana najbardziej wymagającym graczom – będzie pierwszym produktem opartym na architekturze RDNA 2, który pojawi się na rynku. GPU PS5 i Xboksa Series X – także zbudowane w oparciu o RDNA 2 – zadebiutują dopiero po niej (via VideoCardz).

Jest wiele ekscytacji w związku z Navi 2, czyli tym, co nasi fani nazwali Big Navi. Big Navi to produkt halo (najprawdopodobniej mowa o tzw. marketingowym efekcie halo – wydanie dobrze przyjętego produktu, w tym przypadku Big Navi, powoduje, że wartość marki wzrasta w oczach klientów). Entuzjaści uwielbiają kupować najlepsze rzeczy, a my z pewnością pracujemy nad tym, by dać im to, co najlepsze - powiedział dyrektor finansowy AMD, Devinder Kumar.

Oznacza to, że premiera tego układu graficznego odbędzie się pod koniec tego roku – najpóźniej we wrześniu lub październiku, bowiem eksperci spodziewają się, że konsole dziewiątej generacji trafią do sprzedaży w październiku lub listopadzie). Przedstawiciel AMD potwierdził też, że w tym samym czasie na rynku pojawią się procesory oparte na architekturze Zen 3 (mowa o Ryzenach 4000).

Jesteśmy na dobrej drodze, by pod koniec 2020 roku wprowadzić na rynek nasze procesory nowej generacji Zen 3 i karty graficzne RDNA 2 – powiedział Devinder Kumar.

AMD: karta graficzna Big Navi zadebiutuje przed PS5 i nowym Xboksem - ilustracja #2
Nowe Ryzeny trafią do sklepów mniej więcej w tym samym czasie, co flagowe GPU.

Przypominamy, że według ostatnich doniesień nowe karty graficzne mają oferować zdecydowanie lepszą wydajność. Wiemy też, że będą posiadały sprzętową obsługę ray tracingu.

  1. AMD – strona oficjalna