Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 8 stycznia 2020, 09:11

autor: Aquma

AMD pracuje nad szybkimi GPU Navi z ray tracingiem

Szefowa koncernu AMD - dr Lisa Su - udzieliła wywiadu dziennikarzom serwisu AnandTech. W czasie rozmowy pojawił się wątek kart AMD obsługujących ray tracing. Koncern pracuje nad nową, mocną kartą graficzną obsługującą tę technologię, która powinna pojawić się na rynku jeszcze w tym roku.

Navi z ray tracingiem jeszcze w tym roku? - AMD pracuje nad szybkimi GPU Navi z ray tracingiem - wiadomość - 2020-01-08
Navi z ray tracingiem jeszcze w tym roku?

W wywiadzie udzielonym serwisowi AnandTech prezes AMD - dr Lisa Su - potwierdziła oficjalnie, że jej firma pracuje nad nową, potężną kartą graficzną należącą do rodziny Navi, która będzie obsługiwała technologię ray tracingu. Koncern wierzy, że śledzenie promieni w czasie rzeczywistym jest przyszłością, ale też ma świadomość, że rozwiązanie to wciąż jest we wczesnej fazie rozwoju (co pozostaje w zgodzie z wcześniejszymi, sceptycznymi twierdzeniami).

W przeszłości mówiłam, że ray tracing jest ważny, i nadal w to wierzę, ale jeśli spojrzeć na to, gdzie jesteśmy dzisiaj, to wciąż jest bardzo wcześnie (mowa o wczesnej fazie rozwoju - przyp. red.). Dużo inwestujemy w ray tracing i w ekosystem wokół niego - obaj nasi partnerzy konsolowi powiedzieli również, że stosują ray tracing. Należy oczekiwać, że nasze dedykowane karty graficzne w 2020 roku również będą korzystały z ray tracingu. Wierzę, że jest jeszcze bardzo wcześnie, a ekosystem musi się rozwijać. Potrzebujemy więcej gier, oprogramowania i aplikacji, które będą z tego (śledzenia promieni - przyp. red.) korzystały. W AMD czujemy się bardzo dobrze z naszym stanowiskiem w sprawie ray tracingu - stwierdziła dr Lisa Su.

Dotychczas ray tracingu oferowały wyłącznie układy Nvidii, ale zainteresowanie AMD tym tematem nie jest żadną tajemnicą - zgodnie z licznymi doniesieniami omawianą funkcję mają posiadać na przykład tworzone przez „czerwonych” GPU dla konsol nowej generacji. Także plotki dotyczące kart graficznych dla pecetów sugerowały, że koncern nie zamierza oddać Nvidii pola w kwestii śledzenia promieni.

Omawiany układ graficzny od AMD ma zadebiutować jeszcze w tym roku. Wygląda na to, że zapowiada się bardzo gorący okres na rynku kart graficznych. Ciekawe czy omawiane Navi będzie w stanie nawiązać rywalizację z nowymi układami Nvidii, które zgodnie z niedawnymi doniesieniami mają zapewniać bardzo imponujący przyrost wydajności w połączeniu z dużą energooszczędnością.

  1. AMD - strona oficjalna
  2. Nvidia - strona oficjalna