Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 21 maja 2019, 12:46

autor: Bartosz "Aquma" Świątek

AMD i Intel stracą na problemach firmy Huawei

Analitycy firmy Goldman Sachs przedstawili zestawienie amerykańskich firm, które ucierpią na zakazie handlu z chińskim koncernem Huawei. Na liście znalazło się sporo podmiotów kojarzonych z naszą branżą, takich jak AMD, Intel, Microsoft czy Nvidia.

Zakaz handlu z Huawei oznacza problemy także dla amerykańskich firm. - AMD i Intel stracą na problemach firmy Huawei - wiadomość - 2019-05-21
Zakaz handlu z Huawei oznacza problemy także dla amerykańskich firm.

15 maja prezydent USA Donald Trump podpisał rozporządzenie, w wyniku którego chiński producent sprzętu Huawei znalazł się na czarnej liście podmiotów zmuszonych do uzyskania zgody rządu federalnego na zakup amerykańskiej technologii i komponentów. Wczoraj donosiliśmy o pierwszych poważnych konsekwencjach tej decyzji. Każdy kij ma jednak dwa końce – ruch administracji będzie skutkował problemami także dla firm z USA. Analitycy Goldman Sachs przygotowali zestawienie koncernów, które ucierpią w związku z zaistniałą sytuacją (za TechPowerUp). Na liście znaleźli się m.in. AMD, Nvidia, Microsoft oraz Intel.

Najwięcej pieniędzy – bo aż 84 mln dolarów – straci ostatnia ze wspomnianych firm. Z kolei AMD musi przygotować się na utratę przeszło dwukrotnie mniejszej sumy (38,79 mln dol.), ale – paradoksalnie – to właśnie dla „czerwonych” ostatnie kroki administracji USA mogą okazać się najbardziej problematyczne. W przypadku koncernu zarządzanego przez dr Lisę Su interesy z Huawei odpowiadają za większą część całkowitych przychodów, co oznacza zdecydowanie większe ryzyko.

Zakaz handlu z chińskim producentem uderzy także w Microsoft oraz Nvidię, ale ich problemy będą zdecydowanie mniejsze. W najgorszej sytuacji znajdują się firmy mocno zaangażowane w rynek urządzeń mobilnych, takie jak Qualcomm czy Broadcom – w ich przypadku straty mogą przekroczyć 500 mln dolarów. Niewiele lepiej na zaistniałej sytuacji wyjdą producenci nośników i pamięci, tacy jak Seagate czy Micron (choć drugi z wymienionych podmiotów nie polega tak mocno na interesach z Huawei).

Lista firm, które stracą na zakazie handlu. Źródło: Reuters.

  1. Huawei – strona oficjalna
  2. AMD – strona oficjalna
  3. Intel – strona oficjalna
  4. Microsoft – strona oficjalna
  5. Nvidia – strona oficjalna