Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 6 sierpnia 2022, 17:00

autor: Damian Miśta

Amazon kupuje iRobot, Roomba pozwoli gigantowi zajrzeć do domów

Amazon zakupi przedsiębiorstwo iRobot za 1,7 miliardów dolarów po uzyskaniu poparcia ze strony regulatorów. Dostanie markę Roomba i cenne dane.

Źródło fot. powyżej: Pexels | Kindel Media.

Amazon wykona kolejny krok w kierunku stworzenia własnego systemu smart home. Amerykański gigant chce zadbać o stan podłóg w Twoim domu i pozna go w całej okazałości.

Amazon zakupi iRobot

Stanie się tak, gdyż Amazon powiadomił o planowanym zakupie przedsiębiorstwa iRobot za 1,7 miliarda dolarów. Kwota obejmuje także długi iRobota. Transakcja zostanie zrealizowana po zatwierdzeniu udziałowców obu firm i instytucji regulującej w Stanach Zjednoczonych. iRobot jest znany z zrobotyzowanych odkurzaczy, a w szczególności z marki Roomba i systemu iRobotOS.

Prezes iRobot Colin Angle udzielił komentarza dla postu Amazona, gdzie mówił o pokrywaniu się celów obu marek. W ostatnich latach przedsiębiorstwa iRobot i Amazon zacieśniały współpracę, czego przykładem jest współdziałanie Roomby z asystentką głosową Alexa. iRobot również korzysta z serwerów AWS Amazona. Natomiast Amazon zauważalnie interesuje się tematem systemu smart home. Amazon wprowadził na rynek robota Astro, który jest asystentem dbającym o bezpieczeństwo domowników i pomaga im w różnych czynnościach. Astro przyniesie potrzebny użytkownikowi przedmiot, ale też zbiera personalne informacje o konkretnych „podopiecznych” w celu przypomnienia o wzięciu np. leków.

Amazon kupuje dane

Obie spółki będą musiały przekonać regulatorów, że m.in. zostaną zachowane standardy dotyczące prywatności. Amazon zostanie posiadaczem jednej z najpopularniejszych marek inteligentnych odkurzaczy. Najnowsze modele Roomby mają wbudowane czujniki, które umożliwiają tworzenie trójwymiarowych map domów ich użytkowników.

Odkurzacze Roomba zbierają szczegółowe informacje o położeniu poszczególnych pomieszczeń i przedmiotów w mieszkaniu. Portal The Verge podejrzewa, że w zakupie Amazona chodzi głównie o pozyskanie cennych danych. W końcu urządzenia marki iRobot dotychczas zebrały dane o położeniu ponad 43 milionów obiektów w różnych budynkach. Technologia iRobota na bieżąco analizuje upodobania użytkowników. W tej transakcji może chodzić o nabycie informacji nt. kontekstów zachowań i tego, jak wyglądają poszczególne pomieszczenia. iRobotOS sam się uczy o zachowaniach domowników i zorientuje się o np. przemeblowaniu sypialni w pokój dziecięcy. Smart home Amazona będzie lepiej funkcjonować, gdy ten będzie w stanie dobrze poznać, jak jego klienci urządzają się w swoich domach. Sam iRobot odnotował spadek dochodu o 30% z powodu rosnącej konkurencji. Wspomniany wcześniej robot Astro nie jest na razie szeroko dostępny, więc Amazon może szybciej uzyskać wiedzę o domach konsumentów poprzez nabycie producenta Roomba.

Amazon jest obecnie właścicielem kilku firm, które tworzą inteligentny dom. W składzie rodziny Amazona aktualnie znajdziemy m.in. firmę Ring dbającą o bezpieczeństwo domowe czy Blinka zajmującego się produkcją budżetowych kamer. Ring w przeszłości wzbudził kontrowersję z powodu m.in. zbierania szczegółowych danych i dzieleniu się nimi z organami bezpieczeństwa.

Niewątpliwie Amazon dąży do stworzenia jednolitego systemu smart home, ale będzie musiał zawalczyć o zaufanie konsumentów.

Amazon kupuje iRobot, Roomba pozwoli gigantowi zajrzeć do domów - ilustracja #1

Zapraszamy Was na nasz nowy kanał na YouTubetvtech, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.