Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 24 września 2022, 16:08

autor: Damian Miśta

Niepotrzebnie włączona opcja spowalniała gry

Aktualizacja Windowsa 11 22H2 spowodowała pogorszenie działania gier u użytkowników kart graficznych Nvidii. Nowa wersja GeForce Experience rozwiązała problem z wydajnością.

Źrodło fot. Unsplash/freestocks
i

Aktualizacja Windowsa 11 oznaczona jako 22H2 spowodowała problemy w wydajności u użytkowników kart graficznych Nvidii w trakcie grania. Poszkodowani raportowali spadek użycia procesora (z np. 50-60% do 5%), przez co doświadczali zauważalnego pogorszenia działania gier w postaci zacinania się i niskiej liczby klatek na sekundę. Na Reddicie pojawiły się skargi ze strony sfrustrowanych graczy. Oto parę przykładów.

[…] Doświadczyłem nienormalnego zacinania się w grach. Użycie mojego procesora czasami spadało zauważalnie, z 80% do 5%. Przywróciłem poprzednią wersję [systemu operacyjnego – przyp. red.] i znacznie poprawiły się moje doświadczenia w grach.

Dokonałem aktualizacji do 22H2 i teraz mierzę się z ekstremalnie niestabilną liczbą fps we wszystkich moich grach. Mam dobrą specyfikację sprzętową i wcześniej nie zauważyłem żadnych problemów (Ryzen 3600, GTX 1070 Ti, 16 GB RAM). Gry są zasadniczo niegrywalne.

Nvidia rozwiązała problem

Nvidia zajęła się sprawą i po jej zbadaniu winowajcą zamieszania okazał się nowy zestaw narzędzi graficznych przeznaczonych do debugowania, które były niepotrzebnie uruchamiane. Problem dotyczył głównie graczy mających zainstalowane oprogramowanie GeForce Experience (służące do m.in. transmisji rozgrywki czy optymalizacji ustawień gier). „Zielony” producent kart graficznych wypuścił aktualizację GeForce Experience do wersji beta 3.26, która powinna zlikwidować problem. Niektórzy przekazali również, że cofnięcie poprawki Windowsa 11 pomogło przywrócić system do pożądanego stanu.

[…]Cofnąłem aktualizację i gry ponownie działają bez zarzutu przy użyciu procesora w zakresie 50-60%.

Niepotrzebnie włączona opcja spowalniała gry - ilustracja #1

Zapraszamy Was na nasz nowy kanał na YouTubetvtech, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.

Damian Miśta

Damian Miśta

Pisał tu i ówdzie hobbystycznie od młodych lat. Był krótko na kierunku dziennikarskim, gdzie zainteresował się psychologią, którą aktualnie studiuje. Mimo tego planów znacznie nie zmienił i zaczął działać na GRY-Online w lipcu 2022 roku. Najlepiej czuje się w tematach technologicznych, chociaż gry i filmy nie kryją przed nim tajemnic. Spędził niezliczoną ilość godzin przemierzając Khorinis, a serię o przygodach Indiany Jonesie zna na pamięć. Czytał również od deski do deski czasopisma branżowe. Poza tym majsterkuje lub wybiera się w podróż do minionych epok.

więcej