Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 16 lutego 2021, 14:20

autor: Sodar

Aktualizacja Windows 10 doda „pływające” menu start i zaokrąglone krawędzie

Wygląd systemu Windows 10 może się niedługo zmienić. Aktualizacja planowana na drugą połowę tego roku ma oddzielić menu start od paska zadań i dodać zaokrąglone krawędzie w interfejsie.

W SKRÓCIE:
  • „pływające” menu start i liczne zaokrąglenia interfejsu to najważniejsze nowości w nadchodzącej aktualizacji Windows 10.

Microsoft przygotowuje facelifting wyglądu Windows 10. Pojawi się on w formie większej aktualizacji 21H2 o nazwie „Sun Valley”. Jedną z najbardziej zauważalnych zmian będzie „pływające” menu start, które nie będzie miało połączenia z paskiem zadań. Okno menu ma też zyskać zaokrąglenia interfejsu, czyli w pewnym sensie historia zatoczy koło (systemy Windows XP i 7 nie posiadały kanciastych okien).

Aktualizacja Windows 10 doda „pływające” menu start i zaokrąglone krawędzie - ilustracja #1
Symulacja zaokrąglonego interfejsu odświeżonego Windows 10. Źródło: WindowsLatest

Graficzne zmiany mają objąć także menu podręczne i pole wyszukiwania. Uważa się też, że zaokrąglone mogą zostać kafelki, a Microsoft pracuje także nad zmianami w wyglądzie okna powiadomień i kalendarza. Nowe menu pokazują ostatnie wpisy Zaca Bowdena (sprawdzony obserwator i redaktor w serwisie Windows Central):

Liczne przecieki pozwoliły na wykonanie symulacji interfejsu odświeżonego Windows 10. Obrazki zamieszczone w informacji na stronie serwisu WindowsLatest nie są screenami, to tylko dzieło grafika. Choć taki wygląd może być mocno prawdopodobny, patrząc na wizualną stronę Windows 10X. To właśnie na trailerach rywala dla Chrome OS przygotowanego przez Microsoft pierwszy raz można było zobaczyć zaokrąglenia i wyspowe menu.

Prace nad nowym obliczem interfejsu Windows 10 mają się zakończyć w czerwcu. Niedługo być może pierwsze zmiany zobaczą uczestnicy programu Insider. Użytkownicy Windows 10 powinni otrzymać aktualizację 21H2 już w październiku tego roku. Miejmy nadzieję, że obędzie się bez kolejnych problemów.

Windows 10X

Uproszczona, lekka wersja systemu przeznaczona dla urządzeń przenośnych. Nacisk położono w niej na energooszczędność i usługi online. Będzie posiadał odmianę darmową i abonamentową z rozszerzoną funkcjonalnością CloudPC. Pierwsze komputery z Windows 10X mają trafić do sklepów wiosną 2021 roku.

Aktualizacja Windows 10 doda „pływające” menu start i zaokrąglone krawędzie - ilustracja #2

Zapraszamy Was na nasz nowy kanał na YouTube – GRYOnline Technologie, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.