Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 6 grudnia 2021, 13:56

800 milionów złotych w kryptowalutach zniknęło. Włamanie na Bitmart

Znaczna ilość kryptowalut została skradziona z giełdy Bitmart. Ich wartość to niemal 800 milionów złotych.

W SKRÓCIE:
  • Giełda Bitmart padła ofiarą ataku hakerów.
  • Wykradli oni dużą ilość kryptowalut o łącznej wartości blisko 200 mln dolarów.
  • Właściciel giełdy potwierdził, że firma pokryje straty użytkowników.

Kolejna giełda kryptowalut stała się ofiarą ataku hakerów. Tym razem padło na popularny Bitmart, który ucierpiał z powodu włamania w sobotni wieczór. Właściciele serwisu potwierdzili, że doszło do kradzieży rozmaitych kryptowalut i wycenili ich wartość na 150 milionów dolarów (około 610 mln złotych).

Inne wnioski wysnuła firma PeckShield Inc., zajmująca się kwestiami bezpieczeństwa blockchainu. Według przedstawionych przez nią danych, wartość wszystkich skradzionych tokenów to w rzeczywistości 196 milionów dolarów (prawie 800 mln złotych). Część z nich miała operować na bazie sieci Ethereum (łączna wartość 100 mln dolarów), a reszta na bazie Binance Chain (96 mln dolarów).

Ponadto firma ujawniła, które kryptowaluty zostały skradzione. Hakerzy nie pokusili się o zagrabienie najpopularniejszych walut w rodzaju bitcoina czy Etheru. Zamiast tego wykradziono znaczne sumy SAFEMOON, X2P, FLNS, BabyDoge oraz wielu innych.

Szef Bitmarta Sheldon Xia zdradził na Twitterze, że włamanie było spowodowane kradzieżą prywatnego klucza powiązanego z dwoma gorącymi portfelami kryptowalutowymi (hot wallet). Firma ma aktualnie badać powody takiego stanu rzeczy. Xia potwierdził również, że giełda pokryje straty spowodowane przez hakerów.

Czym jest hot wallet?

Gorący portfel (hot wallet) to rodzaj oprogramowania pozwalającego na przechowywanie kryptowaluty w chmurze. Umożliwia szybki dostęp do zgromadzonych środków, lecz w stosunku do zimnych portfeli (cold wallet) jest bardziej narażony na ataki ze strony hakerów. Drugi z wymienionych portfeli działa bowiem poza siecią internetową.

800 milionów złotych w kryptowalutach zniknęło. Włamanie na Bitmart - ilustracja #1
Źródło: Twitter

Ze względów bezpieczeństwa Bitmart na razie wstrzymał wszelkie wypłaty. Najprawdopodobniej możliwość ich dokonywania zostanie przywrócona 7 grudnia. Wkrótce firma ma przekazać więcej informacji na temat dalszych działań.

800 milionów złotych w kryptowalutach zniknęło. Włamanie na Bitmart - ilustracja #2

Zapraszamy Was na nasz kanał na YouTube – GRYOnline Technologie, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.