Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 6 sierpnia 2021, 20:26

30 lat temu ruszyła pierwsza strona internetowa

Dokładnie 30 lat temu, 6 sierpnia 1991 roku, sir Tim Berners-Lee uruchomił pierwszą stronę internetową. Technologie, które zostały wtedy użyte – HTML i WorldWideWeb, są z nami obecne do dzisiaj.

W SKRÓCIE:
  • WorldWideWeb ma 30 lat – 6 sierpnia 1991 roku uruchomiono pierwszą stronę internetową;
  • serwis GRYOnline.pl 1 stycznia tego roku obchodził zaś swoje 20 urodziny.

Internet świętuje dziś ważną rocznicę – 30-lecie usługi WWW. 6 sierpnia 1991 roku Tim Berners-Lee uruchomił pierwszą stronę internetową. Wykorzystał w tym celu opracowaną przez siebie technologię HTML (HyperText Markup Language) i stworzoną wspólnie z Robertem Cailliau WorldWideWeb. Obaj pracowali wtedy w instytucie CERN, a stronę uruchomiono na pierwszym serwerze WWW, za który posłużył komputer firmy NeXT, założonej przez Steve’a Jobsa. Strona istnieje do dzisiaj:

  1. The World Wide Web project (cern.ch)

Można powiedzieć, że jest to najstarsza strona WWW na świecie. Jej treść stanowi… „WWW”. To po prostu opis projektu WorldWideWeb, będący zarazem jego działającym przykładem. Jak na dzisiejsze standardy brakuje w niej wielu rzeczy (m.in. deklaracji „doctype”), nie ma żadnej grafiki i jest całkowicie statyczna (nawet nie ma reklam, ha!). Nadal jednak działa i wyświetla się tak samo jak 30 lat temu.

30 lat temu ruszyła pierwsza strona internetowa - ilustracja #1
Komputer, na którym uruchomiono pierwszy serwer WWW. Źródło: Science Museum.

Sir Tim Berners-Lee nie próbował zarabiać na swoim wynalazku i odrzucił wezwanie CERN-u do opatentowania jego technologii internetowej. Chciał, aby sieć była otwarta i wolna, aby mogła się rozwijać i ewoluować tak szybko, jak to możliwe.

Gdyby technologia była zastrzeżona i pod moją całkowitą kontrolą, prawdopodobnie by się nie przyjęła. Nie można proponować, aby coś było przestrzenią uniwersalną, a jednocześnie zachować nad nią kontrolę.

Pierwsza strona była wyświetlana na pierwszej przeglądarce WWW, którą także stworzył sir Berners-Lee. Działała ona w trybie tekstowym, co wyglądało mniej więcej tak (emulator przeglądarki liniowej). Pierwszą przeglądarką graficzną, która zdobyła popularność, był Mosaic (luty 1993 roku). To także początek Internetu przeglądanego za pomocą myszki i kursora. Mosaic był również kodową bazą dla dobrze znanego nam Internet Explorera (1995 rok).

W latach 1994–1995 pojawiły się takie strony internetowe jak eBay, Amazon i Yahoo. W 1998 roku powstało Google Inc. założone przez Larry’ego Page’a i Siergieja Brina. Wykorzystali oni metodę analizowania powiązań HTTP (linków) do stworzenia wyszukiwarki pozwalającej na łatwe przeglądanie zawartości. W tym czasie powstały też PHP i Java – technologie, które pozwoliły stronom stać się jeszcze ładniejszymi i bardziej interaktywnymi.

30 lat temu ruszyła pierwsza strona internetowa - ilustracja #2
Pierwsza szata graficzna serwisu GRYOnline.pl.

Rok 2001 jest datą ważną dla nas, gdyż wtedy, 1 stycznia, powstał nasz serwis. Oto jak wyglądały pierwsze wersje GRYOnline.pl. Prawda, że różnica jest ogromna? Obecnie na świecie istnieje 1,88 miliarda stron i liczba ta stale rośnie, o czym można łatwo przekonać się tutaj.

30 lat temu ruszyła pierwsza strona internetowa - ilustracja #3

Zapraszamy Was na nasz kanał na YouTube – GRYOnline Technologie, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.