Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikLogiczneiOSAND
Okładka Zombie Match Defense (iOS)
OkładkaZombie Match Defense (iOS)

Zombie Match Defense

Mobilna gra logiczna typu match-3, wzbogacona elementami strategicznymi rodem z gatunku tower defense. Współtwórcą Zombie Match Defense jest Jake Sones, były pracownik studia Blizzard Entertainment. Zadaniem gracza jest obrona naukowców przed hordami żywych trupów.

Logiczne | tower defense | zombie | elementy strategiczne | połącz trzy elementy

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Zombie Match Defense Premiera

anulowana

AND

22paź2015

iOS

Gry podobne do Zombie Match Defense

Gems of War

Marvel Puzzle Quest: Dark Reign

The Long Siege

Zombie Match Defense to wydana na mobilny system iOS i AND gra logiczna typu match-3 wzbogacona elementami strategicznymi. Opracowało ją studio Shovelware, a głównym projektantem był Jake Sones, czyli były pracownik zespołu Blizzard Entertainment.

Mechanika

W wydanym na mobilny system iOS i AND Zombie Match Defense naszym zadaniem jest obrona naukowców przed hordami żywych trupów. Rozgrywka łączy elementy strategii tower defense oraz gry logicznej typu match-3. Jajogłowych jest piątka i zlokalizowani są oni po lewej stronie ekranu. Do każdego z nich prowadzi ścieżka ze znajdującymi się na niej kilkoma rodzajami mózgów. Przyciągają one zombiaki, które je powoli zjadają. Cała zabawa sprowadza się do manipulowania mózgami w sposób pozwalający na łączenie ich w grupy złożone z trzech typów tego samego rodzaju. Wtedy mózgi znikają z planszy, a wraz z nimi obgryzające je martwiaki.

Tworzenie kombinacji nagradzane jest punktami, umożliwiającymi aktywację różnorodnych mocy specjalnych. Przykładowo, jedna z nich pozwala nakarmić zombiaka dużą dawką lodów, co powoduje zamarznięcie jego mózgu i tym samym sparaliżowanie go na kilka sekund, co z kolei sprawia, że tworzy on zator na danej ścieżce i daje więcej czasu na opanowanie sytuacji na mapie.

W wydanym na system iOS i AND Zombie Match Defense rozgrywka toczy się w wybranym przez nas tempie. Nie ma tutaj bowiem żadnych limitów czasowych i zombiaki przemieszczają się tylko po tym, jak my wykonamy ruch. Wszystko to zaprezentowane jest w lekkiej, humorystycznej konwencji. Gra nie jest jednak łatwa i osiąganie dobrych wyników wymaga sporego wysiłku.

Minirecenzja Zombie Match Defense, czyli Plants vs. Zombies łączy siły z match-3

PLUSY:
  1. Wysoki poziom trudności zapewnia spore wyzwanie, zwłaszcza w trybie Infinite;
  2. Rozgrywka, choć bardzo przypomina inne tego typu układanki jest nieco bardziej skomplikowana i strategiczna;
  3. Płatna i pozbawiona mikropłatności gra match-3 to w obecnych czasach mały rarytas.
MINUSY:
  1. Połączenie tower defense z match-3 w praktyce nie wypada aż tak oryginalnie, jak mogłoby się wydawać.

Co może wyjść z połączenia Plants vs. Zombies, układanki match-3 oraz zdolności byłego pracownika studia Blizzard Entertainment? Odpowiedź jest prosta – przyjemna gra tower defense z elementami produkcji typu połącz trzy elementy o niezbyt zaskakującym tytule Zombie Match Defense. Wstęp ten mówi właściwie wszystko na temat pierwszej aplikacji studia Shovelware Games, ale i tak warto przyjrzeć się jej nieco bliżej.

Rozgrywka opiera się na układaniu mózgów pod głowami nacierających zombie, dzięki czemu pozbywamy się nieumarłych z planszy. Jeżeli nam się to nie uda, potwory dorwą naukowców, a następnie przedostaną się przez drzwi i to by było na tyle. Zabawa, choć prosta sama w sobie, dzięki stopniowo rosnącemu poziomowi trudności, stawia przed graczem należyte wyzwanie, a co za tym idzie zapewnia niezłą frajdę z pokonywania kolejnych leveli. Ponadto w trakcie rozgrywki wykorzystujemy też rozmaite power-upy (np. zamrażanie wrogów) oraz odblokowujemy nowych naukowców potrafiących się bronić, dzięki czemu zabawa nie jest tak schematyczna jak mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka – po prostu stale wymaga kombinowania.

Ponadto deweloperzy zatroszczyli się o dwa tryby. Głównym jest kampania, która jednak nie będzie stanowić wielkiego wyzwania (nie znaczy to jednak, że gra jest łatwa) dla hardkorowych fanatyków match-3. Dla nich zarezerwowano tryb Infinite, czyli klasyczny survival polegający na odpieraniu zombie aż do utarty tchu.

I wszystko byłoby fajnie, bo oprawa audio-wideo także daje radę, jednak Zombie Match Defense nie jest grą idealną, a jej największa wadą jest fakt, że pomimo ciekawej koncepcji, tytuł nie różni się diametralnie od aplikacji pokroju Candy Crush Saga czy też Bejeweled, a szybciej od wspomnianych się nudzi. Chyba nie trzeba też wspominać, że „układanek” na urządzeniach mobilnych mamy bez liku i niejednej osobie gatunek się już po prostu przejadł. Jeżeli więc masz dość układanek match-3, to unikaj produkcji studia Shovelware Games jak ognia. W innym przypadku warto wydać tych kilka złotych i cieszyć się grą pozbawioną reklam i wszędobylskich mikropłatności.

Tryb gry: single player  

Rozmiar aplikacji: średnia (50 do 500 MB)

Wymagania wiekowe Zombie Match Defense: 12+

iOS
AND