Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikStrategicznePC
Okładka XO (PC)
OkładkaXO (PC)

XO PC

Kosmiczna strategia inspirowana m.in. serialem telewizyjnym Battlestar Galactica i grą FTL: Faster Than Light. Gracz wciela się w kapitana ostatniego statku ze zniszczonej armady wojennej, ściganego przez tajemniczego wroga.

Strategiczne | science fiction | RTS | taktyczne | kosmiczne | crowdfunding | indie

Kolekcja gier
Obserwuj grę

XO Premiera PC

wczesny dostęp

2grudnia2019

październik2021

Steam

październik2021

producent: Jumpdrive Studios wydawca: Jumpdrive Studios Strona oficjalna

Angielskie napisyAngielskie napisy

XO to kosmiczna strategia dedykowana komputerom PC. Produkcję opracowało amerykańskie studio Jumpdrive, dla którego był to debiutancki projekt. Tytuł wydała firma Square Enix.

Fabuła

Dla twórców głównymi źródłami inspiracji był serial telewizyjny Battlestar Galactica, seria powieści Zaginiona flota autorstwa Johna Henry'ego oraz gra FTL: Faster Than Light. Akcja toczy się więc w odległej przyszłości, a gracz wciela się w kapitana ostatniego statku ze zniszczonej wielkiej wojennej armady. Miała ona pokonać tajemniczego wroga, o którym wiadomo jedynie tyle, że preferuje porywanie ludzi niż ich mordowanie. Nieprzyjaciel nie zamierza stać z założonymi rękoma i patrzeć jak uciekamy. Zamiast tego rozpoczyna w pościg.

Przez całą rozgrywkę towarzyszy nam poczucie desperacji i bezsilności. Gracz zawsze jest słabszą stroną, z mniejsza ilością statków i skromnymi zasobami.

Mechanika

XO przeznaczone jest wyłącznie dla pojedynczego gracza. Rozgrywka toczy się ma w czasie rzeczywistym z opcją aktywnej pauzy i kluczową rolę w trakcie bitew odgrywa stosowanie formacji oraz atakowanie z flanki. Statki poruszają się jedynie w dwóch wymiarach, ale za to ich zachowaniem rządzi realistyczny silnik fizyczny symulujący zachowanie obiektów w pustce kosmicznej. Większość elementów gry, w tym mapy, wydarzenia, uzbrojenie oraz osobowości postaci generowana jest losowo, dzięki czemu grę możemy przechodzić wielokrotnie, za każdym razem natykając się na nowe przygody.

W trakcie zabawy musimy decydować o trasie podróży, a następnie w każdym napotkanym systemie starać się zgromadzić jak najwięcej surowców oraz sojuszników. Zawsze działamy pod presją czasu, z powodu depczącej nam po piętach wielkiej wrogiej armady. Z każdą minutą w systemie pojawia się coraz więcej przeciwników, co prędzej czy później zmusza nas do ucieczki. Chwile wytchnienia możemy znaleźć w trakcie podróży za pomocą napędów podprzestrzennych i wtedy dokonujemy większości ulepszeń, napraw oraz decyzji politycznych. Ostatecznym celem jest zgromadzenie na tyle dużych sił, aby przeprowadzić skuteczny atak na statek-matkę wroga, gdyż zniszczenie tej jednostki doprowadzi nieprzyjacielską armadę do kapitulacji.

Co gorsza, zmuszeni jesteśmy także do zapewnienia bezpieczeństwa podróżujących z nami jednostkom cywilnym. Cała flota jest dynamiczną społecznością i na jej kształt wpływają nasze decyzje, takie jak np. sposób potraktowania danych postaci czy podwładni oddelegowali do rady sprawującej nadzór nad ocalałymi. W połączeniu z wynikami potyczek wszystko to decyduje o tym, jaką opinią cieszyć się będzie nasz dowódca. Jeśli nam się powiedzie to zainspirujemy ludzi do wielkich czynów, a jeśli nie poradzimy sobie z odpowiedzialnością, to możliwe są nawet sabotaże lub otwarty bunt.

Tryb gry: single player  

Oczekiwania czytelników: 8.2 / 10 na podstawie 23 głosów czytelników.

XO cena w dniu premiery: 53,99 PLN

Wymagania wiekowe XO: 12+

XO Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

  • Minimalne:
  • Intel Core i5
  • 2 GB RAM
  • karta grafiki Intel HD lub lepsza
  • 400 MB HDD
  • Windows 7 SP1