Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiPCPS4PSVXONESwitch
Okładka Xenon Valkyrie (PC)

Xenon Valkyrie

Xenon Valkyrie+

Gra platformowa z elementami RPG i produkcji typu roguelike, w której przemierzamy generowane proceduralnie labirynty, gdzie roi się nie tylko od mniejszych lub większych przeciwników, lecz również od pułapek i innych przeszkód.

Akcji | platformówki | roguelike | elementy RPG | 2D | indie

Okładka Xenon Valkyrie (PC)

data premiery gry:

3lut2017

PC

19gru2017

PSV

20lut2018

PS4

21lut2018

XONE

1sty2019

Switch
Kolekcja gier
Obserwuj grę

Xenon Valkyrie jest platformówką wzbogaconą o elementy RPG i produkcji typu roguelike. Gra zadebiutowała na pecetach (za opracowanie jej komputerowej wersji odpowiadało niezależne hiszpańskie studio Diabolical Mind), a po niecałym roku doczekała się konsolowego wydania (ochrzczone mianem Xenon Valkyrie+, jest dziełem francuskiego studia COWCAT).

Fabuła

W Xenon Valkyrie warstwa fabularna odgrywa rolę drugoplanową. W trakcie zabawy gracze wcielają się w jednego z trzech bohaterów, w którego skórze przemierzają labirynty znajdujące się pod powierzchnią księżyca, by ostatecznie stanąć oko w oko ze złowrogą wiedźmą.

Mechanika

W wydanym na platformie PC, PSV itd. Xenon Valkyrie akcję obserwujemy z perspektywy bocznej. Nadrzędnym elementem rozgrywki jest eksploracja kolejnych poziomów upstrzonych zarówno platformami, po których skaczemy, jak i rozmaitymi pułapkami i innymi przeszkodami utrudniającymi nam dotarcie do celu. Sprawę komplikuje fakt, że śmierć ma tutaj charakter permenanentny, a poszczególne etapy są generowane proceduralnie – z tego też względu każdorazowe rozpoczęcie przygody wiąże się z koniecznością stawienia czoła odmiennym wyzwaniom.

W związku z tym należy mieć się na baczności również w trakcie walki z przeciwnikami, których eliminujemy przy użyciu zróżnicowanego uzbrojenia zdobywanego w toku przygody. Wśród nieprzyjaciół prym wiodą mocarni, zazwyczaj przerośnięci bossowie obdarzeni znacznie większą wytrzymałością na obrażenia i siłą ataku niż ich mniejsi pobratymcy. Na szczęście z pomocą przychodzi nie tylko rozbudowany arsenał, lecz także możliwość rozwoju zdolności (unikalnych dla każdego z trójki protagonistów) – w zamian za zabijanie adwersarzy otrzymują oni punkty doświadczenia i awansują na kolejne poziomy, co pozwala im zwiększyć potencjał bojowy.

Kwestie techniczne

Xenon Valkyrie odwołuje się do ośmio- i szesnastobitowych korzeni gatunku zarówno poprzez mechanikę rozgrywki, jak i warstwę audiowizualną. Oprawę graficzną utrzymano w pixelartowej stylistyce, z kolei zabawie towarzyszy chiptune’owy soundtrack.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Gry podobne do Xenon Valkyrie

Klasyfikacja PEGI Xenon Valkyrie

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.
PC
PSV
PS4
XONE
Switch