Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikSymulacjePC
Okładka X-Plane 5 (PC)

X-Plane 5 PC

X-Plane 5 to piąta odsłona serii realistycznych symulacji lotu, rozwijanej przez studio Laminar Research od połowy lat 90. ubiegłego wieku.

Symulacje | samoloty

PC Windows
Okładka X-Plane 5 (PC)

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

data premiery gry w wersji PC:

30października1999

X-Plane to seria bardzo rozbudowanych i skomplikowanych symulatorów lotu, cechujących się ultra-realistycznym sterowaniem i wiernym odwzorowaniem popularnych maszyn latających. Oczywistym konkurentem dla produktów studia Laminar Research są gry z cyklu Microsoft Flight Simulator.

Opisywana edycja 5.0 ukazała się na rynku w 1999 roku. Główną zmianą w stosunku do poprzednich wersji jest dodanie do zabawy wielu nowych modeli samolotów. Oprócz zestawu maszyn latających marki Airbus mowa tu też między innymi o popularnym samolocie pasażerskim United Airlines Boeing 747-400.

Producent do dyspozycji gracza oddał kilkadziesiąt różnych jednostek latających, wśród których nie zabrakło lekkich awionetek, dużych samolotów pasażerskich, transportowców, szybowców, helikopterów, wojskowych myśliwców, samolotów pionowego startu (m.in. popularny AV8-B Harrier), a nawet wahadłowców kosmicznych wykorzystywanych na co dzień przez NASA. Dzięki skorzystaniu z zasad teorii napędów śmigłowych i tym samym realistycznemu odwzorowaniu dynamiki lotu, różnej dla maszyn pod i naddźwiękowych, opisywany symulator idealnie oddaje zachowanie wszystkich maszyn, poczynając od śmigłowca Bell 206 Jet-Ranger czy małego samolotu Cesna 172, po naddźwiękowego Concorde czy XB-70 Valkyrie osiągającego prędkości dochodzące do 3 machów.

Każda z dostępnych maszyn latających dysponuje kilkudziesięcioma działającymi urządzeniami kontrolnymi i systemami nawigacyjnymi, których śledzenie i umiejętne odczytywanie odgrywa ważną rolę. Co ciekawe, przyrządy pokładowe mogą ulegać losowym awariom, utrudniając tym samym orientację, czyniąc maszynę niełatwą do utrzymania w powietrzu czy komplikując proces lądowania. Realizm dotyka nie tylko fizyki lotu i modeli samolotów, ale również warunków pogodowych, widoczności, turbulencji, wiatrów, a nawet tzw. „dziur” powietrznych.

Gra umożliwia latanie po wielkich mapach składających się z wielu tysięcy lotnisk i obejmujących swym zasięgiem między innymi obszary Stanów Zjednoczonych, Kanady, Europy, Australii oraz Japonii. Ważną cechą gier z serii X-Plane jest to, że każda wersja jest regularnie rozwijana, zarówno przez producentów, jak i samych graczy. Nowe aktualizacje obejmują między innymi dodatkowe modele samolotów czy poprawki w działaniu gry. W rozwoju X-Plane pomagają wyspecjalizowane narzędzia World-Maker (projektowanie własnych scenerii) oraz Plane-Maker (tworzenie nowych samolotów).

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer:   Internet    

Nośnik: 1 CD

Ocena czytelników: 7,3 / 10 na podstawie 75 głosów czytelników.

Wymagania wiekowe X-Plane 5

odpowiednia dla każdego wieku

Wymagania sprzętowe X-Plane 5

PC Windows

PC Windows

  • Rekomendowane:
  • Pentium II 350MHz
  • 128MB RAM
  • akcelerator 3D + wykorzystuje joystick
Fighter Ops - nadchodzi nowa generacji wojskowych symulatorów lotu

wiadomość21 czerwca 2004

W marcu tego roku informowaliśmy Was, iż firma G2 Interactive zamierza zabrać się za tworzenie nowej generacji wojskowych symulatorów lotu. Pierwszym przedstawicielem tego gatunku miała być gra Fighter Ops, która według zapewnień swoich twórców ustanowi nowe standardy dla symulatorów. I wszystko wskazuje na to, ze nie były to tylko czcze przechwałki.