Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikSymulacjePC
Okładka X-Plane 3 (PC)

X-Plane 3 PC

Wersja 3.0 popularnej serii bardzo realistycznych symulatorów lotu. Zasiadamy za sterami przeróżnych maszyn latających, wśród których nie zabrakło awionetek, samolotów pasażerskich, a nawet śmigłowców.

Symulacje | samoloty

PC Windows
Okładka X-Plane 3 (PC)

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

data premiery gry w wersji PC:

30października1997

X-Plane to seria bardzo rozbudowanych i skomplikowanych symulatorów lotu, cechujących się ultra-realistycznym sterowaniem i wiernym odwzorowaniem popularnych maszyn latających. Oczywistym konkurentem dla produktów studia Laminar Research są gry z cyklu Microsoft Flight Simulator.

Opisywana edycja 3.0 ukazała się na rynku w 1997 roku i wprowadza ona dwie bardzo znaczące nowości względem poprzedniczki. Pierwszą z nich jest narzędzie o nazwie World-Maker, udostępniające graczom bogaty w opcje edytor do tworzenia własnych scenerii. Drugą nowością jest moduł o nazwie Plane-Maker, pozwalający na projektowanie nowych maszyn latających, bądź też na modyfikowanie właściwości tych, które znalazły się w grze.

Producent do dyspozycji gracza oddał kilkadziesiąt różnych jednostek latających, wśród których nie zabrakło lekkich awionetek, dużych samolotów pasażerskich, transportowców, szybowców, helikopterów, wojskowych myśliwców, samolotów pionowego startu (m.in. popularny AV8-B Harrier), a nawet wahadłowców kosmicznych wykorzystywanych na co dzień przez NASA. Dzięki skorzystaniu z zasad teorii napędów śmigłowych i tym samym realistycznemu odwzorowaniu dynamiki lotu, różnej dla maszyn pod i naddźwiękowych, opisywany symulator idealnie oddaje zachowanie wszystkich maszyn, poczynając od śmigłowca Bell 206 Jet-Ranger czy małego samolotu Cesna 172, po naddźwiękowego Concorde czy XB-70 Valkyrie osiągającego prędkości dochodzące do 3 machów.

Każda z dostępnych maszyn latających dysponuje kilkudziesięcioma działającymi urządzeniami kontrolnymi i systemami nawigacyjnymi, których śledzenie i umiejętne odczytywanie odgrywa ważną rolę. Co ciekawe, przyrządy pokładowe mogą ulegać losowym awariom, utrudniając tym samym orientację, czyniąc maszynę niełatwą do utrzymania w powietrzu czy komplikując proces lądowania. Realizm dotyka nie tylko fizyki lotu i modeli samolotów, ale również warunków pogodowych, widoczności, turbulencji, wiatrów, a nawet tzw. „dziur” powietrznych.

Gra umożliwia latanie po wielkich mapach składających się z wielu tysięcy lotnisk i obejmujących swym zasięgiem między innymi obszary Stanów Zjednoczonych, Kanady, Europy, Australii oraz Japonii. Ważną cechą gier z serii X-Plane jest to, że każda wersja jest regularnie rozwijana, zarówno przez producentów, jak i samych graczy. Nowe aktualizacje obejmują między innymi dodatkowe modele samolotów czy poprawki w działaniu gry.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer  

Wymagania wiekowe X-Plane 3

odpowiednia dla każdego wieku