Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikSportowePS2
Okładka WRC 4 (2004) (PS2)
OkładkaWRC 4 (2004) (PS2)

World Rally Championship 4 PS2

WRC 4 (2004)

Czwarta część cyklu symulacji rajdów samochodowych na licencji Rajdowych Mistrzostw Świata WRC od studia Evolution. Gra zawiera ponad 100 odcinków specjalnych w 16 krajach.

Sportowe | samochodowe

Kolekcja gier
Obserwuj grę

World Rally Championship 4 Premiera PS2

22października2004

producent: Evolution Studios wydawca: Sony Interactive Entertainment Strona oficjalna

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

Kiedy w 2001 roku na rynku pojawiła się pierwsza część cyklu „World Rally Chamionship” nikt nie sądził, że zagrozi pozycji nadciągających hitów: „Colina McRae Rally 3” i „Gran Turismo 3: A-Spec”. Tymczasem okazało się, że tytuł sprzedał się doskonale (w samej Europie sprzedaje ponad 1 mln egzemplarzy), a programiści z Evolution Studios odwalili kawał dobrej roboty tworząc wprawdzie realistyczny, lecz jednocześnie ultra grywalny symulator samochodowy. Sukces „WRC” spowodował wypuszczenie kolejnych, równie udanych kontynuacji, a rok 2004 firma pożegnała czwartą częścią serii.

„WRC 4” oferuje amatorom szybkiej jazdy ponad 100 tras, umiejscowionych w 16 krajach na pięciu kontynentach. Oprócz znanych już z poprzednich edycji miejsc, doszły całkiem nowe lokalizacje np. Meksyk, Sardynia, Japonia. Dzięki licencji organizacji FIA World Rally Championship, w grze zawarte są wszystkie samochody i ich załogi, startujące w sezonie 2004. Do wyboru są różne klasy aut: WRC, Junior WRC (z napędem na przód), seryjne i ekstremalne. Debiutują całkiem nowe, świeżutkie wózki: Peugot 307 WRC i Mitsubishi Lancer WRC.

Tak jak większość gier wyścigowych, tak i produkt Evolution Studios posiada standardowe tryby zabawy: Time Trial, Quick Race i Championship. Nie brakuje również nowych, emocjonujących wyzwań, jak np. Super Special, gdzie dwóch kierowców ściga się ze sobą na torze równoległym. Tradycyjnie, najważniejszy jednak jest tryb kariery. Zaczynając od przysłowiowego zera, gracz startując w zawodach zdobywa szlify kierowcy rajdowego, uczy się dobierać parametry auta w zależności od warunków drogowych, zdobywa kolejne punkty w klasyfikacji i awansuje na kolejne poziomy doświadczenia (maksymalnie 11), by w końcu dojść na sam szczyt. Po drodze może skorzystać z różnych „ułatwiaczy”, jak np. tras testowych (wzorowanych na prawdziwych „Subaru Centres”), pozwalających poznać możliwości wozów w zależności od ich konfiguracji. Do wyboru są trzy testowe odcinki: w Wielkiej Brytanii, Hiszpanii i Finlandii.

Oprawa graficzna „WRC 4” prezentuje się doskonale, co jest zresztą znamienne dla całej serii. Świetny fizyczny model jazdy, niezwykle płynna animacja i duża dynamika jazdy sprawiają, że sterowanie autem sprawia prawdziwą przyjemność. Do wyboru jest kilka ustawień widoków na trasę, począwszy od ujęcia z wnętrza auta (nic nie widać) po ujęcie z kamery zawieszonej wysoko nad samochodem (niezbyt to realistyczne, ale widać wszystko). Uwagę przykuwają wierne oryginałom modele aut i fotorealistyczne tekstury tła. Cieszą oko efekty: jazda z włączonymi światłami we mgle, krople deszczu rozpryskujące się na szybie, kurz pokrywający auto w miarę pokonywania kolejnych kilometrów itd. Gra posiada tryb wieloosobowy: w offline rządzi tradycyjnie split screen, natomiast w sieci – walka w 16 osób naraz. Czasy najlepszych 100 kierowców można na bieżąco śledzić w internecie.

„WRC 4” wydany został w pierwszej kolejności na rynku europejskim.

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer: Internet / podzielony ekran   Liczba graczy: 1-16  

Nośnik: 1 DVD

Ocena użytkowników: 8,3 / 10 na podstawie 345 głosów czytelników.

Klasyfikacja PEGI World Rally Championship 4

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry.

World Rally Championship 4 Wymagania sprzętowe

Sony PlayStation 2

PlayStation 2

  • Wykorzystuje:
  • karta pamięci
  • kierownica
  • Network Adaptor