Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm SłownikWyścigiPSP
Okładka WipEout Pure (PSP)
OkładkaWipEout Pure (PSP)

WipEout Pure PSP

Futurystyczne wyścigi ze znanej fanom doskonale popularnej serii. Gracze mają okazję zakosztować emocji związanych z rywalizacją pilotów antygrawitacyjnych bolidów, ścigających się na mocno zakręconych torach.

Wyścigi | science fiction | tytuły ekskluzywne PlayStation

Kolekcja gier
Obserwuj grę

WipEout Pure Premiera PSP

16marca2005

pudełko PL

1września2005

Wipeout Pure to kolejna część jednej z najbardziej znanych i najpopularniejszych serii kosmicznych ścigałek, tym razem przygotowana specjalnie na platformę PSP. Słowo „Pure” nie znalazło się w tytule przypadkiem – kieszonkowa odsłona Wipeout jest prawdziwą esencją tego, z czego słynęły poprzednie części – morderczej szybkości, efektownej grafiki i futurystycznego udźwiękowienia. Potencjalni gracze z pewnością nie będą narzekać na brak emocji.

Mamy rok 2197, nadeszły czasy, w których tylko dwie rzeczy mają znaczenie: zwycięstwo i przetrwanie. Jako pilot antygrawitacyjnego statku wyścigowego, jednego z najbardziej fascynujących osiągnięć techniki, zdecydowałeś się przystąpić do walki o dominację w specjalnej lidze antygrawitacyjnych ścigaczy – FX300 Racing League. Jesteś gotowy na prawdziwą eksplozję szybkości i nowoczesności. Musisz być jednak świadom, iż niejednokrotnie przyjdzie Ci balansować na granicy życia i śmierci. Bierzesz wszakże udział w turnieju, w którym jedyną zasadą jest brak zasad.

Po zapoznaniu się z dosyć nieskomplikowaną fabułką przychodzi czas na mięcho. Do wyboru mamy osiem groźnie wyglądających statków, każdy charakteryzuje się nieco odmienną stylizacją i właściwościami. Wraz z coraz lepszym opanowywaniem statku i wygrywaniem kolejnych wyścigów, awansujemy do kolejnej tzw. klasy szybkości. Owych klas jest pięć, i, jak łatwo możemy się domyśleć, każdy awans zwiększa maksymalną prędkość, jaki nasz futurystyczny pojazd może uzyskać – przy czym ostatnia, piąta klasa to już zabawa dla zawodników o monstrualnej zręczności i refleksie muchy. Nie obejdzie się bez nauczenia się każdej z 16 tras na pamięć. Weterani serii mają nieco ułatwione zadanie – 4 etapy będą im dobrze znane, gdyż pochodzą z poprzednich części Wipeout i są jedynie graficznie podrasowane, mając na uwadze możliwości PSP. Pozostałe 12 poziomów to zupełnie nowe obiekty, pełne ostrych szykan, wąskich prostych, wielgachnych wyskoczni i niezliczonych power-upów, w postaci dodatkowego uzbrojenia czy krótkotrwałego TURBO.

Oprócz opisanego trybu turniejowego, możemy spróbować swoich sił w pojedynczym wyścigu (Single Race) i sesji czasowej (Time Trial). Ponadto, autorzy przygotowali opcję „wolnej gry” (Free-play). Prawdziwych weteranów prędkości z pewnością ucieszy tzw. Zone Mode, w którym samotnie lecimy jednym ze statków po torze. Sęk w tym, iż szybkość naszego bolidu systematycznie wzrasta, zaś gracz jest pozbawiony możliwości hamowania. Test kończy się w momencie, gdy nasz statek, wskutek zbyt częstego zapoznawania się z bandami okalającymi trasę, rozleci się na kawałki.

Dostępna w grze kolekcja broni jest dobrze znana fanom poprzednich odsłon – korzystamy więc z min, pocisków kierowanych, chwilowego turbodoładowania silników czy szczególnie efektownego „quake weapon”. Lekko zwiększono siłę broni – przyjęcie rakiety bezpośrednio „na klatę” powoduje znaczny ubytek w tarczach naszego cyber-poduszkowca. Zmieniła się zasada odnawiania tarcz – zamiast zjazdów do futurystycznego „Pit Stopu” i traceniu cennych sekund na regenerację, możemy przekonwertować posiadane lub zebrane przez nas uzbrojenie na energię do tarcz, zalepiając uszkodzenia i mikrouszkodzenia w strukturze pola magnetycznego naszego statku. Nadaje to grze dodatkowego smaczku i zapewnia nieprzerwaną akcję od początku do końca wyścigu.

Każda z poprzednich części Wipeout była okraszona wyśmienitym soundtrackiem, nie inaczej jest tym razem – muzykę do Wipeout Pure tworzyli m. in. Tiesto, Cold Storage czy Aphex Twin. Niezwykle smakowicie wygląda tryb rozgrywki wieloosobowej, która umożliwia ściganie się z aż ośmioma kumplami jednocześnie, poprzez WiFi. Wreszcie, firma Sony przygotowała specjalną strefę Wipeout w Internecie, z której można pobrać dodatkowe trasy, statki, menusy czy nawet muzykę!

Ostatnia modyfikacja 10 grudnia 2007

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer: sieć lokalna   Liczba graczy: 1-8  

Nośnik: 1 UMD

Ocena użytkowników: 7,9 / 10 na podstawie 197 głosów czytelników.

WipEout Pure cena w dniu premiery: 199 PLN

Klasyfikacja PEGI WipEout Pure

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry.

WipEout Pure Wymagania sprzętowe

PlayStation Portable

PlayStation Portable

  • Wykorzystuje:
  • karta pamięci 32 MB