Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikRPGSwitchPS5PS4
Okładka void tRrLM(); //Void Terrarium (Switch)
Okładkavoid tRrLM(); //Void Terrarium (Switch)

void tRrLM(); //Void Terrarium

void tRrLM();++ //Void Terrarium++

Gra typu roguelike utrzymana w konwencji dungeon crawlera. W void tRrLM(); //Void Terrarium wcielamy się w robota przemierzającego postapokaliptyczny świat i stawiającego czoła rozmaitym niebezpieczeństwom oraz opiekującego się przypadkowo znalezioną dziewczyną.

RPG | science fiction | roguelike | postapokalipsa | dungeon-crawler | top-down | RPG akcji

Kolekcja gier
Obserwuj grę

void tRrLM(); //Void Terrarium Premiera

10lip2020

Switch PS4

18maj2021

PS5

Gry podobne do void tRrLM(); //Void Terrarium

Omega Labyrinth Life

Pokemon Mystery Dungeon: Rescue Team DX

RemiLore

Void Terrarium jest utrzymaną w konwencji dungeon crawlera produkcją typu roguelike, w której wcielamy się w robota eksplorującego postapokaliptyczny świat i zajmującego się przypadkowo znalezioną dziewczyną. Tytuł został opracowany przez studio Nippon Ichi Software.

Fabuła

Void Terrarium zabiera nas w podróż do świata, którego powierzchnia, opanowana przez toksyczne grzyby, przestała nadawać się do życia. Ludzkość skonstruowała maszyny, by wykopały dla niej podziemia, które uczyniłaby nowym domem. Nim jednak udało jej się je zaludnić, niemal całkowicie wyginęła. Niemniej maszyny nadal działają, przez co układ tych tuneli nieustannie się zmienia.

Głównym bohaterem gry jest porzucony na złomowisku robot, uruchomiony w tajemniczych okolicznościach. Niedługo później maszyna znajduje dziewczynę imieniem Toriko, która pomimo zakażenia przez grzyby zdołała utrzymać się przy życiu. Nasz podopieczny postanawia zaopiekować się nią i stworzyć dla niej schronienie, czyli tytułowe terrarium. Realizacja tego zadania wiąże się jednak z koniecznością przemierzania pełnego niebezpieczeństw świata i poszukiwania cennych zasobów. Sprawę komplikuje fakt, że w międzyczasie robot będzie musiał dbać o zdrowie i samopoczucie Toriko.

Mechanika

Rozgrywka w Void Terrarium toczy się na dwóch płaszczyznach. Pierwsza z nich jest związana z eksploracją świata, podczas której szukamy przydatnych zasobów, obserwując akcję z lotu ptaka. Nie jest to łatwe, gdyż poszczególne surowce występują w określonych strefach, co wymaga dokładnego zaplanowania każdej ekspedycji. Ponadto pustkowia roją się od wszelkich niebezpieczeństw. Zagrożenie dla naszego robota stanowią ludzie, z którymi toczymy dynamiczne starcia, a także różnego rodzaju pułapki. Poza tym musimy mieć się na baczności, gdy pogoda się zepsuje; opady deszczu zwiększają bowiem poziom skażenia, co z kolei wpływa destrukcyjnie na stan robota i przenoszonych przez niego przedmiotów, a także czyni adwersarzy silniejszymi.

A skoro o przedmiotach mowa – wśród nich znajdziemy zarówno takie, które możemy przerobić na cenne surowce, jak i jedzenie dla Toriko oraz rozmaite lekarstwa. Po zakończeniu ekspedycji wracamy do będącego naszą bazą wypadową terrarium, gdzie czeka na nas Toriko. Pozyskane zasoby służą nam do wytwarzania przedmiotów zarówno poprawiających warunki życia dziewczyny, jak i rozwijających robota. W miarę postępów odblokowujemy nowe umiejętności maszyny i zwiększamy jej potencjał bojowy, dzięki czemu z czasem możemy zapuszczać się coraz dalej i stawiać czoła coraz większym wyzwaniom.

Druga płaszczyzna rozgrywki wiąże się z opieką nad Toriko. Urządzenie zwane Pet Nanny pozwala nam na bieżąco monitorować stan dziewczyny i zareagować w porę, gdy zacznie się z nią dziać coś złego. Toriko musi nie tylko mieć zapewnione jedzenie i możliwość odpoczynku, lecz również nie może się nudzić oraz czuć się samotna. Musimy więc w miarę często ją odwiedzać, a także zadbać o rozmaite dekoracje w terrarium. Kiedy dziewczyna poczuje się gorzej, trzeba natomiast sprawdzić, czy jest to związane z jej gorszym humorem, czy też zapadła na jedną z chorób (na przykład po zjedzeniu skażonego posiłku), których zignorowanie może być opłakane w skutkach.

Kwestie techniczne

Void Terrarium posiada barwną grafikę utrzymaną w przejrzystej, kreskówkowej stylistyce.

Tryb gry: single player  

Wymagania wiekowe void tRrLM(); //Void Terrarium: Odpowiednia dla każdego wieku.

Switch
PS4
PS5