Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiPS1
Okładka Vigilante 8 (PS1)
OkładkaVigilante 8 (PS1)

Vigilante 8 PS1

Samochodowa gra akcji utrzymana w stylistyce nawiązującej do amerykańskiej kultury lat 70. XX wieku. Produkcja opowiada o konflikcie pomiędzy dwiema grupami kierowców i pozwala wziąć udział w efektownych bataliach z udziałem rozmaitych pojazdów na sporych rozmiarów mapach.

Akcji | samochodowe | kooperacja

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Vigilante 8 Premiera PS1

1czerwca1998

producent: Luxoflux wydawca: Activision Blizzard

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

Pierwsza odsłona serii samochodowych gier akcji, w których rozmaite pojazdy wyposażone w broń toczą śmiercionośne potyczki na sporych rozmiarów mapach. Wydany na PS1 tytuł mocno odróżnia się od konkurencyjnego Twisted Metal za sprawą obranej przez twórców stylistyki, nawiązującej do lat siedemdziesiątych ubiegłego stulecia. To debiutancka gra amerykańskiego studia Luxoflux, które później zasłynęło m.in. serią True Crime.

Fabuła

Stany Zjednoczone, lata siedemdziesiąte XX wieku. Na skutek kryzysu paliwowego kraj jest na skraju upadku. Władzom coraz trudniej utrzymać porządek i powstrzymać fale protestów. Tymczasem potężne konsorcjum OMAR planuje wykorzystać sytuację, by pozbyć się wszelkiej konkurencji i zapanować nad całym rynkiem paliwowym. Wynajmuje w tym celu grupę kierowców do terroryzowania południowo-zachodnich stanów i dopilnowania upadku innych firm. Przeciwko najemnikom występuje grupa zwana Vigilantes, starająca się zapobiec chaosowi.

Mechanika

Vigilante 8 to zręcznościowa produkcja, w której gracze zasiadają za kierownicą wybranego, wyposażonego w broń pojazdu i biorą udział w potyczkach na różnego rodzaju mapach. Kamera prezentuje akcję z perspektywy trzeciej osoby. Do dyspozycji posiadaczy PS1 twórcy oddali kilka typów pojazdów, m.in. holownik, muscle-cara, buggy, pick-upa czy wojskową terenówkę. Potyczki toczą się na mapach utrzymanych w rozmaitej scenerii, od miasta pełnego kasyn, przez fabrykę, ogromną tamę i lotnisko, aż po Wielki Kanion. Na każdej z nich znajdują się unikalne elementy, które można wykorzystać do uszkodzenia wrogów, a także skrzynki z uzbrojeniem do zebrania. Wśród dostępnych typów broni są rakiety samonaprowadzające, miotacz ognia czy miny.

Tryby gry

Vigilante 8 pozwala bawić się w każdym z dostępnych trybów samotnie lub z drugim graczem na podzielonym ekranie – zarówno rywalizując, jak i współpracując ze sobą. Opcja Arcade pozwala wybrać dowolną planszę i ustalić liczbę przeciwników, by następnie szybko rozpocząć zabawę.

Kwestie techniczne

Elementem wyróżniającym produkcję Luxoflux już na pierwszy rzut oka jest stylistyka. Vigilante 8 nawiązuje do lat siedemdziesiątych ubiegłego stulecia projektami postaci, samochodów i ścieżką dźwiękową.

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer: podzielony ekran   Liczba graczy: 1-2  

Ocena użytkowników: 7,6 / 10 na podstawie 27 głosów czytelników.

Wymagania wiekowe Vigilante 8: 12+