Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikRPGPS1
Okładka Vandal Hearts (PS1)

Vandal Hearts PS1

Turowy japoński RPG przygotowany przez Konami. Jeden z pierwszych reprezentantów gatunku wydany na PlayStation 1. Produkcja bazuje na sprawdzonych mechanikach i stara się wyróżniać poruszającą trudne tematy historią.

RPG | turowe | 2D | jRPG

Sony PlayStation 1
Okładka Vandal Hearts (PS1)

producent: Konami

wydawca: Konami

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

data premiery gry w wersji PS1:

25października1996

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Pierwsza odsłona serii turowych japońskich RPG-ów wyprodukowanych przez Konami. Gra opowiada historię grupy herosów, którzy wpadają na trop spisku i zostają uznani za buntowników.

Fabuła

W istniejącym od setek lat imperium wybucha rebelia, na skutek której władzę traci dynastia Ashah. W miejsce dotychczasowej monarchii powstaje demokratyczna republika Ishtaria. Mieszkańcy krótko cieszą się pokojem. Wkrótce bowiem rozpoczynają się krwawe polowania na rzekomych popleczników poprzedniego ustroju. Pewnego dnia młody członek oddziału armii republikańskiej, Ash Lambert, wpada na trop spisku dotyczącego władz. Próbując dociec prawdy, sam zostaje oskarżony o bunt. Wraz z kompanami musi nie tylko walczyć o przeżycie, ale też rozprawić się z ludźmi, którzy wprowadzili terror w jego ojczyźnie.

Mechanika

Vandal Hearts bazuje na schematach doskonale znanych fanom gatunku turowych japońskich RPG-ów. Eksploracja świata odbywa się poprzez wybieranie kolejnych punktów na mapie, do których ma udać się kierowana drużyna. Osią zabawy są bitwy toczone na specjalnych, podzielonych na kwadratowe pola arenach. Kamera prezentuje akcję w rzucie izometrycznym, pozwalając obracać widok o 90 stopni. W czasie potyczki gracze kierują poszczególnymi członkami drużyny, wydając im komendy w systemie turowym. W każdym ruchu bohater może przesunąć się o daną liczbę pól, a także wykonać jedną akcję. Zabawę urozmaicają różne cele poszczególnych potyczek, zmuszające np. do ucieczki w konkretne miejsce, uratowania wskazanych NPC-ów lub zamordowania konkretnego wroga.

Produkcję Konami cechuje wysoki poziom trudności. Choć towarzyszące głównemu bohaterowi postacie nie mogą zginąć permanentnie, to każda ich ucieczka z pola walki wiąże się z karą finansową dla gracza w postaci mniejszej liczby złota otrzymanego za zwycięstwo. Ustalona z góry, ograniczona liczba bitew w grze sprawia, że w późniejszych etapach może nam zabraknąć pieniędzy na zakupienie lepszych elementów ekwipunku dla bohaterów.

W grze występuje siedem klas postaci, które różnią się stosowanym uzbrojeniem i umiejętnościami. Wśród nich są rycerze, łucznicy i magowie, jak i latający wojownicy, klerycy czy mnisi. Każda z profesji jest skuteczna przeciwko jednej i słabsza przeciwko innej – mechanizm ten zbudowany został na zasadach dobrze znanej gry w papier-kamień-nożyce.

Kwestie techniczne

Vandal Hearts to jeden z pierwszych jRPG-ów wydanych na PS1. Twórcy zastosowali grafikę 2D, z prostymi sprite’ami postaci i modelami budynków. Jedynie podczas wizyty w miastach tła prezentujące same metropolie i poszczególne sklepy oraz tawerny zostały stworzone w trójwymiarze. Tytuł wyróżnia spora brutalność i trudna, poruszająca poważne problemy fabuła.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Gry podobne do Vandal Hearts

Wymagania wiekowe Vandal Hearts

12+