Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm SłownikRPGPCPS4SwitchXONE
Okładka Valkyria Chronicles 4 (PC)
OkładkaValkyria Chronicles 4 (PC)

Valkyria Chronicles 4

Czwarta pełnoprawna odsłona serii taktycznych gier jRPG Valkyria Chronicles, osadzonych w realiach inspirowanych II wojną światową. Tym razem poznajemy losy Claude'a Wallace'a, który wraz ze swoim Oddziałem E stara się rozstrzygnąć losy konfliktu.

RPG | TPP | science fiction | turowe | czołgi | taktyczne | wojenne | jRPG

Valkyria Chronicles 4 Premiera

25wrz2018

PS4 XONE Switch PC

producent: SEGA wydawca: SEGA Strona oficjalna

Gry podobne do Valkyria Chronicles 4

Yakuza: Like a Dragon

Persona 3 Portable

Dark Deity

Valkyria Chronicles 4 to kolejna odsłona serii taktycznych gier RPG Valkyria Chronicles. Jest to jednocześnie pierwsza od 2011 roku, kiedy to zadebiutowała Valkyria Chronicles 3: Unrecorded Chronicles, pełnoprawna część serii. Tytuł ukazał się na platformie PS4, PC itd..

Fabuła

Historia opowiadana w czwórce została osadzona w tych samych realiach historycznych, co poprzednie części. Gracze trafiają do 1935 roku. Świat targany jest wielkim konfliktem inspirowanym II wojną światową, w którym walczą ze sobą siły Federacji Atlantyckiej (Atlantic Federation) i Imperium Wschodnioeuropejskiego (Autocratic Eastern Imperial Alliance). Szala zwycięstwa przechyla się w stronę drugiej z wymienionych stron, więc Federacja decyduje się na ostatnią deskę ratunku – operację Northern Cross. Jej celem jest przejęcie władzy w stolicy Imperium i zakończenie wojny. Na misję udaje się dowódca Claude Wallace wraz ze swoim Oddziałem E, który będzie musiał stawić czoła wielu przeciwnościom losu.

Mechanika

Valkyria Chronicles 4 miesza ze sobą grę RPG z turową strategią i trzecioosobową strzelanką. Nad całością czuwa znany, ale usprawniony system BLiTZ. Zabawa nie różni się w wielkim stopniu od poprzedniczek, więc walka podzielona jest na kilka elementów. Podstawowym jest tryb dowodzenia, w którym działamy wykorzystując mapę terenu, skąd możemy się przenieść bezpośrednio na pole walki, klikając na wybraną jednostkę. Teraz rozgrywka ukazywana jest z perspektywy TPP. Gracze kierują postacią, strzelają i chowają się za osłonami, ale na te czynności mają ograniczoną liczbę punktów akcji. Po ich wykorzystaniu władzę nad bohaterem przejmuje SI.

Każdy z herosów dysponuje unikalnymi zdolnościami i ma inne zastosowanie podczas walki. Np. Kai Schulen jest snajperem, Raz to żołnierz piechoty, a Riley Miller należy do nowej klasy Grenadier. Deweloperzy oddali do naszej dyspozycji również więcej możliwości otrzymywania wsparcia z pancernika czy też Last Stand, czyli specjalny, ostatni atak wykonywany tuż przed śmiercią. Wszystko to uzupełniają największe mapy w historii cyklu.

Kwestie techniczne

Valkyria Chronicles słynie z charakterystycznego, kreskówkowego stylu graficznego. W czwartej odsłonie na platformę PS4, PC itd. nie zrezygnowano z niego, a dodatkowo zyskał on na szczegółowości dzięki mocy konsoli oraz silnikowi CANVAS Graphics. Ścieżkę dźwiękową skomponował znany z poprzednich części Hitoshi Sakimoto.

Tryb gry: single player  

Ocena użytkowników: 7,8 / 10 na podstawie 28 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 8 / 10 na podstawie 22 głosów czytelników.

Valkyria Chronicles 4 cena w dniu premiery: 249,99 PLN

Klasyfikacja PEGI Valkyria Chronicles 4

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.

Valkyria Chronicles 4 Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

  • Minimalne:
  • Intel Core i3-6100 3.7 GHz
  • 4 GB RAM
  • karta grafiki 2 GB GeForce GTX 650 Ti lub lepsza
  • 71 GB HDD
  • Windows 7 64-bit
PS4
XONE
Switch
PC