Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikPrzygodowePCPSVSwitchPS4XONE
Okładka Uncanny Valley (PSV)

Uncanny Valley

Odwołujący się do korzeni gatunku dwuwymiarowy survival horror w pixel-artowej oprawie, będący debiutem niezależnego studia Cowardly Creations ze Słowenii. W grze wcielamy się w postać nocnego strażnika, pilnującego na zmianę z kolegą pewnej tajemniczej fabryki.

Przygodowe | survival horror | horror | 2D | indie | side-scroll | przygodowe gry akcji

Okładka Uncanny Valley (PSV)

data premiery gry:

23kwi2015

PC

8lut2017

PS4 PSV

10lut2017

XONE

25gru2018

Switch
Kolekcja gier
Obserwuj grę

Uncanny Valley to nawiązujący do korzeni gatunku dwuwymiarowy survival horror, łączący w sobie wciągającą fabułę, eksplorację, rozwiązywanie zagadek oraz elementy akcji. Tytuł jest debiutem pochodzącego ze Słowenii niezależnego studia Cowardly Creations. W produkcji gry autorzy posiłkowali się funduszami, zebranymi m.in. w serwisie Indiegogo.

Tytuł gry (w języku polskim oznaczający „dolinę niesamowitości”) to określenie stosowane w hipotezie naukowej, zgodnie z którą funkcjonujący podobnie do człowieka robot (bądź jego rysunek lub animacja) wywołuje u obserwujących go ludzi nieprzyjemne odczucia, a nawet odrazę. W grze wcielamy się w postać strażnika Toma, pilnującego nocą na zmianę ze swym leniwym kolegą Buckiem pewnej tajemniczej fabryki. Chcąc zabić wolno płynący czas, rozpoczyna zwiedzanie budynku i odkrywa rzeczy, których wolałby nie wiedzieć i nie zobaczyć. Dalsze elementy fabuły poznajemy z wolna podczas rozgrywki, gdyż ich ujawnienie na wstępie gry mogłoby odebrać całą przyjemność jej odkrywania.

Mimo że mamy do czynienia z przedstawicielem gatunku survival horroru, sama rozgrywka przebiega w sposób dość nietypowy, gdyż podczas całej gry natrafimy zaledwie na kilka momentów, w których można będzie zginąć. Twórcy uznali bowiem, że zbyt częste powtarzanie tych samych fragmentów rozgrywki, zamiast kluczowego dla gatunku strachu wywołuje u graczy co najwyżej frustrację. W zastępstwie pokusili się więc o stworzenie interesującego systemu konsekwencji, dzięki któremu każde nieudane działanie gracza będzie miało określony wpływ na dalszy tok fabuły oraz przebieg rozgrywki. Przykładowo, jeśli Tom zostanie uderzony przez przeciwnika, będzie poruszał się wolniej, co utrudni mu ucieczkę przed kolejnymi wrogami. Zabawa wymaga więc dużej ostrożności i rozwagi.

Odwołanie się do korzeni gatunku podkreśla także lubiana przez twórców niezależnych pixel-artowa oprawa graficzna gry, wbrew pozorom jednak nie umniejsza ona wrażeń płynących z rozgrywki. Uncanny Valley cechuje się gęstym i przytłaczającym klimatem zagrożenia, a podczas zabawy nie zabraknie momentów, w których z przestrachem podskoczymy na krześle. Atmosferę potęguje dodatkowo klimatyczna ścieżka dźwiękowa, zrealizowana w stylu przypominającym filmowe horrory.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Gry podobne do Uncanny Valley

Klasyfikacja PEGI Uncanny Valley

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. W grze jest używany wulgarny język.

Wymagania sprzętowe Uncanny Valley

PC Windows

PC Windows

  • Minimalne:
  • Intel Core i3 2.5 GHz
  • 2 GB RAM
  • karta grafiki 512 MB GeForce 8800 GT lub lepsza
  • 200 MB HDD
  • Windows 7
PC
XONE
PS4
PSV
Switch