Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikLogiczneWiiUXONESwitchPCPS4
Okładka Typoman (WiiU)

Typoman

Połączenie dwuwymiarowej platforówki i gry logicznej, stworzone przez niezależne studio Brainseed Factory. Gracz wciela się w rolę oryginalnego bohatera, zbudowanego z liter H, E, R oraz O, który przemierza mroczny, pełen niebezpieczeństw świat.

Logiczne | platformówki | elementy logiczne | 2D | elementy zręcznościowe

Okładka Typoman (WiiU)

data premiery gry:

19lis2015

WiiU

15sie2016

PC

17lut2017

PS4 XONE

22lut2018

Switch
Kolekcja gier
Obserwuj grę

Typoman na PS4, Switch itd. jest dziełem niezależnego studia Brainseed Factory. Produkcja zadebiutowała początkowo tylko na konsoli Nintendo Wii U, jednak z czasem doczekała się również edycji przeznaczonej na komputery osobiste, zatytułowanej Typoman: Revised.

Fabuła

W Typoman wcielamy się w rolę bohatera zbudowanego z liter (dokładnie H, E, R oraz O). Rozgrywkę rozpoczynamy w momencie, gdy zostaje on wyrzucony z przyczepy samochodu ciężarowego na swego rodzaju wysypisko śmieci. Protagonista przemierza mroczny, pełen niebezpieczeństw świat, unikając po drodze niezliczonych pułapek, a także rozwiązując rozmaite, opierające się na operowaniu literami, zagadki.

Mechanika

Rozgrywka w Typoman opiera się na dwóch filarach. Pierwszym, wyróżniającym grę na tle konkurencji, jest manipulacja literami i tworzenie przy ich pomocy nowych słów. To właśnie w ten sposób bohater kontroluje elementy nieprzyjaznego środowiska, budując i podnosząc platformy oraz odblokowując niedostępne ścieżki, by zyskać dostęp do nowych lokacji. Przykładowo, by otworzyć zamkniętą bramę, z liter N, O, P i E należy ułożyć słowo „OPEN”. Może to stanowić spore utrudnienie dla osób, które nie znają języka angielskiego – jest on bowiem wymagany do płynnej rozgrywki, nawet jeśli sama fabuła jest dość oszczędna w słowa. Pewne ułatwienie stanowi system podpowiedzi – kiedy zajdzie taka potrzeba, można wyświetlić tekst zawierający potrzebne nam słowo.

Drugim filarem, na którym oparto rozgrywkę, są elementy platformowe. Bohater w trakcie swojej podróży musi unikać sprytnie rozstawionych pułapek, przeskakiwać nad przeszkodami, a także skakać po platformach, często poruszających się w dwóch płaszczyznach. Jakby tego było mało, na drodze stają nam rozmaite, mroczne maszkary, zdolne rozszarpać herosa na kawałki. Kreatury potrafią, podobnie jak protagonista, manipulować słowami, a walka z nimi odbywa się przy pomocy tworzenia antonimów. By zmniejszyć frustrację wynikającą z częstych zgonów protagonisty (niebezpieczeństwa czasem są podstępnie ukryte), w grze zaimplementowano system punktów kontrolnych.

Kwestie techniczne

Akcja Typoman na PS4, Switch itd. rozgrywa się w dwuwymiarowym środowisku, a całość prezentowana jest od boku, jak w klasycznych platformówkach. Oprawa graficzna może się podobać, jako że posępny klimat potęgowany jest przez oszczędną paletę barw – większość elementów świata przedstawiono w odcieniach szarości, choć zdarzają się bardziej kolorowe obiekty (szczególnie te, na które gracz powinien zwrócić uwagę). Soundtrack skomponowany na potrzeby gry jest dziełem holenderskiej grupy SonicPicnic.

W porównaniu z edycją na Nintendo Wii U, wersja na komputery osobiste może pochwalić się przede wszystkim wyższą rozdzielczością i większą liczbą klatek na sekundę.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Klasyfikacja PEGI Typoman

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra może przestraszyć młodsze dzieci. Gra zawiera elementy przemocy.
PC
WiiU
PS4
XONE
Switch