Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikZręcznościowePS4iOSANDPSVPC
Okładka Type:Rider (PS4)

Type:Rider

Nieszablonowa platformówka 2D, będąca efektem współpracy studia deweloperskiego Ex Nihilo oraz stacji telewizyjnej Arte. Bohaterami gry jest para kropek, która przemierza 10 historycznych epok rozwoju typografii i technik rozpowszechniania pisma.

Zręcznościowe | platformówki | 2D | edukacyjne | eksperymentalne/artystyczne

Okładka Type:Rider (PS4)

data premiery gry:

10paź2013

iOS

6lis2013

PC

16sty2014

AND

12lip2016

PS4 PSV

Type:Rider to minimalistyczna i artystyczna platformówka, wprowadzająca grających w świat typografii. Tytuł jest wspólnym przedsięwzięciem studia deweloperskiego Ex Nihilo oraz francusko-niemieckiego kanału telewizyjnego Arte, zajmującego się promocją kultury. Ambicją twórców gry było przybliżenie, w atrakcyjnej i interesującej formie, najważniejszych faktów związanych z historią typografii. Zostały one przedstawione w formie tekstowych materiałów edukacyjnych, które towarzyszą zabawie.

Mechanika

W Type:Rider gracz steruje parą dwóch czarnych kropek, które przemierzają poziomy reprezentujące różne okresy w dziejach rozwoju typografii i technik drukarskich na świecie. Jak przystało na platformówkę 2D w klasycznym stylu, rozgrywka skupia się na przeskakiwaniu pomiędzy platformami i unikaniu pułapek, a także na nieskomplikowanych zagadkach logicznych, związanych z projektem poziomów.

Twórcy przygotowali łącznie dziesięć rozległych leveli, przedstawiających m.in. prehistorię, starożytność, średniowiecze, renesans i współczesność. Na każdym etapie napotkać można litery, cyfry i różnego rodzaju znaki pisane z użyciem specyficznych czcionek (m.in. Garamond, Helvetica, Times New Roman, Pixel, Comic Sans). W tle pojawiają się natomiast sylwetki postaci historycznych, ilustracje urządzeń i maszyn drukarskich, a także fragmenty tekstów, które związane są z daną epoką. Gra odznacza się intuicyjnym prostym systemem sterowania oraz stosunkowo niewielkim poziomem trudności, który wzrasta jednak nieco w kolejnych poziomach.

Kwestie techniczne

Type:Rider przykuwa uwagę za sprawą efektownej oprawy audiowizualnej. Deweloperzy posłużyli się prostą dwuwymiarową grafiką z niewielką ilością animowanych elementów. Mimo to plansze – z czarnymi obiektami na pierwszym planie i pastelową kolorystyką rysunków tła – zaskakują artyzmem kompozycji. Całości wrażeń estetycznych dopełnia klimatyczny podkład dźwiękowy.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Klasyfikacja PEGI Type:Rider

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry.

Wymagania sprzętowe Type:Rider

PC Windows

PC Windows

  • Rekomendowane:
  • Core 2 Duo
  • 2 GB RAM
  • karta graficzna (zgodna z DirectX 9.0c)
  • 500 MB HDD
  • Windows XP
Promocje mobilne na weekend 18–19 października (m.in. Sentinel 4: Dark Star, Modern Combat 5)
Promocje mobilne na weekend 18–19 października (m.in. Sentinel 4: Dark Star, Modern Combat 5)

wiadomość18 października 2014

Oto kolejne wydanie cyklu poświęconego najciekawszym promocjom cenowym na gry mobilne. W przeglądzie zamieściliśmy informacje o przecenach takich gier jak Sentinel 4: Dark Star, Modern Combat 5: Blackout, Type:Rider i Cut the Rope 2. Wzięliśmy pod lupę także najnowszą odsłonę akcji Humble Mobile Bundle.

Broken Sword II, Knights of Pen & Paper i inne gry na PC i Androida w nowej promocji The Humble Bundle
Broken Sword II, Knights of Pen & Paper i inne gry na PC i Androida w nowej promocji The Humble Bundle

wiadomość2 kwietnia 2014

Ruszyła nowa dwutygodniowa promocja The Humble Bundle. Tym razem za symbolicznego dolara można dostać cztery gry różnych gatunków, które działają na PC i Androidzie: Broken Sword II: The Smoking Mirror, Bridge Constructor, Type:Rider i Ravensword: Shadowlands. Dopłacając kilka dolarów, można otrzymać dodatkowo Kingdom Rush i Knights of Pen & Paper +1 Edition.

Android w natarciu - przegląd najlepszych gier października
Android w natarciu - przegląd najlepszych gier października

wiadomość29 listopada 2013

W kolejnym przeglądzie najlepszych produkcji na Androida omawiamy strzelankę Call of Duty: Strike Team, zręcznościówkę Type:Rider, chodzoną bijatykę Fist of Awesome, RPG-a Spirit Stones, sandboksową platformówkę The Blockheads oraz strategie Clash of Clans, EMPIRE: The Deck Building Strategy i Plants vs Zombies 2.

PC
iOS
AND
PS4
PSV