Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikPrzygodowePCXONE
Okładka The Vale (PC)

The Vale

The Vale: Shadow of the Crown

Przygodowa gra akcji z elementami RPG, która w całości opiera się na warstwie dźwiękowej. W The Vale: Shadow of the Crown wcielamy się w niewidomą następczynię tronu, która przemierza tytułową Dolinę, starając się znaleźć drogę do domu.

Przygodowe | fantasy | elementy RPG | indie | eksperymentalne/artystyczne | przygodowe gry akcji

Okładka The Vale (PC)

data premiery gry:

cze2021

PC XONE
Kolekcja gier
Obserwuj grę

The Vale: Shadow of the Crown jest przygodową grą akcji z elementami RPG, na tle innych produkcji tego typu wyróżniającą się za sprawą całkowitego braku oprawy graficznej. Tytuł został opracowany przez niezależne kanadyjskie studio Falling Squirrel, które pomagało w tworzeniu takich projektów, jak Mount & Blade II: Bannerlord, Embers of Mirrim czy Lost Orbit.

Fabuła

The Vale: Shadow of the Crown zabiera nas w podróż do fantastycznej krainy wzorowanej na średniowiecznej Europie. Główną bohaterką gry jest młodsza następczyni tronu, która po tym, jak jej starszy brat przejął władzę w królestwie, została wysłana do niewielkiej twierdzy znajdującej się na rubieżach kraju. W drodze do zamku niewidoma od urodzenia protagonistka i jej karawana zostają zaatakowani przez armię najeźdźców. Dziewczynie udaje się uciec, jednak po wszystkim zostaje całkowicie sama w zupełnie nieznanym i pełnym niebezpieczeństw miejscu – tytułowej Dolinie. Chcąc wrócić do domu, bohaterka musi stawić czoła czyhającym na nią zagrożeniom, licząc przy tym na pomoc przyjaźnie nastawionych ludzi. Po drodze nasza podopieczna odkrywa tajemnice królestwa, a także swojej własnej rodziny.

Mechanika

W trakcie zabawy w The Vale: Shadow of the Crown ekran spowija ciemność rozświetlana jedynie przez niewielkie jasne punkty, a zaprezentowano na nim tylko kierunek, w którym w danym momencie spogląda protagonistka. Z tego względu podczas rozgrywki musimy w całości polegać na warstwie dźwiękowej oraz wibracjach kontrolera, niezależnie od tego, czy w danym momencie zajmujemy się eksploracją czy też emocjonującą walką.

Cała reszta gry nie odbiega bowiem od tego, do czego przyzwyczaiły nas inne produkcje tego typu. Przemierzamy więc świat, prowadzimy rozmowy z napotkanymi postaciami i wykonujemy dla nich rozmaite zadania popychające do przodu fabułę lub misje poboczne, a także walczymy z przeciwnikami, robiąc użytek z broni białej albo magii. W miarę postępów zwiększamy też potencjał bojowy bohaterki, rozwijając jej umiejętności oraz zdobywając coraz lepsze wyposażenie.

Kwestie techniczne

Jako że warstwa audio pełni niezwykle ważną rolę w The Vale: Shadow of the Crown, przygotowano ją z dbałością o drobne detale. Dźwięk przestrzenny pozwala nam poznać najbliższe otoczenie, różne odgłosy kroków stanowią wyznacznik tego, po jakim podłożu stąpamy, a na przykład głuchy zgrzyt stali uderzającej o drewno informuje nas o tym, że cios wymierzony w przeciwnika został przez niego zablokowany (i vice versa, jeśli to my w danym momencie się bronimy). Na uwagę zasługują również w pełni udźwiękowione dialogi – dzięki odpowiedniemu doborowi aktorów wcielających się w konkretne postacie możemy stosunkowo szybko poznać intencje tych ostatnich.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Gry podobne do The Vale

Wymagania wiekowe The Vale

12+

Wymagania sprzętowe The Vale

PC Windows

PC Windows

  • Minimalne:
  • Intel Core i3
  • 4 GB RAM
  • karta grafiki Intel HD lub lepsza
  • 2 GB HDD
  • Windows 7 64-bit
PC
XONE