Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikPrzygodowePC
Okładka The New Adventures of Time Machine (PC)

Wehikuł Czasu PC

The New Adventures of Time Machine

Luźno nawiązująca do słynnej powieści Herberta George'a Wellsa gra przygodowa z motywem podróży w czasie. Za pomocą tytułowego wehikułu gracze przenoszą się w odległą przyszłość do Świata Piasków.

Przygodowe

PC Windows
Okładka The New Adventures of Time Machine (PC)

Polskie napisy i dialogiPolskie napisy i dialogi

data premiery gry w wersji PC:

28sierpnia2000

28września2000

pudełko PL

Firma Cryo Interactive znana jest graczom przede wszystkim z produkcji i wydawania gier przygodowych typu point'n'click (m.in. Atlantis: The Lost Tales i Aztec: The Curse in the Heart of the City of Gold), które pod koniec lat 90. ubiegłego wieku należały do kanonów gatunku. Rozpoczynając prace nad Wehikułem czasu francuski deweloper postanowił odejść od utartych schematów, wprowadzając nowy silnik graficzny oraz szereg elementów zręcznościowych.

Mimo mylącego (zwłaszcza w polskiej edycji) tytułu gra ma niewiele wspólnego z powieścią H. G. Wellesa. Wspólny mianownik stanowią tytułowa machina umożliwiająca podróże w czasie oraz główny bohater, którego nazwisko – Weles nasuwa skojarzenia ze słynnym pisarzem.

Akcja gry toczy się w roku 800 000 naszej ery, dokąd za sprawą wehikuł czasu trafia XIX-wieczny naukowiec. Niestety, machina ulega zniszczeniu, a główny bohater zostaje uwięziony w przyszłości. W niczym jednak nie przypomina ona klimatu znanego z powieści science-fiction. Ludzie nie znają komputerów ani nawet broni palnej. Władają za to magią i potrafią manipulować czasem. W Świecie Piasków nikt też nie umiera, co najwyżej może zostać „rozstrojony”, by powrócić z kolejną falą czasu zsyłaną przez boga Kronosa.

Jak przystało na przygodówkę gra obfituje w różnego rodzaju zagadki i interakcje z bohaterami niezależnymi. Wehikuł czasu korzysta jednak z systemu sterowania znanego bardziej ze zręcznościówek. Poczynaniami głównego bohatera kieruje się za pomocą klawiatury. Może on chodzić, biegać, a także strzelać (przy pomocy specjalnego pistoletu do rozstrajania) i uchylać się.

Dużym atutem gry jest oprawa audio-wizualna. Nowy silnik graficzny generuje nieco udawany obraz 3D (postaci modelowane są trójwymiarowo, ale ich otoczenie to sprytnie pokazane bitmapy), ale za to barwny i pełen szczegółów. Płynna praca kamery jest jednak rozwiązaniem dyskusyjnym. Problemem są także postaci bohaterów niezależnych, które choć ładnie animowane czasami „zacinają się” o siebie.

Ścieżka dźwiękowa gry doskonale oddaje jej klimat i wpada w ucho. Na pochwałę zasługuje również bardzo dobra polska wersja językowa, o którą zadbała firma CD Projekt.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Nośnik: 1 CD

Ocena czytelników: 8,4 / 10 na podstawie 121 głosów czytelników.

Gry podobne do Wehikuł Czasu

Klasyfikacja PEGI Wehikuł Czasu

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.

Wymagania sprzętowe Wehikuł Czasu

PC Windows

PC Windows

Rekomendowane: Pentium II 266MHz, 32MB RAM