Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikPrzygodowePC
Okładka The Hobbit (1983) (PC)
OkładkaThe Hobbit (1983) (PC)

The Hobbit (1983) PC

The Hobbit to gra przygodowo-tekstowa, oparta o fabułę tytułowej książki J.R.R. Tolkiena. Jest to zarazem jedna z pierwszych prób przeniesienia twórczości tego wielkiego pisarza na PeCety.

Przygodowe | książki

Kolekcja gier
Obserwuj grę

The Hobbit (1983) Premiera PC

12marca1983

producent: Beam Software wydawca: Melbourne House

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

The Hobbit to gra przygodowo-tekstowa, oparta o fabułę tytułowej książki J.R.R. Tolkiena. Jest to zarazem jedna z pierwszych prób przeniesienia twórczości tego wielkiego pisarza na PeCety. Gracz wcieli się w rolę Bilbo Bagginsa, niziołka prowadzącego dotąd spokojne życie w krainie zwanej Shire. Wraz z czarodziejem Gandalfem oraz krasnoludem Thorinem, wyruszy on na wyprawę do Samotnej Góry, gdzie mieszka straszliwy smok o imieniu Smaug. Zadaniem drużyny (w oryginale nieco liczniejszej) jest odzyskanie skarbów, które stwór zagarnął niegdyś przodkom krasnoluda.

Jak na klasyczną grę tekstową przystało, wszystkie komunikaty oraz opisy przedstawione są w formie pisanej. Co prawda istnieje opcja uruchomienia oprawy graficznej, reprezentowanej przez proste, statyczne obrazki, ale równie dobrze można się bez niej obejść. Bohaterem sterujemy wydając polecenia – także za pomocą tekstu. Ze względu na dużą ilość cytatów wziętych wprost z książkowego pierwowzoru, gracz będzie musiał wykazać się dobrą znajomością języka angielskiego.

Choć początkowo tego nie widać, gra toczy się w czasie rzeczywistym. Oznacza to że wszyscy bohaterowie niezależni (w tym również nasi kompani) będą prowadzić własne działania oraz podążać swoimi ścieżkami bez względu na to co robi aktualnie Bilbo. Upływający czas ma tu także inne znaczenie, o czym przekona się każdy, kto spróbuje wydostać się z pułapki zastawionej przez trolle, niedługo po rozpoczęciu gry. Ze względu na dużą ilość zdarzeń losowych, wynikających z zastosowania niezależnego środowiska, rozgrywka do najłatwiejszych nie należy. Warto często nagrywać stan gry, aby potem nie musieć zaczynać przygody od samego początku.

Bez wątpienia, The Hobbit to jedna z najciekawszych „tekstówek”, jakie kiedykolwiek pojawiły się na komputerach domowych i zdecydowanie najbardziej udana adaptacja twórczości Tolkiena stworzona przez australijskie studio Beam Software. Firma próbowała później kontynuować pomysł przenosząc na ekrany słynną powieść Władca Pierścieni, ale gry z tej serii (The Fellowship of the Ring, The Shadows of Mordor i The Crack of Doom) pod żadnym względem nie dorównują pierwowzorowi.

Tryb gry: single player  

Ocena użytkowników: 7,7 / 10 na podstawie 387 głosów czytelników.

Wymagania wiekowe The Hobbit (1983): 12+