Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS4 PS3 Xbox One Xbox 360 Switch Andro iOS

HTC Vive - Gry Symulacje

Wielka Encyklopedia Gier GRYOnline.pl

Gry z gatunku symulacje o tematyce HTC Vive ułożone według popularności.

Symulacje. Grupa gier stawiających sobie za zadanie jak najdokładniejsze imitowanie prawdziwych (lub fikcyjnych) czynności. Gry z tego gatunku mogą symulować m.in. prowadzenie pojazdów cywilnych (koparki, dźwigi, autobusy) i wojskowych (samoloty, czołgi, okręty). Szczególnym przypadkiem tego gatunku gier są produkcje symulujące ludzkie życie, w szczególności seria The Sims, ponieważ w jej ramach możemy symulować niemal nieograniczoną liczbę aspektów naszego życia.

PC
PC Windows23
WWW
PlayStation
Sony PlayStation 41
Sony PlayStation 3
Sony PlayStation 2
Sony PlayStation 1
PlayStation Portable
PlayStation Vita
Xbox
Microsoft XBOX ONE
Microsoft Xbox 360
Microsoft Xbox
Mobile
Android
Apple iOS
Windows Phone
Nintendo
Nintendo Switch
Nintendo Wii
Nintendo DS
Nintendo Wii U
Nintendo 3DS
Game Boy Advance
Nintendo GameCube
Więcej
Mniej
Elite: Dangerous
Elite: Dangerous

Symulacje 16 grudnia 2014

Kosmiczny symulator, będący czwartą odsłoną cyklu Elite. Za produkcję Elite: Dangerous ponownie odpowiada David Braben i ekipa deweloperska studia Frontier. Akcja gry toczy się w odległej przyszłości. Po tym jak ludzkość zdołała skolonizować niezliczone systemy gwiezdne dominującą rolę we Wszechświecie odgrywają trzy supermocarstwa: Imperium, Federacja oraz Niezależni. Odważni piloci zapuszczają się jednak także poza kontrolowane przez nie terytoria, szukając okazji do łatwego zarobku. Sandboksowy model rozgrywki pozwala graczom na dużą swobodę w eksplorowaniu kosmicznego uniwersum, prowadzeniu handlu czy wykonywaniu misji militarnych. Twórcy Elite: Dangerous zrezygnowali ze standardowego podziału na tryb solowy i wieloosobowy, pozwalając w dowolnym momencie dołączyć do gry ze znajomymi lub zrezygnować z niej.

PCPS4XONE

Derail Valley
Derail Valley

Symulacje 2020 (wczesny dostęp od 25 stycznia 2019)

Gra symulacyjna, w której zasiadamy za sterami lokomotywy i podejmujemy się rozmaitych zleceń polegających na transporcie zróżnicowanych ładunków. Derail Valley powstało z myślą o zestawach rzeczywistości wirtualnej, jednak nie wymaga ich do działania.

PC

Vacation Simulator
Vacation Simulator

Symulacje 9 kwietnia 2019

Kolejny pseudosymulator opracowany z myślą o zestawach rzeczywistości wirtualnej. Produkcja przenosi graczy do uniwersum wykreowanego na potrzeby gry Job Simulator – po tym, jak główny bohater tej produkcji przekonał się, czym jest praca, teraz może zaznać odpoczynku w tropikalnym kurorcie, beztrosko bawiąc się z robotami i przyrządzając smakowite posiłki.

PCPS4

Job Simulator
Job Simulator

Symulacje 5 kwietnia 2016

Opracowana przez studio Owlchemy Labs zabawna gra symulacyjna, stworzona z myślą o zestawach rzeczywistości rozszerzonej (ang. Augmented Reality). Tytuł zaliczyć można do gatunku prześmiewczych symulatorów pokroju Surgeon Simulator, I Am Bread czy Probably Archery. Akcja gry osadzona jest w roku 2050, kiedy to większość obowiązków ludzi przejęły wyspecjalizowane maszyny. Aby przypomnieć im, że kiedyś to człowiek wykonywał wszystkie czynności, stworzono specjalny symulator, mający uczyć ludzi przyszłości, czym jest praca. Rozgrywka nie ma ściśle określonego celu, a podczas zabawy wcielamy się w przedstawicieli różnych zawodów np. szefa kuchni, sprzedawcy czy pracownika biurowego. W każdym przypadku naszym zadaniem jest wykonywanie rozmaitych czynności z przedmiotami, znajdującymi się w naszym najbliższym otoczeniu. Zadania te utrudnia nam jednak spora bezwładność kończyn sprawiająca, że najprostsza nawet czynność staje się niezwykle trudna i komiczna zarazem.

PCPS4

Combat Air Patrol 2: Military Flight Simulator
Combat Air Patrol 2: Military Flight Simulator

Symulacje 2020 (wczesny dostęp od 6 czerwca 2016)

Wojskowy symulator lotniczy, będący duchowym spadkobiercą gry Combat Air Patrol, wydanej w 1993 roku na komputerach Amiga. Za jego powstanie odpowiada studio Sim155 Limited, założone przez jednego z głównych projektantów oryginału. W grze możemy zasiąść w kokpicie amerykańsko-brytyjskiego samolotu rozpoznawczego AV-8B Harrier II, którego główną cechą jest możliwość krótkiego, pionowego startu oraz lądowania V/STOL. Akcja gry Combat Air Patrol 2 osadzona została w rejonie cieśniny Ormuz, a podczas zabawy bierzemy udział w szeregu fikcyjnych misji, mających na celu koordynację działań patroli morskich i szturmowych oraz walkę z licznymi celami powietrznymi, lądowymi i morskimi. Gra odznacza się średnim poziomem realizmu, mogącym zadowolić zarówno weteranów gier symulacyjnych, jak i początkujących graczy. Dodatkowo aspekty symulacyjne uzupełnione zostały elementami strategicznymi, sprowadzającymi się do konieczności szczegółowego planowania poszczególnych misji.

PC

Star Trek: Bridge Crew
Star Trek: Bridge Crew

Symulacje 30 maja 2017

Star Trek: Bridge Crew to opracowany z myślą o pecetach kooperacyjny kosmiczny symulator. Podczas zabawy czwórka graczy wciela się w członków załogi statku kosmicznego i musi bezpośrednio manipulować urządzeniami pokładowymi, by przeprowadzić swój okręt przez szereg niebezpiecznych misji.

PCPS4

Elite: Dangerous - Horizons
Elite: Dangerous - Horizons

Symulacje 15 grudnia 2015

Pakiet pięciu rozszerzeń DLC, udostępnionych w ramach drugiego sezonu dodatków do zrealizowanego w konwencji MMO kosmicznego symulatora firmy Frontier Developments. Najważniejszym elementem wprowadzonym przez Elite: Dangerous – Horizons jest możliwość lądowania na powierzchni odwzorowanych w skali 1:1 planet i skanowania ich pod kątem rozmaitych znalezisk bądź aktywności przeciwnika. Pomocny w tym okazuje się nowy pojazd naziemny o nazwie Skarabeusz, który świetnie sprawdza się zarówno podczas zwiadu, jak i w walce. Wśród innych nowości pakietu wyróżnić warto również możliwość wysyłania do walki myśliwców, przeznaczonych do ataku i obrony większych jednostek, a także opcję Multicrew, dzięki której możemy zaprosić na mostek naszego statku przyjaciół i uczestniczyć w misjach kooperacyjnych, w których nasza załoga złożona jest z innych, żywych graczy. Całości dopełnia moduł Commander Creation, umożliwiający dokładniejszą personalizację naszego awatara.

PCPS4XONE

World of Diving
World of Diving

Symulacje jeszcze nie ogłoszona (wczesny dostęp od 26 marca 2014)

Przeznaczony głównie do zabawy w trybie multiplayer symulator nurkowania autorstwa duńskiego studia Vertigo Games. W grze World of Diving przychodzi nam pokierować karierą wirtualnego nurka, który może brać udział w zróżnicowanych zawodach sportowych, podejmować się licznych misji eksploracyjnych bądź zapolować na dzikie zwierzęta, w tym np. niezwykle groźnego żarłacza białego. Świat gry generowany jest w dużej części proceduralnie, choć nie brak tu również miejscówek bazujących na rzeczywistych lokacjach. Poza dnami mórz i naturalnymi jaskiniami, pod wodą napotykamy także zatopione statki, wraki łodzi podwodnych czy podmorskie ruiny. Rozgrywka nastawiona jest głównie na tryb wieloosobowy, gdyż wiele zadań wymaga udziału więcej niż jednego nurka. Poza wariantem kooperacyjnym, dostępne są tu również tryby rywalizacji, w których wykonujemy wyzwania typowo sportowe lub walczymy z innymi nurkami o znajdujące się pod wodą skarby.

PCPS4

Apollo 11 VR
Apollo 11 VR

Symulacje 1 kwietnia 2016

Produkcja symulująca w wirtualnej rzeczywistości pierwsze lądowanie człowieka na Księżycu. Apollo 11 VR prezentuje zarówno wydarzenia poprzedzające historyczną wyprawę, takie jak wyniesienie na orbitę ziemską statku Apollo 11 przez rakietę Saturn V, jak i lot na ziemskiego satelitę oraz lądowanie i pierwszy spacer po jego powierzchni. Tytuł jest określany jako nowego rodzaju film dokumentalny, ze względu na nieskomplikowaną mechanikę pasującą bardziej do wirtualnego doświadczenia niż pełnoprawnej gry. Wydarzenia niemal przez cały czas obserwujemy z pierwszej osoby i mamy pełną swobodę rozglądania się po otoczeniu. Jedynie podczas samego lotu kamera przechodzi w tryb TPP. W trakcie startu i lądowania możemy obsługiwać urządzenia pokładowe (choć zostało to mocno uproszczone), a później mamy też sposobność przespacerować się po Księżycu i poprowadzić proste badania. Apollo 11 VR rozgrywa się w trójwymiarowym, szczegółowym środowisku, a zabawie towarzyszy klimatyczna muzyka i autentyczne kwestie wypowiadane przez astronautów.

PCPS4

VTOL VR
VTOL VR

Symulacje sierpień 2019 (wczesny dostęp od 3 sierpnia 2017)

Symulator lotniczy, opracowany przez studio Boundless Dynamics z myślą o zestawach rzeczywistości wirtualnej i dedykowanych kontrolerach ruchowych. Akcja VTOL VR toczy się w niedalekiej przyszłości, a gracz zasiada w kabinie tytułowego samolotu VTOL, zdolnego do pionowego startu i lądowania. Podczas zabawy wykonujemy rozmaite misje, polegające np. na transporcie jednostek lądowych, eskortowaniu i ochronie innych samolotów oraz walce z przeciwnikami. Zadania bojowe obejmują przy tym zarówno podniebne pojedynki, jak i bombardowanie celów naziemnych. Wydarzenia w grze obserwujemy z perspektywy pierwszej osoby, a poruszając głową możemy swobodnie rozglądać się po kabinie. Przy pomocy kontrolerów ruchowych poruszamy zaś rękami wirtualnego pilota, kontrolując w ten sposób przepustnicę oraz rozmaite dźwignie i przełączniki na kokpicie. Trójwymiarowa oprawa gry prezentuje przeciętny poziom wykonania, na uwagę zasługuje jednak oddane z dużą dbałością o detale wnętrze VTOL-a.

PC

Interkosmos
Interkosmos

Symulacje 25 kwietnia 2017

Polska pierwszoosobowa gra przygodowa z elementami logicznymi i platformowymi, która została oparta na powieści Przemiana Franza Kafki. Gracze wcielają się w człowieka, który w niezrozumiały sposób zamienił się w niewielkiego robaka. Teraz zmuszony jest on do tułaczki po dziwnym i surrealistycznym świecie istniejącym na peryferiach ludzkiej cywilizacji.

PC

Wrench
Wrench

Symulacje 2019 (wczesny dostęp od 19 grudnia 2018)

Gra symulacyjna, w której wcielamy się w serwisanta i mechanika samochodów wyścigowych. W trakcie zabawy zajmujemy się różnorodnymi czynnościami - od pompowania kół, przez wymianę elementów silnika, skończywszy na naprawie np. układu hamulcowego. Wrench wykorzystuje (opcjonalnie) zestawy rzeczywistości wirtualnej.

PC

House of the Dying Sun
House of the Dying Sun

Symulacje 1 listopada 2016

Osadzona w konwencji science fiction taktyczna strzelanina w formie kosmicznego symulatora, będąca debiutanckim projektem studia Marauder Interactive, założonego przez Mike’a Tipula – projektanta pracującego przy grze Halo: Reach. Wcielamy się w rolę jednego z wiernych dowódców zmarłego Imperatora, a naszym zadaniem jest ukaranie zdrajców odpowiedzialnych za doprowadzenie do jego śmierci. W tym celu zasiadamy w kokpicie nowoczesnego myśliwca Executor Mk II i obejmujemy dowództwo nad resztkami rozbitej floty imperialnej. Mechanika zabawy w House of the Dying Sun czerpie z klasycznych przedstawicieli gatunku kosmicznych symulatorów, uzupełniając dynamiczne walki w przestrzeni rozbudowanym aspektem strategicznym. Podczas kolejnych misji naszym zadaniem jest bowiem nie tylko samodzielne kierowanie statkiem, ale również dowodzenie całą eskadrą myśliwców za pomocą specjalnego ekranu taktycznego, przypominającego rozwiązania znane z serii Homeworld.

PC

Ultrawings
Ultrawings

Symulacje 20 lipca 2017

Stworzona z myślą o zestawach rzeczywistości wirtualnej gra symulacyjna autorstwa studia Big Planet Games. Założenia rozgrywki nie należą do skomplikowanych, a podczas zabawy wcielamy się w pilota motolotni, zwiedzając rozbudowany, otwarty świat złożony z wysp różniących się od siebie pod względem topografii i wypełnionych rozmaitymi przeszkodami terenowymi. W grze Ultrawings do naszej dyspozycji oddano kilka maszyn odmiennych nie tylko pod względem budowy, ale i osiągów, a odpowiednie wykorzystanie specyfiki każdej z nich stanowi element niezbędny do sukcesu w grze. Na ukończenie czekają tu bowiem np. klasyczne wyścigi z czasem, turnieje polegające na precyzyjnym przelatywaniu przez kolejne punkty kontrolne, jak również zawody oparte na wykonywaniu w powietrzu skomplikowanych manewrów i akrobacji. Rozgrywka prezentowana jest z perspektywy pierwszej osoby, a gracz może swobodnie rozglądać się po otoczeniu i wykorzystywać dedykowane kontrolery ruchowe do sterowania mechanizmami motolotni.

PCPS4

Surgeon Simulator: Anniversary Edition Content
Surgeon Simulator: Anniversary Edition Content

Symulacje 14 sierpnia 2014

Dodatkowa zawartość DLC do gry Surgeon Simulator 2013. Wzbogaca ona podstawową wersję o nowe typy operacji, na oczach i zębach, oraz zupełnie nowe lokacje. Anniversary Edition to także podrasowana oprawa graficzna, opcja śledzenia postępów i nowe osiągnięcia.

PC

Waltz of the Wizard
Waltz of the Wizard

Symulacje 31 maja 2016

Darmowa produkcja opracowana z myślą o zestawach rzeczywistości wirtualnej, w której gracz wciela się w czarodzieja rozwijającego swe magiczne zdolności. W trakcie zabawy można nie tylko przygotowywać mikstury i rzucać rozmaite zaklęcia, lecz także robić użytek ze znalezionych przedmiotów pokroju kuszy; nic nie stoi również na przeszkodzie, by otwierać portale prowadzące do innych lokacji.

PC

X Rebirth VR Edition
X Rebirth VR Edition

Symulacje 7 grudnia 2017

Specjalna wersja kosmicznego symulatora z 2013 roku, opracowana przez studio Egosoft z myślą o goglach rzeczywistości wirtualnej. Podobnie jak w pierwowzorze, akcja X Rebirth VR Edition toczy się wiele lat po wydarzeniach opisanych w poprzednich odsłonach cyklu, zaś gracz wciela się w postać kosmicznego awanturnika, który trafiając na trop nadużyć jednej z rządzących frakcji, wplątuje się w skomplikowaną polityczną intrygę. W trakcie zabawy zasiadamy za sterami statku kosmicznego i wykonujemy zróżnicowane zadania, polegające np. walce z przeciwnikami, czyszczeniu kosmosu ze śmieci, transporcie towarów lub handlu. Opisywana wersja wprowadza nieco zmian w mechanice rozgrywki, takich jak usprawnienia w systemie ekonomii czy mechanizmach rządzących galaktyką. Deweloperzy zaimplementowali też nowe misje, odświeżyli interfejs gry, poprawili balans całości i dostosowali tempo zabawy do specyfiki zestawów VR. Całość działa na nowym silniku graficznym i prezentuje się najlepiej z dotychczasowych części serii.

PC

theBlu
theBlu

Symulacje 5 kwietnia 2016

Interaktywna produkcja typu first person experience, w której gracz podziwia tętniące życiem głębiny oceanu przy użyciu gogli rzeczywistości wirtualnej. Za stworzenie theBlu odpowiada studio Wevr, Inc. Tytuł oferuje trzy odmienne doświadczenia, w których rola grającego ogranicza się do śledzenia tego, co się dzieje na ekranie. W Whale Encounter przebywamy na pokładzie wraku zatopionego statku, skąd możemy obserwować gigantycznego wieloryba. Reef Migration prezentuje podwodną wędrówkę żółwi morskich, natomiast Luminous Abyss przedstawia istoty zamieszkujące dna oceanów, czyli świecące w ciemności meduzy czy dziwaczne drapieżne ryby. W trakcie rozgrywki gracz może spowalniać czas, by lepiej przyjrzeć się najbliższemu otoczeniu, a także korzystać z latarki, przydatnej w trakcie zwiedzania morskiego dna. Ze względu na charakter produkcji, najważniejszą jej cechą jest strona audiowizualna – theBlu oferuje niemal fotorealistyczną grafikę: szczegółowo animowaną faunę i florę oraz wiarygodnie zachowującą się wodę. Zabawie towarzyszą autentyczne dźwięki tła oraz ambientowa muzyka.

PC

Earthlight: Spacewalk
Earthlight: Spacewalk

Symulacje 13 listopada 2017

Krótka gra symulacyjna, pozwalająca graczom wcielić się w rolę Any – astronautki wykonującej kosmiczny spacer z pokładu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. W trakcie zabawy uczymy się poruszania w stanie nieważkości, korzystania z narzędzi oraz obsługi olbrzymiego, mechanicznego ramienia.

PC

Cloudlands: VR Minigolf
Cloudlands: VR Minigolf

Symulacje 5 kwietnia 2016

Stworzona z myślą o zestawach rzeczywistości wirtualnej gra niezależnego studia Futuretown, której zasady nawiązują do klasycznego minigolfa, jednak miejscem akcji jest fantastyczny, unoszący się w przestworzach archipelag. Jak na minigolfa przystało, cała zabawa koncentruje się na próbach trafienia piłką do dołka ulokowanego na końcu toru, a zadanie to utrudniają nam porozmieszczane na nim przeszkody. W przeciwieństwie do innych gier tego typu, Cloudlands: VR Minigolf wyróżnia się jednak nietypowym modelem sterowania. Podczas gry nie korzystamy bowiem z żadnych wskaźników ani podpowiedzi, a ruchy gracza przekazywane są za pośrednictwem kontrolera w skali jeden do jednego, co sprawia wrażenie zabawy na realnym polu do minigolfa. W grze znalazł się zarówno tryb kariery dla jednego gracza, jak i opcje rozgrywki wieloosobowej (przy jednym komputerze lub przez sieć). Całości dopełnia zaś edytor, pozwalający na projektowanie własnych torów i dzielenie się nimi z innymi graczami.

PC