Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikSymulacjePC
Okładka Space Engine (PC)

Space Engine PC

SpaceEngine

Kosmiczny sandbox będący swego rodzaju interaktywnym planetarium, w którym zawarto cały znany nam wszechświat. W SpaceEngine możemy swobodnie przemierzać przestrzeń międzygwiezdną i oglądać z bliska miliony różnorodnych ciał niebieskich, a także lądować na ich powierzchni.

Symulacje | symulator kosmiczny | sandbox | kosmiczne | edukacyjne | indie | Oculus Rift | eksploracyjne | HTC Vive | rzeczywistość wirtualna

PC Windows
Okładka Space Engine (PC)

Polskie napisyPolskie napisy

Angielskie napisyAngielskie napisy

data premiery gry w wersji PC:

11czerwca2019

wczesny dostęp

2021

2021

Steam

SpaceEngine jest kosmicznym sandboksem, który można opisać jako interaktywne planetarium, gdzie zawarto cały znany nam wszechświat. Produkcja została opracowana przez niezależnego rosyjskiego dewelopera Władimira Romaniuka, a oprócz jej komercyjnej edycji od 2016 roku w dystrybucji znajduje się w pełni darmowa, rozwojowa wersja.

Mechanika

W SpaceEngine otrzymujemy do dyspozycji kosmos oddany w skali 1:1. Poszczególne galaktyki, mgławice, czarne dziury, gwiazdy, planety i ich księżyce, komety czy choćby planetoidy opatrzono szczegółowymi informacjami na temat ich budowy, masy, rozmiarów lub między innymi temperatury. W przypadku znanych nam ciał niebieskich oparto je na naukowych danych pokroju katalogów NGC/IC bądź HIPPARCOS; pozostałe obiekty, jak na przykład gwiazdy znajdujące się w odległych galaktykach bądź orbitujące wokół nich planety, są generowane proceduralnie.

Po wszechświecie możemy poruszać się na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest tryb swobodny, gdzie nie ograniczają nas prawa fizyki, przez co możemy „dotykać” gwiazd, lądować na powierzchniach planet niezależnie od panujących tam warunków, przelatywać przez horyzonty zdarzeń czarnych dziur czy choćby podróżować z szybkością wielokrotnie przewyższającą prędkość światła. Drugi sposób to przejęcie sterów wybranego statku kosmicznego, który jednak podlega prawom fizyki, przez co na przykład jego prędkość maksymalna bądź przyspieszenie są ograniczone; do naszej dyspozycji oddano zarówno prawdziwe, jak i fikcyjne okręty. W tym przypadku na początkujących graczy czekają liczne ułatwienia, jak asysta lotu bądź autopilot. W SpaceEngine możliwa jest również manipulacja czasem, który możemy swobodnie przyspieszać, zwalniać bądź zatrzymywać.

Program na bieżąco tworzy dziennik zawierający wszystkie odwiedzone przez nas miejsca; ponadto możemy samodzielnie stworzyć listę ulubionych obiektów, by w dowolnym momencie zyskać do nich dostęp. Poza tym na sprawdzenie czeka prosta w obsłudze mapa, wbudowany w program katalog umożliwiający wyszukiwanie interesujących nas obiektów (jak na przykład znajdujące się w pobliżu planety zdatne do życia) i szybkie przeskakiwanie w ich pobliże, a także rozmaite nakładki prezentujące na przykład orbity ciał niebieskich lub gwiazdozbiory widoczne z Ziemi.

Kwestie techniczne

Trójwymiarowa grafika SpaceEngine prezentuje wysoką jakość. Na uwagę zasługuje przede wszystkim realistyczne oświetlenie, zaprojektowane z dbałością o detale powierzchnie planet, a także rozmaite efekty graficzne, jak choćby soczewkowanie grawitacyjne powodowane przez masywne obiekty pokroju czarnych dziur (wyposażonych w animowane dyski akrecyjne) bądź gwiazd neutronowych. Osobna wzmianka należy się warstwie dźwiękowej, gdyż zabawie towarzyszy spokojna, relaksująca muzyka elektroniczna. Poza tym warto odnotować, że program jest otwarty na modyfikacje; nic nie stoi również na przeszkodzie, by korzystać z niego przy użyciu zestawów rzeczywistości wirtualnej.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Oczekiwania czytelników: 9.5 / 10 na podstawie 1 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 89,99 PLN

Gry podobne do Space Engine

Wymagania wiekowe Space Engine

odpowiednia dla każdego wieku

Wymagania sprzętowe Space Engine

PC Windows

PC Windows

Rekomendowane: Intel Core i5-4430 3.0 GHz / AMD FX-8350 4.0 GHz, 8 GB RAM, karta grafiki 4 GB GeForce GTX 970 / Radeon R9 290 lub lepsza, 50 GB HDD, Windows 10 64-bit
Minimalne: Intel Pentium G3240 3.1 GHz / AMD FX-4100 3.6 GHz, 4 GB RAM, karta grafiki 2 GB GeForce GTX 950 / Radeon HD 8760 lub lepsza, 4 GB HDD, Windows 7 64-bit