Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS4 PS3 Xbox One Xbox 360 Switch Andro iOS

Elementy RPG - Gry Symulacje

Wielka Encyklopedia Gier GRYOnline.pl

Gry z gatunku symulacje o tematyce elementy RPG ułożone według popularności.

Symulacje. Grupa gier stawiających sobie za zadanie jak najdokładniejsze imitowanie prawdziwych (lub fikcyjnych) czynności. Gry z tego gatunku mogą symulować m.in. prowadzenie pojazdów cywilnych (koparki, dźwigi, autobusy) i wojskowych (samoloty, czołgi, okręty). Szczególnym przypadkiem tego gatunku gier są produkcje symulujące ludzkie życie, w szczególności seria The Sims, ponieważ w jej ramach możemy symulować niemal nieograniczoną liczbę aspektów naszego życia.

Po premierze 13 Przed premierą 1
Symulacje
elementy RPG
Czas
PC
PC Windows11
WWW
PlayStation
Sony PlayStation 45
Sony PlayStation 3
Sony PlayStation 2
Sony PlayStation 1
PlayStation Portable
PlayStation Vita1
Xbox
Microsoft XBOX ONE4
Microsoft Xbox 360
Microsoft Xbox
Mobile
Android5Apple iOS5
Windows Phone
Nintendo
Nintendo Switch3
Nintendo Wii
Nintendo DS
Nintendo Wii U
Nintendo 3DS1
Game Boy Advance
Nintendo GameCube
Więcej
Mniej
Crossroads Inn
Crossroads Inn

Symulacje 2019

Dzieło polskiego studia Kraken Unleashed Games, łączące elementy symulacji, RPG-a i strategii ekonomicznej. Głównym bohaterem Crossroads Inn jest Martyn – właściciel tytułowej karczmy, którego zadaniem jest przekształcenie jej w przybytek znany w całej krainie Delcrys.

PC

The Escapists 2
The Escapists 2

Symulacje 22 sierpnia 2017

Kontynuacja wydanej w 2015 roku gry studia Mouldy Tuf, będącej specyficzną, zręcznościową przygodówką 2D z elementami gry logicznej oraz RPG. W The Escapist 2 gracze wcielają się ponownie w skazańców osadzonych w pilnie strzeżonych więzieniach, a ich zadaniem jest rozpracowanie systemu bezpieczeństwa i ucieczka. W tym celu zaś pod pozorem normalnego, więziennego życia musimy szukać sojuszników i zbierać przedmioty, z których następnie wytwarzamy przydatne podczas ucieczki narzędzia. W porównaniu do pierwowzoru, w grze pojawiła się cała masa usprawnień, takich jak nowe sposoby spędzania wolnego czasu, zmodyfikowany system walki, możliwość wytworzenia niedostępnych wcześniej przedmiotów, a także nowe drogi ucieczki. Jedną z największych innowacji jest zaś wprowadzenie trybu multiplayer typu drop in/drop out, w którym na podzielonym ekranie lub przez Internet bawić mogą się jednocześnie maksymalnie cztery osoby.

PCPS4XONESwitchANDiOS

The Escapists
The Escapists

Symulacje 13 lutego 2015

Łączący elementy wielu gatunków symulator więźnia, opracowany przez niezależne studio Mouldy Toof we współpracy z ekipą Team 17 Software. W grze, wcielając się w rolę skazańca, wiedziemy „normalne” życie w jednym z kilku dostępnych zakładów karnych. Naszym głównym celem jest zaplanowanie ucieczki z więzienia, dlatego oprócz całej gamy codziennych czynności, takich jak rozmaite prace, ćwiczenia, posiłki, spacery czy interakcje z innymi więźniami, zajmujemy się także zbieraniem pozornie nieprzydatnych przedmiotów, szukaniem sojuszników oraz bacznym obserwowaniem otoczenia i wyszukiwaniem luk w systemach bezpieczeństwa. Zwieńczeniem naszych wysiłków jest wcielenie planu w życie i wspomniana ucieczka. The Escapist oferuje sporą swobodę działania oraz wiele sposobów ucieczki, zależnych od rodzaju więzienia (wśród których znalazł się np. również wojskowy obóz jeniecki). Całość opracowana została w stylu retro, oferując pixelartową grafikę 2D i akcję ukazaną z lotu ptaka.

PCPS4XONESwitchANDiOS

Bear Simulator
Bear Simulator

Symulacje 26 lutego 2016

Symulator niedźwiedzia, opracowany przez jednoosobowe studio Farjay przy wsparciu użytkowników serwisu Kickstarter. W grze wcielamy się w skórę tytułowego misia, a naszym zadaniem jest przetrwać w dzikim środowisku. Eksplorując otwarty świat gry, zdobywamy pożywienie, łapiąc ryby, wybierając z uli miód czy szukając smacznych gatunków roślin. Czynimy też użytek z silnych łap i pazurów, torując sobie drogę oraz walcząc z innymi gatunkami zwierząt. Nadwątloną energię uzupełniamy zaś podczas odpoczynku w jaskini. W grze znajdziemy także system rozwoju postaci – w trakcie zabawy nasz niedźwiedzi protoplasta zyskiwać będzie siłę, żywotność, szczęście, inteligencję oraz inne umiejętności, dzięki którym przetrwanie stanie się łatwiejsze. Akcja ukazana jest z perspektywy pierwszoosobowej, zaś oprawa gry – mimo iż stosunkowo skromna – jest dość zróżnicowana i uwzględnia zmieniający się cykl dobowy oraz warunki pogodowe.

PC

Organ Trail: Director's Cut
Organ Trail: Director's Cut

Symulacje 9 sierpnia 2012

Organ Trail: Director's Cut to gra symulująca próby przeżycia w świecie po apokalipsie zombie. Kontrolujemy grupę ocalałych podróżującą po Stanach Zjednoczonych w podniszczonym samochodzie. Musimy m.in. unikać martwiaków i bandytów, leczyć choroby, gromadzić benzynę i jedzenie oraz szukać części zamiennych do auta.

PCANDiOS

The Trail: Frontier Challenge
The Trail: Frontier Challenge

Symulacje 16 sierpnia 2017

Gra logiczno-survivalowa zaprojektowana w założonym przez Petera Molyneux studiu 22cans, które wcześniej stworzyło Godus i Curiosity. W The Trail: Frontier Challenge gracz wciela się w podróżnika, który po długim rejsie przybija do brzegów Nowego Świata i rozpoczyna jego eksplorację. Zadaniem graczy jest podróżowanie po liniowym szlaku, w głąb krainy. W trakcie zabawy gracz podróżuje od miasteczka do miasteczka, po drodze robiąc przystanki w obozowiskach, gdzie może się przespać i zregenerować energię potrzebną do marszu. Podczas wyprawy gromadzimy też albo tworzymy różnorodne przedmioty na sprzedaż lub do użytku własnego. Wszystko to odbywa się w bardzo spokojnym tempie, a gra bardziej koncentruje się na stworzeniu relaksującego klimatu niż stawianiu gracza przed ciężkimi wyzwaniami. Przy tym pojawiają się też elementy wieloosobowe – użytkownicy mogą tworzyć społeczność miasteczka i wspólnie pracować nad jego rozwojem. Gra oferuje ładną, schludną grafikę utrzymaną w minimalistycznym stylu.

PCSwitch

Fantasy Life
Fantasy Life

Symulacje 27 grudnia 2012

Oryginalna produkcja, na którą składają się zarówno cechy charakterystyczne dla gatunku RPG, jak i elementy zapożyczone z rozmaitych symulatorów życia. Gracz wciela się w rolę wybranego przez siebie bohatera, a jego zadaniem jest przeprowadzenie go przez kolejne etapy rozwoju.

3DS

Fantasy Life Online
Fantasy Life Online

Symulacje 23 lipca 2018

Symulator życia wzbogacony o liczne elementy RPG, w którym trafiamy do fantastycznej krainy i prowadząc do boju reprezentanta jednej z dwunastu profesji, przeżywamy rozmaite przygody, bawiąc się w pojedynkę lub w towarzystwie innych graczy.

ANDiOS

Long Live the Queen
Long Live the Queen

Symulacje 8 listopada 2013

Utrzymana w mangowej stylistyce casualowa symulacja życia z elementami cRPG oraz strategii. Gracz wciela się w rolę nastoletniej księżniczki, która po niespodziewanej śmierci matki musi przejąć władzę nad królestwem. Zadania nie ułatwiają dworskie intrygi oraz agresywni sąsiedzi. Gra wyprodukowana została przez studio Hanako Games.

PC

Pixel Piracy
Pixel Piracy

Symulacje 31 lipca 2014

Debiutancka produkcja niezależnego rosyjskiego studia Quadro Delta to zrealizowany w pixel-artowej oprawie graficznej, sandboksowy symulator pirackiego życia. W grze wcielamy się w postać kapitana piratów, którego ambicją jest stać się najsławniejszym korsarzem w historii. Aby tego dokonać, musi on nie tylko zaprojektować i zbudować własny statek, ale również zwerbować załogę, zdolną wraz z nim zawojować świat podczas licznych, dalekomorskich wojaży. W grze przejmujemy kontrolę nad statkiem, dbając o jego niezbędne wyposażenie i przydzielając poszczególnym członkom załogi szereg obowiązków. Sednem zabawy jest eksploracja otwartego, generowanego proceduralnie świata w poszukiwaniu skarbów, a także liczne potyczki z przeciwnikami, podczas których niejeden z naszych marynarzy pożegna się z życiem. W Pixel Piracy znajdziemy elementy symulatora, strategii RTS, platformówki, a nawet gry RPG, gdyż umiejętności naszej załogi mogą być stale rozwijane w kilku różnych profesjach.

PCPS4XONE

Limit Theory
Limit Theory

Symulacje prace wstrzymane

Wyprodukowany przez studio Procedural Reality kosmiczny symulator z elementami RPG i strategii czasu rzeczywistego. Akcja Limit Theory toczy się w odległej przyszłości, a gracz wciela się w spadkobiercę pionierów, którzy założyli Prastarą Kolonię, czyli pierwszy przyczółek ludzkości w kosmosie. Życie toczyło się tam wg tytułowej teorii limitacji, zgodnie z którą jedynym prawdziwym ograniczeniem jest umysł człowieka, a siłą woli pokonać można każdą trudność. Pod względem mechaniki mamy do czynienia z osadzonym w proceduralnie generowanym świecie kosmicznym sandboksem, w którym całe uniwersum żyje własnym życiem. Otrzymawszy do dyspozycji własny statek, sami wybieramy drogę, którą podążymy, stawiając np. na karierę najemnika, odkrywcy, wydobywcy czy handlarza. Sterowanie w grze przypomina typowe kosmiczne symulatory (z widokiem zza kadłuba lub z kokpitu). W późniejszej fazie rozgrywki otrzymujemy jednak możliwość stworzenia własnej floty, którą kierujemy niczym w typowych strategiach RTS.

PC

Princess Maker Refine
Princess Maker Refine

Symulacje 17 lutego 2017

Oryginalna gra menadżerska, będąca zremasterowaną i rozszerzoną wersją tytułu z konsoli PlayStation 2. Pieczę nad produkcją sprawowało japońskie studio Gainax pod kontrolą Takami Akai'ego, czyli jednego z jego współzałożycieli. W Princess Maker Refine gracz wciela się w bohatera, który już pokonał władcę ciemności i uratował mieszkańców podbitego przez niego królestwa. Protagonista postanawia zapuścić korzenie i adoptować jedną z sierot, by nie tylko pomóc w odbudowie spustoszonego kraju, lecz także zadbać o przyszłość dziewczynki. Stoi zatem przed nami zadanie opieki nad przybraną córką i zapewnienia jej wykształcenia oraz umiejętności, jakie zadecydują o jej dorosłym życiu. Charakter i zdolności podopiecznej opisują wartości numeryczne i szereg statystyk, a jej harmonogram dnia oraz to, czego się nauczy, zależą wyłącznie od gracza. Po ośmiu latach (podzielonych na cztery pory roku, na które przypada kilkadziesiąt dni), kiedy dziewczyna osiąga pełnoletniość, poznajemy jedno z 74 zakończeń odpowiadających ścieżce kariery, na jaką się zdecyduje – to właśnie w tym momencie dochodzą do głosu jej zdolności i zdobyte doświadczenie. Mocną stronę opisywanej produkcji stanowi oprawa audiowizualna, znacznie poprawiona w stosunku do wydanego przed laty oryginału.

PC

Organ Trail: Complete Edition
Organ Trail: Complete Edition

Symulacje 14 lipca 2016

Kompletna edycja oldskulowej gry symulacyjnej z elementami RPG, traktującej o przetrwaniu w świecie opanowanym przez zombie. Gra stanowi swoisty pastisz klasyka The Oregon Trail, opowiadającego o losach osadników kolonizujących Amerykę. Podczas rozgrywki kierujemy grupą ocalałych ludzi, podróżujących po USA zdezelowanym samochodem, a zabawa koncentruje się głównie na walce o przetrwanie. W tym celu musimy gromadzić jedzenie i różne przydatne przedmioty, np. lekarstwa i benzynę, a także regularnie naprawiać nasz pojazd. Rozgrywkę urozmaicają też starcia z nieumarłymi bossami. Organ Trail: Complete Edition, oprócz gry podstawowej zawiera także DLC Endless oraz Final Cut, które rozszerzają ją o dodatkowe elementy, takie jak nowi przeciwnicy i bossowie czy możliwość zabawy w trybie kooperacji. Gra okraszona została mocno oldskulową, rozpikselowaną oprawą graficzną, a całość zrealizowano w formie programu edukacyjnego, mającego nauczyć dzieci przetrwania podczas apokalipsy zombie.

PS4PSV

Ace of Angels
Ace of Angels

Symulacje 10 grudnia 2002

Ace of Angels to mieszanka symulacji kosmicznego myśliwca oraz zaawansowanej gwiezdnej strategii przeznaczona do rozgrywki w trybie massive multiplayer online. Jej akcja przenosi nas w XXVII wiek, gdzie cały znany obszar przestrzeni kosmicznej zamienia się w wielki teatr działań zbrojnych, a my jesteśmy jednym małym trybkiem w tej wielkiej machinie wojennej.

PC