Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikStrategicznePC
Okładka Strategic Command: European Theater (PC)
OkładkaStrategic Command: European Theater (PC)

Strategic Command: European Theater PC

Gra zrealizowana w firmie Big Time Software, specjalizującej się tworzeniu realistycznych komputerowych gier wojennych.

Strategiczne | turowe

Strategic Command: European Theater Premiera PC

21czerwca2002

producent: Battlefront.com Strona oficjalna

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

Strategic Command: European Theater to gra zrealizowana w firmie Big Time Software, specjalizującej się w tworzeniu realistycznych komputerowych gier wojennych. Niewątpliwe osiągnięcia tego producenta to takie gry jak: Airborne Assault: Red Devils Over Arnhem, seria TacOps oraz seria Combat Mission. Strategic Command to strategia rozgrywana systemem turowym. Jej tematem jest europejski teatr działań zbrojnych II Wojny Światowej w ujęciu globalnym. Gracz staje się najwyższym dowódcą sił Aliantów bądź państw Osi i tym samym swoimi posunięciami może zadecydować o losach tego konfliktu. Decyduje dosłownie o wszystkim, zarówno o ruchach wojsk, jak i posunięciach politycznych, technologicznych, gospodarczych, itp.

Autorzy przygotowali sześć kampanii, które możemy przejść każdą ze stron. Wszystkie zaczynają się w przełomowym momencie wojny, a kończą w momencie całkowitej kęski bądź zwycięstwa, nawet po roku 1945. Pierwsza rozpoczyna się w 1939 roku w przededniu inwazji na Polskę, druga w roku 1940 w chwili gdy Niemcy zaatakowały Francję, Belgię, Holandię i państwa sąsiadujące, początkiem trzeciej jest słynna Operacja Barbarossa (1941 rok – atak na Rosję), czwartą rozpoczynamy na Wschodzie w 1942 roku, gdzie armia niemiecka próbuje zdobyć Stalingrad, zaś w piątej nasza rozgrywka rozpoczyna się bitwą pod Kurskiem w 1943 roku. Ostatnia, szósta kampania ma swój początek w 1944 roku, w chwili rozpoczęcia Inwazji w Normandii.

Każda tura odpowiada, w zależności od pory roku, jednemu tygodniowi, bądź jednemu miesiącowi czasu rzeczywistego. Jak wspomniano w pierwszych zdaniach tego tekstu, powstaniu Strategic Command przyświecało jedno priorytetowe zagadnienie, mianowicie Realizm. Dlatego też podczas rozgrywki spotkamy się ze wszystkimi rodzajami wojsk jakie brały udział w IIWŚ, w tym partyzantką rosyjską i jugosłowiańską oraz oddziałami wolnej Francji. W grze zawarto opcję „fog of war”, uwzględniono też takie istotne rzeczy jak: transport morski, operacje (ataki) wodno-lądowe, bombardowania strategiczne, wydajność przemysłu danego kraju, postęp w badaniach naukowych, różne pakty i sojusze międzynarodowe oraz wiele innych.

  • Olbrzymia mapa strategiczna rozpościerająca się od wschodniego wybrzeża Stanów Zjednoczonych do Uralu w Rosji, oraz od Północnego Koła Podbiegunowego aż do wybrzeży Afryki. Uwzględniono na niej wszystkie typy terenu, miasta, porty, fabryki, pasma górskie, rzeki, lasy, itd.
  • W grze możemy dowodzić siłami 25 różnych krajów w tym Niemiec, Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych, Rosji, Francji, Włoch, Hiszpanii, Kanady, Polski, Węgier, Rumunii, Grecji, Finlandii, itd.
  • W grze znajdują się autentyczni dowódcy (jednostki HQ) z czasów IIWŚ i cechują się oni identyczną skutecznością jak to miało miejsce w rzeczywistości. Znajdziemy tu m.in. takie słynne postacie jak Kesselring czy Manstein.
  • Niezwykle zaawansowana sztuczna inteligencja.
  • Szereg opcji statystycznych, różnego rodzaju raporty i wykresy obrazujące potencjał militarny, gospodarczy, itp.
  • Możliwość gry wieloosobowej za pośrednictwem sieci Internet, sieci lokalnej oraz poczty elektronicznej.
  • Zaimplementowany edytor scenariuszy.

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer: Internet / sieć lokalna  

Ocena użytkowników: 8,1 / 10 na podstawie 147 głosów czytelników.

Wymagania wiekowe Strategic Command: European Theater: Odpowiednia dla każdego wieku.

Strategic Command: European Theater Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

  • Zalecane:
  • Pentium II 266MHz
  • 64MB RAM