Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikRPGPCX360PSVXONE
Okładka Stranger of Sword City (PC)
OkładkaStranger of Sword City (PC)

Stranger of Sword City

Stranger of the Village of the Sword | The Stranger in Alda

Wyprodukowana przez studio Experience i osadzona w realiach dark fantasy pierwszoosobowa gra jRPG w konwencji dungeon crawlera, znana także pod tytułami Stranger in Alda oraz Stranger of the Village of the Sword.

RPG | FPP | fantasy | turowe | dungeon-crawler | jRPG

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Stranger of Sword City Premiera

5cze2014

X360

22sie2014

PC

22sty2015

PSV

22mar2016

XONE

producent: Experience wydawca: 5pb. Strona oficjalna

Gry podobne do Stranger of Sword City

Dynasty Warriors 6

The Last Remnant

Dynasty Warriors 4: Hyper

Stranger of Sword City (znany także pod tytułami Stranger In Alda oraz Stranger of the Village of the Sword) to osadzony w realiach dark fantasy, pierwszoosobowy dungeon crawler, należący do popularnego gatunku gier jRPG. Za jego powstanie odpowiada japońskie studio Experience, mające na swoim koncie m.in. wydaną w 2013 r. na PlayStation Vita i utrzymaną w podobnych klimatach grę Demon Gaze.

Produkcja stworzona została pierwotnie z myślą o pecetach oraz konsolach Xbox 360 i ukazała się w 2014 roku wyłącznie na rynku japońskim jako Stranger of Sword City: White Palace. Wydana niespełna rok później konwersja na konsolkę PlayStation Vita, zatytułowana Stranger of Sword City: Black Palace, pojawiła się również w Kraju Kwitnącej Wiśni; w 2016 roku za sprawą firmy NIS America doczekała się także anglojęzycznego wydania w Stanach Zjednoczonych. Tego samego roku wydano również cyfrową wersję na Xboksa One, wzbogacając ją możliwością wyboru jednego z dwóch alternatywnych stylów graficznych.

Fabuła

W Stranger of Sword City wcielamy się w postać tytułowego wybrańca z przypadku, którego samolot rozbił się po spotkaniu z tajemniczym portalem. Jako jedyny ocalały z katastrofy, trafiamy do fantastycznego Escario – legendarnego miasta mieczy, a naszym głównym celem jest odnalezienie sposobu na powrót do domu. Problem w tym, że dla mieszkańców miasta stajemy się Wybrańcem, który ma ocalić ich przed mrocznymi siłami. Wykonanie zadania wymagać będzie więc stoczenia szeregu morderczych walk i nawiązania wielu, często niełatwych, sojuszy.

Mechanika

Pod względem mechaniki mamy do czynienia z klasycznym przedstawicielem gatunku jRPG. Podczas zabawy przemierzamy niebezpieczne lochy, wypełnione po brzegi pułapkami takimi jak trucizny, sople lodu czy zbiorniki lawy. Oprócz szerokiej gamy plugastwa, z którym będziemy musieli rozprawić się podczas kolejnych, turowych potyczek, w grze czekają na nas także potężni bossowie. Dodatkowe utrudnienie stanowi fakt, że ci ostatni mogą powracać do życia, a jedynym sposobem na ich definitywne pokonanie jest zniszczenie tajemniczego kryształu.

Wzorem typowych produkcji jRPG, do dyspozycji graczy oddano kilka ras i klas postaci – choć główny bohater musi być człowiekiem, towarzyszyć mu mogą elfy, krasnoludy, niziołki i kotoludzie zwani Ney. W przerwach pomiędzy eksploracją lochów możemy odpoczywać w siedzibie gildii, dającej schronienie rozmaitym wyrzutkom „nie z tego świata” i rozwijać umiejętności kontrolowanej przez nas postaci.

Tryby gry

Stranger of Sword City na platformie PC, PSV itd. zaprojektowany został wyłącznie pod kątem rozgrywki single player. Jednak dzięki zaimplementowanej w grze tabeli rankingowej, grający mogą współzawodniczyć ze sobą i porównywać osiągnięcia z wynikami innych graczy.

Kwestie techniczne

Stranger of Sword City utrzymany został w dość typowym dla gier spod znaku jRPG stylu graficznym, jednak w odróżnieniu od wcześniejszych produkcji studia Experience, w grze zrezygnowano z lekko komediowej stylistyki na rzecz znacznie bardziej mrocznego i ponurego klimatu. W odróżnieniu od wersji na PC oraz konsole z rodziny Xbox, odznaczającej się klasycznym modelem sterowania, edycja na PlayStation Vita wzbogacona została m.in. o obsługę panelu dotykowego.

Tryb gry: single player  

Nośnik: 2 DVD

Ocena użytkowników: 7 / 10 na podstawie 21 głosów czytelników.

Klasyfikacja PEGI Stranger of Sword City

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.

Stranger of Sword City Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

  • Zalecane:
  • Core 2 Duo 2.4 GHz
  • 2 GB RAM
  • karta grafiki 512 MB (GeForce 8800 GT lub lepsza)
  • 3.5 GB HDD
  • Windows Vista(SP2)/7(SP1)/8/8.1
PlayStation Vita

PlayStation Vita

  • Wykorzystuje:
  • PlayStation Network
PC
X360
PSV
XONE