Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikStrategicznePC
Okładka StarDrive (PC)
OkładkaStarDrive (PC)

StarDrive PC

StarDrive to osadzona w realiach space-opera strategia z rodzaju 4X. Gracz kieruje poczynaniami wybranej przez siebie kosmicznej rasy i przy użyciu siły militarnej, dyplomacji oraz wpływów ekonomicznych stara się zdobyć dominację we Wszechświecie.

Strategiczne | 4X | kosmiczne

StarDrive Premiera PC

26kwietnia2013

pudełko PL

15października2013

producent: Zero Sum Games wydawca: Iceberg Interactive wydawca PL: Techland Strona oficjalna

Polskie napisy i dialogiPolskie napisy i dialogi

StarDrive to propozycja niezależnego studia deweloperskiego Zero Sum Games adresowana do miłośników klasycznych strategii z rodzaju 4X w realiach space-opera. Źródłem inspiracji dla twórców gry stały się kultowe produkcje z lat 90. XX wieku na czele z serią Master of Orion.

Akcja gry toczy się w przestrzeni kosmicznej. Gracz kieruje poczynaniami własnoręcznie wykreowanej lub jednej z sześciu predefiniowanych ras obcych i zmaga się z innymi nacjami o prymat w Galaktyce.

Jak przystało na strategię typu 4X, zabawa koncentruje się na czterech elementach – eksploracji, ekspansji, eksploatacji i eksterminacji. Repertuar dostępnych w grze stron konfliktu, podobnie jak i garnitur ich cech, jest niezwykle barwny i złożony. Początkowo gracz dysponuje zaledwie jedną planetą i bardzo skromną liczbą okrętów międzygwiezdnych. Wydobywając surowce, rozwijając technologie i budując silną flotę może rozszerzać kontrolowane terytorium i zmagać się z konkurencyjnymi rasami. W grze duży nacisk położony został na swobodę działań, dzięki czemu sukces odnieść można nie tylko poprzez działania militarne, ale także sprawnie prowadzoną dyplomację lub wpływy ekonomiczne.

Rozgrywka w StarDrive toczy się w czasie rzeczywistym. W trakcie potyczek z przeciwnikami gracz może przejąć bezpośrednią kontrolę nad dowolną podległą mu jednostką, co znacznie ożywia starcia. Twórcy zadbali również o możliwość indywidualizacji uzbrojenia i wyposażenia. Dzięki odpowiednim modułom każdy ze statków kosmicznych można przystosować do określonych zadań (np. stawianie min, osłanianie innych jednostek, transport surowców).

Gra wyróżnia się estetyką oprawy wizualnej. Uwagę zwracają przede wszystkim atrakcyjne widoki przestrzeni kosmicznej (wykorzystane jako tło bitew) oraz animowane, fabularne przerywniki filmowe.

Tryb gry: single player  

Ocena użytkowników: 8,1 / 10 na podstawie 85 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 9.2 / 10 na podstawie 19 głosów czytelników.

StarDrive cena w dniu premiery: 59,90 PLN

Klasyfikacja PEGI StarDrive

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.

StarDrive Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

  • Zalecane:
  • Core 2 Duo 2.4 GHz
  • 4 GB RAM
  • karta grafiki 512 MB (GeForce 8800 lub lepsza)
  • 2 GB HDD
  • Windows XP/Vista/7