Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikStrategicznePC
Okładka StarDrive (PC)

StarDrive PC

StarDrive to osadzona w realiach space-opera strategia z rodzaju 4X. Gracz kieruje poczynaniami wybranej przez siebie kosmicznej rasy i przy użyciu siły militarnej, dyplomacji oraz wpływów ekonomicznych stara się zdobyć dominację we Wszechświecie.

Strategiczne | 4X | kosmiczne

PC Windows
Okładka StarDrive (PC)

Polskie napisy i dialogiPolskie napisy i dialogi

data premiery gry w wersji PC:

26kwietnia2013

15października2013

pudełko PL

StarDrive to propozycja niezależnego studia deweloperskiego Zero Sum Games adresowana do miłośników klasycznych strategii z rodzaju 4X w realiach space-opera. Źródłem inspiracji dla twórców gry stały się kultowe produkcje z lat 90. XX wieku na czele z serią Master of Orion.

Akcja gry toczy się w przestrzeni kosmicznej. Gracz kieruje poczynaniami własnoręcznie wykreowanej lub jednej z sześciu predefiniowanych ras obcych i zmaga się z innymi nacjami o prymat w Galaktyce.

Jak przystało na strategię typu 4X, zabawa koncentruje się na czterech elementach – eksploracji, ekspansji, eksploatacji i eksterminacji. Repertuar dostępnych w grze stron konfliktu, podobnie jak i garnitur ich cech, jest niezwykle barwny i złożony. Początkowo gracz dysponuje zaledwie jedną planetą i bardzo skromną liczbą okrętów międzygwiezdnych. Wydobywając surowce, rozwijając technologie i budując silną flotę może rozszerzać kontrolowane terytorium i zmagać się z konkurencyjnymi rasami. W grze duży nacisk położony został na swobodę działań, dzięki czemu sukces odnieść można nie tylko poprzez działania militarne, ale także sprawnie prowadzoną dyplomację lub wpływy ekonomiczne.

Rozgrywka w StarDrive toczy się w czasie rzeczywistym. W trakcie potyczek z przeciwnikami gracz może przejąć bezpośrednią kontrolę nad dowolną podległą mu jednostką, co znacznie ożywia starcia. Twórcy zadbali również o możliwość indywidualizacji uzbrojenia i wyposażenia. Dzięki odpowiednim modułom każdy ze statków kosmicznych można przystosować do określonych zadań (np. stawianie min, osłanianie innych jednostek, transport surowców).

Gra wyróżnia się estetyką oprawy wizualnej. Uwagę zwracają przede wszystkim atrakcyjne widoki przestrzeni kosmicznej (wykorzystane jako tło bitew) oraz animowane, fabularne przerywniki filmowe.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Ocena czytelników: 8,2 / 10 na podstawie 84 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 9.2 / 10 na podstawie 19 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 59,90 PLN

Klasyfikacja PEGI StarDrive

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.

Wymagania sprzętowe StarDrive

PC Windows

PC Windows

  • Rekomendowane:
  • Core 2 Duo 2.4 GHz
  • 4 GB RAM
  • karta grafiki 512 MB (GeForce 8800 lub lepsza)
  • 2 GB HDD
  • Windows XP/Vista/7
Recenzja gry StarDrive - kosmiczna strategia dla fanów Endless Space
Recenzja gry StarDrive - kosmiczna strategia dla fanów Endless Space

Recenzja 6 grudnia 2013, 18:33

Galaktyka z każdą nowo rozpoczętą kampanią prezentuje się inaczej, a my otrzymujemy sposobność ustalenia konkretnych wytycznych w kontekście ostatecznego jej kształtu. Możemy określić jej wielkość, ilość układów słonecznych, jak również liczbę przeciwników czy tempo rozgrywki. Ten ostatni element jest bardzo ważny. Otóż Star Drive oferuje zabawę w czasie rzeczywistym. Twórcy zrezygnowali z systemu turowego, pozostawiając jedynie aktywną pauzę (w tym przyspieszanie czasu). Z identycznym rozwiązaniem można spotkać się choćby w Europie Universalis oraz w innych produkcjach strategicznych studia Paradox. Oznacza to, że należy non stop trzymać rękę na pulsie i nie marnować niezwykle cennego czasu. Jako przywódca danej rasy musimy nieprzerwanie prowadzić działania napędzające rozwój naszej planety, układu czy wreszcie imperium złożonego z wielu systemów słonecznych. Badania naukowe, eksploracja rubieży galaktyki, kolonizacja, budowanie sił militarnych czy mądrze prowadzona dyplomacja to tylko przykłady naszej aktywności.