Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikStrategicznePC
Okładka Star Trek: The Next Generation - Birth of the Federation (PC)

Star Trek: The Next Generation - Birth of the Federation PC

Star Trek: Birth of Federation to strategia typu 4X, skupiająca się przede wszystkim na eksploracji, ekspansji, eksploatacji i eksterminacji. Niniejszy tytuł został osadzony w realiach bestsellerowego serialu science-fiction o nazwie Star Trek.

Strategiczne | turowe

PC Windows
Okładka Star Trek: The Next Generation - Birth of the Federation (PC)

producent: Microprose

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

data premiery gry w wersji PC:

12czerwca1999

Star Trek: The Next Generation - Birth of the Federation to strategia typu 4X, skupiająca się przede wszystkim na eksploracji, ekspansji, eksploatacji i eksterminacji. Niniejszy tytuł został osadzony w realiach bestsellerowego serialu science-fiction o nazwie Star Trek. Niemniej jednak przedstawione w owej pozycji technologie zostały zaczerpnięte z serii The next Generation.

Rozpoczynając zabawę użytkownik wybiera jedną z pięciu ras (Federacja, Klingoni, Kardasowie, Romulanie, Ferenginii), którą zamierza sterować. Owa decyzja bezpośrednio wpływa na sposób rozgrywki – Klingoni nastawieni są przede wszystkim na częste potyczki, natomiast Romulanie posiadają świetną dyplomację. Zaimplementowano również trzydzieści pomniejszych ras, które nie biorą bezpośredniego udziału w zabawie. Użytkownik może jedynie przejmować ich planety poprzez działania militarne bądź negocjacje. Załatwienie sprawy na drodze pokojowej pozytywnie wpływa na relacje z mieszkańcami owych obszarów. Co więcej przyłączenie ziem poszczególnych ras do posiadanego terytorium skutkuje odkryciem bonusu w postaci specjalnych budynków, gwarantujących graczowi uzyskiwanie profitów.

Istotną sprawą, na którą trzeba zwracać uwagę jest morale osób żyjących na terenach podbitych, jak i własnych. Zadowolenie mieszkańców przejętych lokacji sprawia, że rozwijają się oraz są skorzy do współpracy. Natomiast w przypadku rasy sterowanej, w zależności od tego, na którą decyduje się użytkownik, wiadomość o rozpoczętych działaniach militarnych wywołuje przygnębienie bądź radość. Zbyt wysoki poziom niezadowolenia stanowi zagrożenie buntem. Z tego też względu, aby osiągnąć cel, jakim jest stworzenie największego i najsilniejszego imperium w galaktyce, użytkownik powinien zawierać pakty o nieagresji i prowadzić politykę opartą na dyplomacji bądź odpowiednio co rusz wypowiadać wojnę.

Zabawa odbywa się na dwuwymiarowych mapach, przedstawiających układ słoneczny, granice konkretnych lokacji i masę innych elementów. Natomiast wszelkie bitwy, toczące się w turach, mają miejsce w lokacjach 3D. W trakcie starć w pierwszej kolejności użytkownik wydaje szereg rozkazów, które są wykonywane dopiero po włączeniu opcji upływu czasu. Gracz może dać polecenie m.in. do okrążenia przeciwnika, ostrzelania go z bliska bądź natarcia nań w grupie. Rodzaj komend zależy przede wszystkim od jakości i ilości posiadanych statków. Maszyny różnią się pod wieloma względami (np. szybkość, uzbrojenie i opancerzenie). Warto też dodać, że specjalnie z myślą o miłośnikach zabawy wieloosobowej przygotowano tryb, pozwalający na potyczki online.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer:   Internet   / sieć lokalna    

Nośnik: 1 CD

Ocena czytelników: 8,2 / 10 na podstawie 31 głosów czytelników.

Wymagania wiekowe Star Trek: The Next Generation - Birth of the Federation

odpowiednia dla każdego wieku