Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm SłownikZręcznościoweSwitchPCPS4XONE
Okładka Splasher (PS4)
OkładkaSplasher (PS4)

Splasher

Oryginalna gra platformowa autorstwa niezależnego studia Splashteam, założonego przez byłego pracownika Ubisoftu i współtwórcę takich gier, jak Rayman Origins oraz Rayman Legends.

Zręcznościowe | platformówki | 2D | indie

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Splasher Premiera

7lut2017

PC

26wrz2017

PS4 XONE

26paź2017

Switch

Gry podobne do Splasher

Rayman Legends

Super Meat Boy

INK

Splasher jest oryginalną platformówką opracowaną przez niezależny zespół Splashteam. Studio zostało założone przez Romaina Claude'a – byłego projektanta z Ubisoftu, który pracował nad Rayman Origins i Rayman Legends. Tytuł trafił między innymi na platformę PC, XONE itd., a jego wydanie wzięła na swoje barki firma Plug In Digital.

Fabuła

Splasher przenosi nas do siedziby korporacji Inkorp. Jej pokojowo nastawieni do świata pracownicy (tytułowi Splashers) oddawali się swoim codziennym obowiązkom – rutynę postanowił w dramatyczny sposób przełamać zarządca firmy, złowrogi Docteur, który zamierza sprowadzić zagładę na swoich podwładnych. Głównym bohaterem gry jest zatrudniony przez niego mężczyzna próbujący pokrzyżować jego plany i uratować swoich współpracowników. Protagonista ma do dyspozycji wyłącznie nietypową broń – tak zwany Splatter Cannon – która gwarantuje mu znaczną przewagę nad oponentami.

Mechanika

W Splasher na platformie PC, XONE itd. akcja prezentowana jest w perspektywie bocznej. Trzon rozgrywki stanowi eksploracja obszernych lokacji, omijanie wszechobecnych pułapek oraz walka z napotkanymi przeciwnikami. W wykonywaniu każdej z tych czynności nieodzowne okazuje się korzystanie z broni potrafiącej strzelać kolorowym tuszem. Dzięki niej heros może przyklejać się do obiektów potraktowanych niebieskim barwnikiem, wspinając się po nich niczym po drabinach, odbijać się od elementów otoczenia pokolorowanych na pomarańczowo, a także atakować adwersarzy przy użyciu czerwonej substancji. Na naszej drodze stają zróżnicowani przeciwnicy, wśród których pojawiają się także przerośnięci bossowie, a dodatkowym zagrożeniem są rozmaite mechanizmy obronne, na czele z piłami obrotowymi, gejzerami kwasu i automatycznymi działkami.

Z uwagi na fakt, że rozgrywka jest niezwykle dynamiczna, bohater stosunkowo często żegna się z życiem. Jej koncept jest jednak efektem konsultacji, jakie deweloperzy odbyli z profesjonalnymi speedrunnerami, zatem kluczem do sukcesu jest tutaj wyciąganie wniosków z popełnionych błędów oraz zdolność szybkiego podejmowania decyzji; nie bez znaczenia pozostaje również odpowiedni refleks. Nasze poczynania są na bieżąco monitorowane przez system punktacji, a swoje osiągnięcia możemy publikować na sieciowych tablicach rekordów.

Tryby gry

Splasher oferuje różnorodne warianty rozgrywki. Oprócz klasycznego trybu fabularnego, na sprawdzenie czeka Time Attack, w którym musimy ukończyć wybrany poziom w ściśle określonym czasie, a także trzy warianty speedrunów: Selfish Speedrun (pozbawiony „znajdziek”, stref kwarantanny i Splasherów czekających na ratunek), Standard Speedrun (standardowa rozgrywka, nad którą czuwa widoczny na ekranie stoper) oraz Gotta Catch’em All (ponownie standardowy schemat rozgrywki, aczkolwiek tym razem urozmaicenie stanowi konieczność uratowania wszystkich Splasherów obecnych na poszczególnych poziomach).

Kwestie techniczne

Splasher na platformie PC, XONE itd. może pochwalić się wysokiej jakości dwuwymiarową oprawą graficzną, zrealizowaną w kreskówkowym stylu. Sfera wizualna gry, choć nieco uboższa, przywodzi na myśl popularne platformówki, pokroju wspomnianego wcześniej cyklu Rayman. Zabawie towarzyszy szybki, elektroniczny soundtrack.

Ostatnia modyfikacja 13 lutego 2017

Tryb gry: single player  

Klasyfikacja PEGI Splasher

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.

Splasher Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

  • Minimalne:
  • AMD Athlon II X2 250 3.0 GHz
  • 4 GB RAM
  • karta grafiki 1 GB Radeon HD 5750 lub lepsza
  • 1.3 GB HDD
  • Windows 7
PC
PS4
XONE
Switch