Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiPS2XBOXGCN
Okładka Spartan: Total Warrior (PS2)

Spartan: Total Warrior

Spartan: Total Warrior to dynamiczna, przygodowa gra akcji z fabułą osadzona w starożytności. Graczom przypada tutaj rola jednego ze sławetnych spartańskich wojowników walczących z potęgą Rzymu.

Akcji | TPP | starożytność | starożytna Grecja

Okładka Spartan: Total Warrior (PS2)

producent: Creative Assembly

wydawca: SEGA

wydawca PL: CD Projekt S.A.

Strona oficjalna

data premiery gry:

7paź2005

GCN PS2 XBOX
Kolekcja gier
Obserwuj grę

Spartan: Total Warrior to zupełnie nowy rozdział w historii uznanego w branży studia Creative Assembly, któremu zawdzięczamy powstanie wielokrotnie nagrodzonej serii Total War. Spartan całkowicie zrywa z tradycją firmy, gdyż zamiast rozbudowanej strategii otrzymaliśmy bardzo dynamiczną, przygodową grę akcji.

Jak sugeruje tytuł, akcja omawianej produkcji osadzona została w czasach starożytnych, graczom przypada zaś rola jednego ze sławetnych spartańskich wojowników walczących z potęgą Rzymu. Zasadniczo rozgrywka przypomina to, co mogliśmy zobaczyć w grach z serii Dynasty Warriors, a mianowicie prowadzony bohater uczestniczy w niezliczonych ilościach bitew czy pojedynków, używa różnych rodzajów broni (początkowo stosujemy zestaw miecz plus tarcza, ewentualnie posługujemy się łukiem, później dochodzi także inny oręż w postaci chociażby włóczni, maczugi, i oburęcznego miecza), czy efektownych stylów walki - tarczą możemy oszołomić i powalić wroga, wymierzamy silne ciosy w walce wręcz, stosujemy przeróżne kombinacje uderzeń, a nawet potężne ciosy kończące pojedynek, etc. Warto również zwrócić uwagę na to, że prowadzony bohater nie zawsze działa w pojedynkę - najczęściej w jego pobliżu znajduje się kilku bądź kilkunastu kompanów, którzy też walczą z wrogiem. Starają się wspierać nasze działania, dlatego warto jest odwdzięczać się tym samym.

W sumie, do przejścia oddano 14 rozbudowanych poziomów (przygodę zaczynamy na obszarze greckiego miasta-państwa o nazwie Sparta, kończymy zaś w ówczesnym Rzymie), gdzie do wykonania mamy różne zadania. Część z nich to nieustanna walka na olbrzymich arenach, wyznaczony cel misji polega zaś na przetrwaniu do samego końca widowiska. Wraz z postępami osiągniętymi w grze, statystyki czy umiejętności naszego herosa rosną – zmienia się również jego wygląd zewnętrzny. Na drodze kierowanego przez graczy wojownika staje 60 różnych typów przeciwników, począwszy od gladiatorów i wyszkolonych legionistów rzymskich, a skończywszy na antycznych potworach w stylu gorgon czy gigantów.

Oprawa wizualna powstała dzięki użyciu zmodyfikowanego silnika graficznego, jaki zastosowano w Rome: Total War i wypada znakomicie. W Spartan: Total Warrior na ekranie przebywa jednocześnie nawet sto sześćdziesiąt postaci, które podobnie jak prowadzony bohater walczą z oponentami, starają się przetrwać na placu boju, czy wykonują przydzielone zadania. To wszystko daje niesamowite uczucie uczestniczenia w większej bitwie, a nie w działaniach w stylu „jeden heros kontra reszta świata”. Na dopracowanym poziomie wykonano wszystkie modele postaci i animacje ich ruchów, bardzo dobrze wypada także otoczenie, w jakim dochodzi do kolejnych pojedynków (olbrzymie miasta, areny, otwarty teren, podziemne labirynty, itp.). W tle zmagań przygrywa zaś klimatyczna ścieżka dźwiękowa, podnosząca przyjemność płynącą z rozgrywki.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Nośnik: 1 DVD

Ocena czytelników: 8,5 / 10 na podstawie 1077 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: / 10 na podstawie 1 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 199,90 PLN

Klasyfikacja PEGI Spartan: Total Warrior

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.

Wymagania sprzętowe Spartan: Total Warrior

Nintendo GameCube

Nintendo GameCube

  • Wykorzystuje:
  • karta pamięci
Sony PlayStation 2

Sony PlayStation 2

  • Wykorzystuje:
  • karta pamięci
Spartan: Total Warrior - recenzja gry
Spartan: Total Warrior - recenzja gry

Recenzja 27 października 2005, 12:03

Na początku przejmujemy kontrolę nad naszym herosem podczas próby podboju Sparty przez Rzymian. Podczas obrony miasta pierwsze poziomy nauczą nas władania bronią i wpoją najważniejsze zasady gry.

GCN
PS2
XBOX