Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikZręcznościowePCSwitchXONEPS4
Okładka Smelter (PC)

Smelter

Smelter jest produkcją łączącą w sobie klasyczną, dwuwymiarową platformówkę oraz grę strategiczną – rozgrywka sprytnie splata ze sobą dwie skrajnie odmienne mechaniki. Tytuł został opracowany przez studio X Plus Company.

Zręcznościowe | fantasy | platformówki | 2D | elementy strategiczne | top-down | indie | side-scroll

Okładka Smelter (PC)

data premiery gry:

22kwi2021

PC PS4 XONE Switch

Smelter to dwuwymiarowa gra stanowiąca hybrydę pełnej akcji platformówki i gry strategicznej. Produkcja czerpie inspirację z klasycznych 16-bitowych tytułów i oferuje rozbudowaną rozgrywkę w nietypowy sposób łączącą znane rozwiązania. Tytuł został opracowany przez studio X Plus Company. Wydawcą jest Dangen Entertainment.

Fabuła

Smelter opowiada historię biblijnej Ewy, która próbuje odnaleźć zaginionego Adama niedługo po zniszczeniu rajskiego ogrodu. Kobieta przyjmuje pomoc tajemniczej istoty – tytułowego Smeltera – która łączy się z nią, dając jej nadludzkie moce i możliwości.

Mechanika

Rozgrywkę w Smelter można z grubsza podzielić na dwie części. W pierwszej z nich przemierzamy lokacje, obserwując postać z perspektywy side-scrollowej. Naszym zadaniem jest przechodzenie zróżnicowanych poziomów – wymaga to skakania, pokonywania różnego rodzaju przeszkód oraz walki z wykorzystaniem dość prostego, zręcznościowego systemu, w którym liczą się przede wszystkim zwinne palce. Korzystamy też ze zdolności specjalnych, które mogą być wykorzystywane do ranienia wrogów lub wpływania na otoczenie.

Druga część gry przypomina strategię (z widokiem top-down), w której stopniowo budujemy własne imperium i walczymy z wrogami, wykorzystując przeróżne jednostki bojowe.

W miarę postępów w rozgrywce rozwijamy też umiejętności protagonistki – gracz ma dostęp do trzech różnych drzewek zdolności i kilkudziesięciu usprawnień, przy czym te ostatnie zdobywamy, wykonując wyzwania w świecie gry. W Smelter można również znaleźć sporo sekretów i niespodzianek (w tym specjalne poziomy i wzmocnienia).

Tryby gry

W Smelter możemy grać wyłącznie samotnie. Podstawą rozgrywki jest kampania fabularna.

Kwestie techniczne

Smelter posiada dość prostą, dwuwymiarową oprawę graficzną. Grafika została opracowana w stylu pixel art – nawiązuje do klasycznych gier z lat 80. i 90. ubiegłego stulecia. Mamy tutaj dużo wyrazistych barw i ciekawe projekty postaci oraz potworów. Całość jest nieźle animowana i sprawia ogólnie dobre wrażenie.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Cena gry w dniu premiery: 71,99 PLN

Klasyfikacja PEGI Smelter

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.

Wymagania sprzętowe Smelter

PC Windows

PC Windows

  • Minimalne:
  • Intel Core i5 2.5 GHz
  • 4 GB RAM
  • karta grafiki Intel HD 3000 lub lepsza
  • Windows 7/8/10 64-bit
PC
PS4
XONE
Switch