Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiPC
Okładka Smalland (PC)
OkładkaSmalland (PC)

Smalland PC

Gra survivalowa, w której wcielamy się w bohatera tak małego, że wiewiórki, myszy, króliki, a nawet mrówki są dla niego prawdziwymi gigantami.

Akcji | TPP | sandbox | survival | indie | kooperacja | crafting

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Smalland Premiera PC

wczesny dostęp

grudzień2022

2023

Steam

2023

producent: Embu Games / Merge Games wydawca: Merge Games Strona oficjalna

Angielskie napisyAngielskie napisy

Gry podobne do Smalland

Grounded

The Forest

Among Trees

Smalland jest oryginalną grą survivalową, za której opracowaniem stoi niezależne tureckie studio Embu Games. Produkcja została opracowana z myślą o platformie PC.

Fabuła

W Smalland gracz wciela się w bohatera, który uległ zmniejszeniu w niewyjaśnionych okolicznościach. Protagonista obudził się w lesie, nie mając pojęcia, czy podobny los spotkał również innych ludzi. Z głową pełną pytań heros rozpoczyna zmagania, których celem jest nie tylko poznanie prawdy, lecz przede wszystkim przetrwanie w nowym niegościnnym świecie.

Mechanika

W wydanym na platformie PC Smalland akcję obserwujemy z perspektywy pierwszej osoby (FPP). Aspekty survivalowe wynikają z niewielkich rozmiarów naszego bohatera. W trakcie zmagań przemierzamy rozległy las będący żywym ekosystemem – zamieszkujące go istoty stanowią realne zagrożenie dla protagonisty, nie tylko ze względu na fakt, że mogą potraktować go jak pożywienie, lecz również przez to, że potrafią wykradać zgromadzone przez niego zapasy. Mowa jednak nie o wilkach, niedźwiedziach czy innych drapieżnikach, lecz o zwierzętach, które zazwyczaj nie kojarzą się z niebezpieczeństwem, czyli np. o wiewiórkach i królikach (znacznie przewyższających herosa pod względem rozmiarów) oraz mrówkach (których kolonie mogą zniszczyć owoce jego ciężkiej pracy).

W toku przygody musimy zadbać zarówno o jedzenie dla bohatera, jak i o surowce do wytwarzania narzędzi i broni, a także o zasoby niezbędne do budowy kryjówki. Niemniej nawet jeśli uda nam się zapewnić mu schronienie, i tak musimy mieć się na baczności – problemem mogą okazać się nawet zwyczajne opady deszczu, którego krople mogą zranić naszego podopiecznego, nie mówiąc już o ulewach powodujących prawdziwe powodzie; zagrożeniem jest również wiatr potrafiący zdmuchnąć schronienie wybudowane w niewłaściwym miejscu.

Tryby gry

Pomimo że w Smalland z powodzeniem można grać w pojedynkę, autorzy zaimplementowali rozbudowany tryb współpracy, w ramach którego możemy bawić się w towarzystwie maksymalnie siedmiu innych graczy.

Kwestie techniczne

Trójwymiarowa grafika Smalland prezentuje wysoki poziom wykonania. Całość utrzymano w przyjemnej dla oka stylistyce i bogatej kolorystyce, co sprawia, że zarówno roślinność, jak i zwierzęta mogą się podobać. Jej dopełnieniem jest soundtrack tworzący atmosferę wielkiej przygody.

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer: Internet   Liczba graczy: 1-8  

Oczekiwania czytelników: 7.0 / 10 na podstawie 14 głosów czytelników.

Wymagania wiekowe Smalland: 12+

Smalland Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

  • Minimalne:
  • Quad Core 2.5 GHz
  • 4 GB RAM
  • karta grafiki 1280 MB GeForce GTX 470 / 2 GB Radeon HD 6870 lub lepsza
  • 5 GB HDD
  • Windows 7 64-bit