Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikSymulacjePC
Okładka SimCopter (PC)

SimCopter PC

SimCopter stawia nas w roli pilota śmigłowca, pozwalając na swobodne zwiedzanie miast zaimportowanych z gry SimCity 2000, bądź też klasyczną rozgrywkę w trybie kariery, polegającym na wykonywaniu szeregu misji ratunkowych.

Symulacje | helikoptery

PC Windows
Okładka SimCopter (PC)

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

data premiery gry w wersji PC:

31października1996

SimCopter to pierwsza w historii serii próba wyjścia naprzeciw odwiecznym marzeniom graczy, ograniczanych jak dotąd technicznymi możliwościami domowych komputerów. Któż z nas bowiem - zarywając noce podczas gry w SimCity czy SimCity 2000 - nie marzył o tym, by choć na chwilę znaleźć się w stworzonym przez siebie wirtualnym mieście simów? Maxis postanowił umożliwić to wszystkim fanom serii tworząc symulator helikoptera, w którym z lotu ptaka możemy zwiedzić wykreowane przez nas w SimCity 2000 miasta.

Gra stawia nas w roli pilota śmigłowca i umożliwia zabawę w jednym z dwóch trybów. W trybie wolnym, stanowiącym nie lada atrakcję dla wszystkich fanów SimCity będziemy mogli zaimportować do gry dowolną mapę miasta, stworzonego przez nas w ostatniej odsłonie tejże serii, a następnie cieszyć się widokami metropolii.

W trybie kariery naszym zadaniem jest wypełnienie szeregu misji, rozgrywających się na terenach przygotowanych wcześniej miast. Zadania te można podzielić na kilka zasadniczych grup. Najważniejszą z nich stanowią misje ratunkowe, polegające np. na ratowaniu simów uwięzionych na dachu płonącego wieżowca, tonących w efekcie wywrócenia się łodzi, bądź skazanych na pewną śmierć w pędzącym pociągu. Kolejną grupą będą stosunkowo proste misje, w których musimy rozładować korek w mieście poprzez odpowiednie przekierowanie ruchu. W misjach pożarniczych koncentrujemy się na gaszeniu płonących budynków, zaś w przestępczych na pomaganiu policji w ujęciu groźnego rabusia, podpalacza czy włamywacza. Czasem otrzymamy zadanie powstrzymania zamieszek, wykonania misji MEDEVAC polegającej na transporcie rannych, czy zwykłych misji transportowych wymagających dostarczeniu sima z miejsca na miejsce. „Czas wolny” możemy wykorzystać np. do upominania przekraczających prędkość kierowców.

Naszą karierę rozpoczynamy ze skromną ilością gotówki i wyposażenia oraz przede wszystkim niewielkim i słabym modelem helikoptera. Za wykonywanie poszczególnych zadań nagradzani jesteśmy odpowiednią sumą pieniędzy i punktów. Po zgromadzeniu wystarczającej ilości punktów, gra oferuje nam przejście do kolejnego miasta. Gotówkę wydajemy zaś na bieżąco na wyposażenie i oczywiście coraz to lepsze modele helikopterów. Należy pamiętać o tym, że powyższe zasoby można zarówno gromadzić jak i stracić np. poprzez jakiś poważny w skutkach błąd lub nasze niefortunne działanie podczas misji. Od czasu do czasu w nagrodę otrzymamy dostęp do misji specjalnej, wykonywanej za sterami legendarnego śmigłowca AH-64D Apache.

Jak w każdej grze z serii, tak i w SimCopter twórcy raczą nas specyficznym poczuciem humoru. W grze przyjdzie nam bowiem nie raz stanąć twarzą w twarz z UFO, które pojawiając się w mieście porywa niewinnych simów lub wywołuje pożary. Od strony graficznej gra nie rzuca na kolana, choć nie wątpliwym plusem jest fakt, że po raz pierwszy w swej produkcji Maxis oferuje nam pełne 3D. Warstwa dźwiękowa pozwala wybrać jedną z pięciu dostępnych stacji radiowych, nadających muzykę klasyczną, rocka, jazz, techno i mix. Gra daje też możliwość nagrywania własnych filmików z przebiegu rozgrywki.

Jako ciekawostkę warto odnotować fakt, iż w grze po raz pierwszy pojawia się oficjalny język simów, zwany „simlish” – dobrze znany graczom z późniejszych produkcji studia, takich jak The Sims.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Nośnik: 1 CD

Wymagania wiekowe SimCopter

odpowiednia dla każdego wieku

Wymagania sprzętowe SimCopter

PC Windows

PC Windows

Rekomendowane: Pentium 75 MHz, 16 MB RAM, 15 MB HDD, Windows 95