Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikRPGPSV
Okładka Shiren The Wanderer: The Tower of Fortune and the Dice of Fate (PSV)

Shiren the Wanderer 5 Plus PSV

Shiren The Wanderer: The Tower of Fortune and the Dice of Fate

Japońskie RPG typu roguelike należące do cyklu Mystery Dungeon. Shiren the Wanderer 5 Plus to rozszerzona i ulepszona wersja gry Shiren the Wanderer: The Tower of Fortune and the Dice of Fate, która ukazała się w 2010 roku na Nintendo DS wyłącznie w Japonii.

RPG | fantasy | turowe | roguelike | tytuły ekskluzywne PlayStation

PlayStation Vita
Okładka Shiren The Wanderer: The Tower of Fortune and the Dice of Fate (PSV)

producent: ChunSoft

wydawca: Aksys Games

Strona oficjalna

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

data premiery gry w wersji PSV:

4czerwca2015

Shiren the Wanderer 5 Plus to wydane na PSV japońskie RPG typu roguelike. Jest to rozszerzona i ulepszona wersja gry Shiren the Wanderer: The Tower of Fortune and the Dice of Fate, która ukazała się w 2010 roku na Nintendo DS i nigdy nie opuściła granic Kraju Kwitnącej Wiśni. Obie edycje opracowało studio Chunsoft.

Fabuła

Ga należy do cyklu Mystery Dungeon, a jej akcja osadzona została pomiędzy drugą i trzecią odsłoną tej serii. Ponownie wcielamy się w wędrownego i małomównego wojownika imieniem Shiren, któremu w podróżach towarzyszy gadatliwa fretka Koppa.

Scenariusz obraca się wokół wspinaczki przez kolejne piętra gigantycznej Wieży Fortuny. Według legend na jej szczycie żyje bóstwo, które potrafi odmienić los każdego śmiertelnika. Podczas wyprawy Shiren i Koppa angażują do pomocy jako przewodnika dziewczynę imieniem Tao.

Mechanika

Dostępne na platformę PSV Shiren the Wanderer 5 Plus to RPG typu roguelike. Świat generowany jest więc losowo przy każdym podejściu, co sprawia, że grę można przechodzić wielokrotnie bez uczucia nudy, a rozgrywka koncentruje się na walce oraz rozwijaniu statystyk bohatera. Śmierć jest tutaj ostateczna i powoduje wyzerowanie poziomu doświadczenia bohatera, utratę całego ekwipunku oraz ponowne wygenerowanie map wraz z nowymi pozycjami wrogów. Zabawę wzbogacają okazjonalne zagadki logiczne oraz system dnia i nocy powodujący, że po zapadnięciu zmroku postać widzi tylko na krótkie dystanse.

Wszystko to odbywa się za pomocą nietypowego turowego systemu rozgrywki. Każda komenda, czy to ruchu o jedno pole, ataku, czy wykorzystania przedmiotu, zajmuje automatycznie jedną turę i pozwala na wykonanie pojedynczej czynności także wrogom. Natomiast gdy się nie ruszamy, to czas ulega zastopowaniu, pozwalając na spokojne zanalizowanie sytuacji i zaplanowanie kolejnych posunięć.

Kwestie techniczne

Shiren the Wanderer 5 Plus stanowi rozszerzoną i ulepszoną wersję gry wydanej na Nintendo DS. W porównaniu z pierwowzorem autorzy poprawili szczegółowość grafiku, zwiększyli rozdzielczość, dodali możliwość rozglądania się po otoczeniu oraz rozszerzyli kampanię o dodatkowe lochy.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Wymagania wiekowe Shiren The Wanderer: The Tower of Fortune and the Dice of Fate

odpowiednia dla każdego wieku