Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiPS2
Okładka Shinobido: Way of the Ninja (PS2)

Shinobido: Way of the Ninja PS2

Za Shinobido odpowiedzialni są ludzie, którzy stworzyli pierwsze dwie części słynnej sagi Tenchu, sięgającej historią aż do pierwszej konsoli PlayStation.

Akcji | TPP | skradanki | ninja | tytuły ekskluzywne PlayStation

Sony PlayStation 2
Okładka Shinobido: Way of the Ninja (PS2)

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

data premiery gry w wersji PS2:

5lipca2006

Za Shinobido odpowiedzialni są ludzie, którzy stworzyli pierwsze dwie części słynnej sagi Tenchu, sięgającej historią aż do pierwszej konsoli PlayStation. Podobnie, jak owa powszechnie znana seria, tak i produkcja Acquire podejmuje tematykę ninja - japońskiego mordercy i najemnika, w którego mamy okazję się wcielić. Główny bohater to chory na amnezję wojownik o pseudonimie Kruk (Crow), który badając tajemnicę swego pochodzenia wciągnięty zostaje w taktyczną rozgrywkę pomiędzy trzema walczącymi o wpływy władcami, z których każdy próbuje przeciągnąć go na swoją stronę.

Gra ma wyjątkowo otwarty charakter, gdyż główny wątek fabularny przypomina o sobie tylko raz na jakiś czas – przez większość zabawy wykonujemy po prostu niezobowiązujące misje na zlecenie wybranych przez nas władców, w wyborze których mamy całkowitą dowolność. Nasze działania mają realny wpływ na naruszenie początkowej równowagi sił i tylko od nas zależy, którego z daymio postanowimy doprowadzić do ostatecznego zwycięstwa. Z tego też względu gra ma aż 4 różne zakończenia – po jednym dla każdego władcy oraz jedno dodatkowe, ukryte specjalnie dla najdociekliwszych.

Sama rozgrywka podobna jest do tego, do czego przyzwyczaiło nas Tenchu. Każdą misję wykonać możemy na kilka sposób, samodzielnie znajdując drogę do celu i decydując, czy wolimy uniknąć wykrycia, czy tez urządzić krwawą rzeź. Nasze wyczyny są oceniane przez zleceniodawców i im efektowniej uporamy się z zadaniem, tym większe wynagrodzenie otrzymamy. To z kolei wydać będziemy mogli na lepszy sprzęt oraz rozbudowę ogrodu naszej posiadłości.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Nośnik: 1 DVD

Ocena czytelników: 8,4 / 10 na podstawie 140 głosów czytelników.

Gry podobne do Shinobido: Way of the Ninja

Klasyfikacja PEGI Shinobido: Way of the Ninja

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.

Wymagania sprzętowe Shinobido: Way of the Ninja

Sony PlayStation 2

Sony PlayStation 2

Wykorzystuje: karta pamięci 8 MB

Shinobido: Way of the Ninja - recenzja gry
Shinobido: Way of the Ninja - recenzja gry

Recenzja 21 sierpnia 2006, 12:24

Misje, które wykonujemy, generowane są w części losowo i po pewnym czasie zaczynają być dość wtórne. Mamy kilka podstawowych rodzajów zadań, typowych dla tego typu gier: ciche zamordowanie konkretnej osoby, przetransportowanie dokumentów z jednego krańca mapy na drugi, obrabowanie konwoju itd. Wszystko to bawi dość konkretnie, acz tylko przez pewien czas. Zdecydowanie zbyt mało mamy tu misji wspartych fabularnie, związanych z przeszłością Goha, którego dusza została skradziona i zamknięta w 8 magicznych kamieniach, które musimy odnaleźć. Gra nastawiona jest na Sneaking i najbardziej premiowane jest pokonywanie trudności po cichu, bez otwartej walki. Nasz Kruk nie jest poza tym żadnym asem jeśli chodzi o walkę mieczem, bardzo często wykrycie skończy się dla niego śmiercią. Co innego Sneak-kille (wykonywane przez naciśnięcie trójkąta, po uprzednim zakradnięciu się za plecy przeciwnika), najskuteczniejsza broń Ninja na każdą sytuację. Rolę wskaźnika wykrywalności pełnią widoczne na górze ekranu prostokąty, z których każdy odpowiada jednemu znajdującemu się w zasięgu przeciwnikowi. Zmieniają one kolor (od szarego do czerwonego) w zależności od stadium zaalarmowania, w którym znajduje się dany przeciwnik.