Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiPC
Okładka Shadows of Kurgansk (PC)

Shadows of Kurgansk PC

Opracowana przez rosyjskie studio Yadon we współpracy z firmą Gaijin Entertainment survivalowa gra przygodowa z elementami RPG oraz horroru, będąca rozbudowaną i dopracowaną wersją mobilnej produkcji The Abandoned.

Akcji | FPP | survival horror | sandbox | elementy RPG | survival | indie | crafting | przygodowe gry akcji

PC Windows
Okładka Shadows of Kurgansk (PC)

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

data premiery gry w wersji PC:

14lipca2016

wczesny dostęp

9października2016

9października2016

Steam

Shadows of Kurgansk to dostępna na platformie PC i koncentrująca się na trybie dla jednego gracza survivalowa gra przygodowa z elementami RPG oraz horroru. Tytuł powstał we współpracy niezależnego, rosyjskiego studia Yadon z firmą Gaijin Entertainment, która wydała go w ramach własnego programu wspierania sceny indie o nazwie Gaijin inCubator. Opisywana produkcja jest nieco bardziej dopracowaną wersją gry zatytułowanej The Abandoned, która ukazała się kilka miesięcy wcześniej na urządzeniach mobilnych z systemem iOS i Android.

Fabuła

Akcja gry osadzona została w typowej postapokaliptycznej lokacji zwanej Zoną, pełnej tajnych baz wojskowych i obiektów badawczych, a także przedziwnych anomalii oraz gigantycznych, odrażających stworzeń rodem z horrorów. Jako że zbyt długie przebywanie w Zonie może zakończyć się śmiercią lub – w najlepszym przypadku – popadnięciem w szaleństwo, zadaniem gracza jako jednego z ocalałych po bliżej niewyjaśnionej katastrofie jest przetrwanie i znalezienie drogi ucieczki z tego miejsca. Aby tego dokonać, musi on jednak zmierzyć się z wieloma zagrożeniami, takimi jak dzikie zwierzęta, atakujące znienacka hordy potworów-mutantów czy też skorumpowane jednostki militarne.

Mechanika

Mechanika rozgrywki w grze Shadows of Kurgansk stanowi próbę połączenia popularnego nurtu sandboksowych symulatorów przetrwania z survival horrorem. Zabawa koncentruje się więc na umiejętnościach przetrwania, a podczas rozgrywki musimy zadbać przede wszystkim o zabezpieczenie podstawowych potrzeb życiowych, takich jak jedzenie i picie, zbudować bezpieczną kryjówkę oraz nawiązywać kontakty z innymi ocalałymi. W trakcie eksploracji Zony znajdujemy też całą masę przydatnych przedmiotów oraz licznych artefaktów, powiązanych z występującymi tu anomaliami, dzięki którym za pomocą rozbudowanego systemu rzemiosła możemy stworzyć narzędzia, broń czy lekarstwa. Całość uzupełniają typowe dla gatunku elementy RPG, dzięki którym wraz ze zdobywanym doświadczeniem nasz bohater rozwija umiejętności ułatwiające przetrwanie.

Głównym wyróżnikiem gry jest niewątpliwie sam klimat rozgrywki, któremu daleko do spokojnej atmosfery znanej z wielu współczesnych sandboksów. W Shadow of Kurgansk przemierzamy prawdziwie mroczny, iście postapokaliptyczny świat, w którym nie brak dziwnych anomalii, posępnych budowli i przerażających kreatur, przypominających stwory z popularnych survival horrorów. Dodatkowo świat ten zmienia się diametralnie po zapadnięciu zmroku – wtedy jeden krok w niewłaściwą stronę może doprowadzić do utraty zmysłów, spowolnić lub nawet zabić nieostrożnego gracza. Kluczem do sukcesu okazuje się ostrożność, zdolność nawiązywania kontaktów z innymi ocalałymi oraz umiejętność mądrego wykorzystania ograniczonych zasobów znalezionych w Zonie.

Tryby gry

Wydane na platformie PC Shadows of Kurgansk oferuje możliwość zabawy w trzech głównych wariantach rozgrywki, z których najważniejszym jest tryb Story, oferujący dwie odrębne kampanie fabularne, zapewniające ponad 20 godzin zabawy. Zestaw uzupełniają tryby Adventure, w którym uczestnicy stawiają czoła konkretnym i niezwykle wymagającym wyzwaniom, oraz Survival, testujący umiejętności przetrwania oraz cierpliwość gracza. Mimo że wersja udostępniona w ramach programu Steam Early Access oferowała wyłącznie możliwość zabawy w trybie single player, w finalnej wersji tytułu wprowadzono także opcję rozgrywki wieloosobowej, wraz z trybem kooperacji.

Kwestie techniczne

Spośród większości dostępnych na rynku survivalowych sandboksów Shadow of Kurgansk wyróżnia się także pod względem oprawy wizualnej. Mowa tu jednak nie tylko o wspomnianym wyżej, znacznie mroczniejszym klimacie. W warstwie graficznej gry wykorzystano bowiem technologię cel shadingu, co nadało całości dość unikalnego i nieco komiksowego charakteru.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer:   Internet    

Gry podobne do Shadows of Kurgansk

Wymagania wiekowe Shadows of Kurgansk

16+

Wymagania sprzętowe Shadows of Kurgansk

PC Windows

PC Windows

Rekomendowane: Intel Quad Core, 4 GB RAM, karta grafiki GeForce GTX 660 lub lepsza, 800 MB HDD, Windows 7/8/10
Minimalne: Intel Dual Core, 4 GB RAM, karta grafiki Intel HD 3000 lub lepsza, 800 MB HDD, Windows 7