Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikStrategicznePC
Okładka Seed (PC)
OkładkaSeed (PC)

Seed PC

Sieciowa gra strategiczna umożliwiająca zbudowanie kolonii na obcej, ale przypominającej Ziemię planecie – a następnie zarządzanie nią i dbanie o dobrobyt jej mieszkańców. Koncepcja gry narodziła się dzięki eksperymentowi naukowemu znanemu jako Bioshpere 2.

Strategiczne | ekonomiczne | sandbox | indie | eksperymentalne/artystyczne | MMO | elementy symulacyjne

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Seed Premiera PC

listopad2021

producent: Klang Games wydawca: Klang Games Strona oficjalna

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

Gry podobne do Seed

RimWorld

The Sims 2

Spore

Seed to sieciowa gra strategiczna, w której budujemy i nadzorujemy kolonię ludzką na obcej planecie o warunkach zbliżonych do ziemskich, współpracując i rywalizując z innymi graczami. Koncepcja gry narodziła się dzięki eksperymentowi naukowemu Biosphere 2 (pol. Biosfera 2), w ramach którego naukowcy starali się odtworzyć w niewielkiej, samowystarczalnej i zamkniętej przestrzeni warunki życiowe i społeczne charakterystyczne dla ludzkiego społeczeństwa żyjącego na Ziemi. Za stworzenie omawianej produkcji odpowiada studio Klang Games. Deweloperom pomaga także profesor Lawrence Lessig – wykładowca prawa na Uniwersytecie w Harvardzie, aktywista i twórca znanej licencji Creative Commons.

Mechanika

W Seed zadaniem gracza jest zbudowanie, rozwijanie i nadzorowanie kolonii ludzkiej na obcej planecie – od momentu lądowania kapsuły z kolonistami (tzw. Seedlingami), aż po tworzenie całego państwa i zaawansowanych struktur społecznych. Co ważne, kolonie wszystkich graczy znajdują się na jednej „egzoplanecie”, w związku z czym z biegiem czasu nieunikniony jest zarówno konflikt o ograniczone zasoby naturalne (mamy możliwość wytwarzania broni i budowania sił zbrojnych) oraz wpływy polityczne, jak i współpraca, dzięki której niewielkie społeczności mają szansę stać się czymś znacznie większym.

W produkcji studia Klang Games ekonomia świata jest w całości oparta o to, co uda się zbudować i zdobyć poszczególnym graczom – dobra mogą być sprzedawane na globalnym rynku. Zarządzanie kolonią wymaga też zwracania uwagę na potrzeby poszczególnych mieszkańców (np. głód, pragnienie, zmęczenie), a nawet relacje, które nawiązują się pomiędzy nimi (mogą się kochać, nienawidzić, rodzić dzieci… a nawet zabijać). Każda decyzja, którą podejmujemy ma wpływ na sytuację na planecie.

Tryby gry

Seed posiada wyłącznie sieciowy tryb wieloosobowy.

Kwestie techniczne

Twórcy Seed postawili na trójwymiarową oprawę graficzną, którą cechuje swoisty minimalizm. Modele zarówno postaci, jak i otaczających je budynków i przedmiotów są nieco uproszczone, dzięki czemu świat gry jest przejrzysty i wyraźny. Równocześnie jednak produkcji studia Klang Games nie można odmówić ciekawego, oryginalnego stylu artystycznego.

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer: Internet  

Oczekiwania czytelników: 7.8 / 10 na podstawie 2 głosów czytelników.

Wymagania wiekowe Seed: 12+