Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikSymulacjePC
Okładka Scania Truck Driving Simulator (PC)

Scania Truck Driving Simulator PC

Scania Truck Driving Simulator jest wyprodukowanym przez czeskie studio SCS Software symulatorem samochodów ciężarowych marki Scania. W czasie zabawy gracz poddaje próbie swoje umiejętności kierowania tego typu pojazdami, biorąc udział w jednym z wielu dostępnych trybów gry.

Symulacje | samochodowe | ciężarówki

PC Windows
Okładka Scania Truck Driving Simulator (PC)

producent: SCS Software

wydawca: Rondomedia

wydawca PL: CD Projekt S.A.

Polskie napisyPolskie napisy

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

data premiery gry w wersji PC:

8czerwca2012

8czerwca2012

pudełko PL

Scania Truck Driving Simulator jest symulatorem samochodów ciężarowych wyprodukowanym przez czeskie studio SCS Software, które zajmuje się przede wszystkim tworzeniem gier charakteryzujących się wysokim realizmem rozgrywki i znacznym autentyzmem świata gry. Zespół wydał już takie tytuły jak Bus Driver, 18 Wheels of Steel: Extreme Trucker czy Trucks & Trailers. STDS powstał we współpracy ze szwedzką firmą Scania, więc w trakcie zabawy przyjdzie nam zasiąść za kółkiem jednej z maszyn sygnowanej znakiem gryfa.

W grze dostępna jest duża liczba trybów rozgrywki single player, dzięki którym gracz może sprawdzić swoje umiejętności sterowania wielokołową ciężarówką. Zabawę z STDS rozpoczyna się od egzaminu na prawo jazdy kategorii „C” i testu na szybkość reakcji (przeprowadzanego w różnych warunkach). Z tymi trybami powinny się zapoznać osoby niepewne swoich umiejętności, które nigdy nie grały w symulator samochodu ciężarowego lub po prostu pragną trochę poćwiczyć przed wyruszeniem w trasę.

Po uzyskaniu pozytywnego wyniku powyższych sprawdzianów gracz zostaje dopuszczony do zawodów o nazwie Young European Truck Driver. Konkurs, który odwzorowuje rzeczywiste wyścigi, odbywające się regularnie w całej Europie pod patronatem firmy Scania, jest głównym elementem Scania Truck Driving Simulator. Poziom trudności tego wyzwania jest niezwykle wysoki, w sam raz dla doświadczonych kierowców, mających spore umiejętności w prowadzeniu wirtualnej ciężarówki.

W grze istnieje także możliwość wypróbowania autentycznego toru testowego firmy Scania, znajdującego się w miasteczku Södertalje w Szwecji. W spokojnych, niezakłóconych przez ruch uliczny warunkach, bez konieczności ścigania przeciwników miłośnik skandynawskich wielokołowców może bez żadnej presji testować i wypróbowywać różne modele samochodów ciężarowych, a także wybrać spośród nich ten, który najbardziej mu odpowiada.

Kolejnym trybem gry jest Wolna Jazda, w którym fani wirtualnych pojazdów mogą bez przeszkód przemierzać sporej wielkości obszary, a także transportować różne towary z punktu A do znajdującego się wiele kilometrów dalej punktu B. Do dyspozycji gracza oddana została duża miejscowość i jej okolice, po której może swobodnie się poruszać oraz testować wybrany model ciężarówki w warunkach miejskich.

Gdy przewożenie towarów przestanie być emocjonujące, gracz może wybrać tryb Extreme Trucker i stanąć naprzeciwko – jak sama nazwa wskazuje – ekstremalnym i emocjonującym wyzwaniom, umiejscowionym na obszarze całej Europy.

Dodatkowymi cechami STDS są m.in. nowe efekty graficzne (zmienione w stosunku do poprzednich produkcji SCS Software sposoby wyświetlania wody i efektów deszczu), możliwość stopniowania trudności gry oraz, oczywiście, dokładnie odwzorowane modele samochodów firmy Scania.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Nośnik: 1 DVD

Ocena czytelników: 8,6 / 10 na podstawie 587 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 9.4 / 10 na podstawie 195 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 49,99 PLN

Klasyfikacja PEGI Scania Truck Driving Simulator

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry.

Wymagania sprzętowe Scania Truck Driving Simulator

PC Windows

PC Windows

  • Rekomendowane:
  • Core 2 Duo 2.4 GHz
  • 2 GB RAM (4 GB RAM - Vista/7)
  • karta grafiki 1 GB (GeForce 450 GTS lub lepsza)
  • Windows XP/Vista/7
Recenzja gry Scania Truck Driving Simulator - waga ciężka wśród symulatorów
Recenzja gry Scania Truck Driving Simulator - waga ciężka wśród symulatorów

Recenzja 27 czerwca 2012, 13:21

Pod względem oprawy wizualnej STDS nadal prezentuje porządny, równy poziom. Wprawdzie nie wzbudza jakichś wielkich zachwytów, ale widać, że graficy nie przespali ostatnich kilku miesięcy. Rzecz jasna bardzo ładnie jawi się model ciężarówki, którą przemierzamy wszystkie dostępne trasy, ale niczego złego nie można powiedzieć też o elementach otoczenia czy animacji pojazdów poruszających się po ulicach miasta. Wciąż komicznie wypadają natomiast kraksy z udziałem naszej ciężarówki – samochody, które uczestniczyły w kolizji z osiemnastokołowcem, natychmiast stają i włączają światła awaryjne. Niestety, trzeba zapomnieć także o jakimkolwiek modelu uszkodzeń, ale to raczej wydawało się oczywiste. Dobrego słowa nie sposób również powiedzieć na temat oprawy muzycznej – choć trudno mieć jakiekolwiek zastrzeżenia do odgłosów wydawanych przez ciężarówkę, tak jeden monotonny utwór puszczany w kółko w menu troszeczkę zakrawa na kpinę. Nie najlepiej przedstawia się także sama optymalizacja gry – by cieszyć się pełnią detali, potrzebujemy naprawdę szalenie mocnego sprzętu, co – szczerze powiedziawszy – dość mocno dziwi. Najważniejsze jest jednak to, że twórcom udało się sprawnie odtworzyć wrażenie kierowania ogromnym kolosem z naczepą – każdy, nawet najmniejszy błąd może spowodować, że ciężarówka w trymiga znajdzie się na bocznej barierce lub zderzy czołowo z nadjeżdżającym pojazdem. Pod względem fizyki jazdy STDS zdaje egzamin w stu procentach.