Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikRPGPC
Okładka Scamper (PC)

Scamper PC

Polska gra cRPG osadzona w klimatach cyberpunkowego science fiction, w której kierujemy dziewczyną, chcącą wydostać się z niegościnnej metropolii pełnej przemocy. Za produkcję odpowiada studio Star Socks Team.

RPG | cyberpunk | RPG akcji

PC Windows
Okładka Scamper (PC)

Polskie napisy

Angielskie napisy i dialogi

data premiery gry w wersji PC:

data nieogłoszona

Scamper to pierwsza gra firmy Star Socks Team, która z kilkuosobowej grupy zapaleńców, rozrosła się podczas prac nad tym projektem do ponad 40 osobowej ekipy. Jest to produkcja nawiązująca do klasycznych gier cRPG, bazująca na dokonywaniu trudnych wyborów moralnych.

Akcja gry została osadzona w dalekiej przyszłości. Wcielamy się w dziewczynę, której jedynym zadaniem jest ucieczka z odległej planety, gdzie wydano na nią wyrok śmierci. Świat ten jest opanowany przez mafię i gangi, które kontrolują niemal wszystkie dziedziny życia biednych mieszkańców, zmuszając ludzi do prostytucji i uzależniając od narkotyków.

Twórcy określają swój projekt mianem cRPG i nie kryją tego, że inspirowali się takimi grami jak Wiedźmin i Fallout. Nie oznacza to jednak ograniczenia się tylko do kopiowania rozwiązań zastosowanych w powyższych tytułach i autorzy wprowadzili kilka nowych pomysłów. Jednym z nich jest system walki, który opiera się na taktycznym planowaniu swoich posunięć.

Rozgrywkę oparto na systemie Neuroshimy, polskiej grze fabularnej wydanej w 2003 roku. Nie ma tu żadnych punktów życia, tylko rany i ich następstwa, np. mocno uszkodzona postać nie będzie w stanie walczyć na tym samym poziomie, co zdrowy żołnierz. Twórcy udostępnili szereg futurystycznych broni, od zwykłych pistoletów, przez broń pneumatyczną, strzelby śrutowe i nie tylko. Dodatkowo postacie można wyposażyć w implanty, dodające różne funkcje, np. przez kilka minut otrzymuje się więcej punktów odporności na ból. Nie można ich jednak stosować cały czas, gdyż każdy jest ograniczony do maksymalnie kilku użyć dziennie.

Na swojej drodze spotkamy szereg postaci, w tym Jana Kowalskiego, tajemniczego osobnika ze slumsów. Oprócz niego odwiedzimy sklep z chemikaliami, zarządzany przez Johny’ego Aptekarza, sierociniec, którego dyrektorem jest Bernard Crick i inne.

W grze występuje kilka frakcji (Unibox, Sojusz Zjednoczonych Światów, Służba Porządkowa, Konsorcjum Wschodzącego Słońca, Zakon Sióstr Miłosierdzia, Mafia) z którymi warto wchodzić w rozmaite zależności. Jeżeli nasze układy z nimi będą dobre, to możemy spodziewać się pomocy, gdy wpadniemy w tarapaty. Jednak zdobycie zaufania nie jest łatwe, gdyż każda frakcja posiada odmienną filozofię, zachowania i cele. Działając więc na korzyść jednej, możemy zaszkodzić drugiej.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Oczekiwania czytelników: 8.6 / 10 na podstawie 60 głosów czytelników.

Wymagania wiekowe Scamper

odpowiednia dla każdego wieku