Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiPS4PSVPS3
Okładka Samurai Warriors 4: Empires (PS4)

Samurai Warriors 4: Empires

Kolejna odsłona trzecioosobowych gier akcji typu hack'n'slash, stworzona przez studio Omega Force. Tytuł przenosi gracza w realia feudalnej Japonii, pozwalając mu wziąć udział w bitwach o Okehazamę lub Sekigaharę.

Akcji | TPP | hack'and'slash | beat 'em up | elementy strategiczne | multiplayer | na 2 osoby | kooperacja | samuraje | podzielony/wspólny ekran | tytuły ekskluzywne PlayStation

Okładka Samurai Warriors 4: Empires (PS4)

producent: Omega Force

wydawca: Koei Tecmo

data premiery gry:

17wrz2015

PS3 PS4 PSV

Samurai Warriors 4: Empires to osadzona w czasach feudalnej Japonii trzecioosobowa gra akcji z gatunku hack’n’slash, będąca trzecią z kolei (po Samurai Warriors 4 oraz Samurai Warriors 4-II) edycją czwartej odsłony popularnej serii studia Omega Force. Podobnie jak większość poprzednich części cyklu oraz bliźniaczego Dynasty Warriors, tytuł jest produkcją ekskluzywną, zarezerwowaną wyłącznie dla platform sprzętowych firmy Sony i ukazał się pierwotnie w rodzimej Japonii, by następnego roku trafić także na rynki światowe.

Fabuła

Fabuła Samurai Warriors 4: Empires reprezentuje dość klasyczny dla obu wspomnianych serii schemat. Przenosimy się w historyczne realia feudalnej Japonii, czyli okresu szogunów i samurajów, wcielamy się w jedną z dostępnych postaci i dołączając do wybranej frakcji uczestniczymy w serii scenariuszy, koncentrujących się na bitwach o Okehazamę lub Sekigaharę. Podobnie jak Samurai Warriors 4-II gra koncentruje się bardziej na indywidualnych losach poszczególnych postaci, niż na całościowym ujęciu epoki.

Mechanika

Mechanika rozgrywki nie odbiega od standardów, do których przyzwyczaiły nas poprzednie odsłony cyklu. Zabawa koncentruje się więc przede wszystkim na dynamicznych potyczkach z użyciem broni białej oraz indywidualnych zdolności poszczególnych postaci, które w toku rozgrywki możemy oczywiście dodatkowo rozwijać. Całość wzbogacona została elementami strategicznymi, sprowadzającymi się do zarządzania podległymi nam włościami.

W porównaniu do gry macierzystej, Samurai Warriors 4 : Empires na PS4, PS3 i PSV wnosi oczywiście pewną ilość nowości i poprawek, zaczerpniętych w znacznej mierze z poprzednich, opatrzonych tymże podtytułem odsłon obu serii (np. Samurai Warriors 2: Empires czy kilku części Dynasty Warriors: Empires). Twórcy skupili się na podrasowaniu elementów symulacyjnych oraz takich elementów jak wpływ sytuacji politycznej oraz struktury geograficznej na przebieg poszczególnych bitew. Wprowadzono nowe elementy strategiczne, związane np. z administracją czy zawieraniem małżeństw. W grze pojawia się łącznie ponad 200 historycznych postaci (męskich i kobiecych), choć liczba grywalnych bohaterów w porównaniu do Samurai Warriors 4-II nie uległa zwiększeniu.

Tryby gry

Głównym trybem rozgrywki w Samurai Warriors 4: Empires jest oczywiście tytułowy tryb Empires, podzielony na dwa zestawy scenariuszy (zależne od frakcji, po której stronie się opowiemy), które rozegrać możemy zarówno samotnie, jak i w trybie kooperacji. W ramach Creative Mode możemy też pokusić się o stworzenie własnego scenariusza. Przed rozpoczęciem zabawy możemy ustawić poziom trudności rozgrywki oraz dokonać edycji naszego bohatera. Warto dodać, że autorzy przewidzieli możliwość zaimportowania postaci, stworzonej w jednej z dwu poprzednich edycji gry, jednak wraz z nią nie przenoszą się osiągnięte przez daną postać postępy.

Kwestie techniczne

Pod względem technicznym Samurai Warriors 4: Empires na PS4, PS3 i PSV bazuje na wydanym kilka miesięcy wcześniej Samurai Warriors 4-II. Posłużyła ona jako punkt wyjścia zarówno dla poszczególnych postaci oraz ich inywidualnych zdolności, jak i całej otoczki audio-wizualnej, która dzięki temu prezentuje się równie dobrze, przewyższając nieco pod tym względem pierwotny Samurai Warriors 4.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer:   Internet     Liczba graczy: 1 - 2  

Ocena czytelników: 5 / 10 na podstawie 25 głosów czytelników.

Gry podobne do Samurai Warriors 4: Empires

Klasyfikacja PEGI Samurai Warriors 4: Empires

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.

Wymagania sprzętowe Samurai Warriors 4: Empires

Sony PlayStation 3

Sony PlayStation 3

  • Wykorzystuje:
  • PlayStation Network
Sony PlayStation 4

Sony PlayStation 4

  • Wykorzystuje:
  • PlayStation Network
PlayStation Vita

PlayStation Vita

  • Wykorzystuje:
  • PlayStation Network

Danteveli_ Ekspert 28 kwietnia 2016

Przyzwyczaiłem się do tego, że bycie fanem gier z cyklu Warriors jest uważane za coś dziwnego. Co rok kupować z 10 praktycznie identycznych gierek. Na dokładkę produkcje te są prostymi do bólu slasherami z dość archaiczną oprawą graficzną. Coś mnie jednak do nich przyciąga i ciągle staram się wszystkim udowodnić, że warto w nie zagrać. Samurai Warriors 4: Empires jest prawdopodobnie najlepszym argumentem przemawiającym za serią. Tylko czy to wystarczy by ktokolwiek chciał zagrać w gierkę gdzie rozwala się setki wrogów za pomocą gitary?

8.0
PS3
PS4
PSV