Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiSwitchXONEPC
Okładka Rise & Shine (Switch)

Rise & Shine

Połączenie klasycznej platformówki i dynamicznej strzelaniny, opracowane przez niezależne studio Super Mega Team. Gracz trafia na planetę Gamearth, która padła ofiarą inwazji ze strony kosmicznych najeźdźców legitymujących się jako Nexgen.

Akcji | platformówki | elementy logiczne | 2D | elementy zręcznościowe | strzelanki

Okładka Rise & Shine (Switch)

data premiery gry:

13sty2017

PC XONE

27wrz2018

Switch

Rise & Shine jest hybrydą gatunkową, zawierającą elementy charakterystyczne dla klasycznych platformówek oraz dla dynamicznych, zręcznościowych strzelanin. Za stworzenie gry odpowiada niezależne studio Super Mega Team.

Fabuła

W Rise & Shine gracz trafia na Gamearth – fantastyczną planetę, której mieszkańcy cieszą się życiem w szczęściu i dostatku. Sielankę przerywa jednak inwazja kosmicznych najeźdźców, legitymujących się jako Nexgen. Tytułowy Rise to jedenastoletni chłopiec – bohater postanawia wziąć sprawy w swoje ręce i pokrzyżować plany odnoszącym kolejne zwycięstwa agresorom. W tym celu wykorzystuje święty artefakt – pistolet Shine.

Mechanika

W Rise & Shine akcja prezentowana jest w perspektywie bocznej. Filar rozgrywki stanowi eksploracja zróżnicowanych lokacji, skakanie z platformy na platformę, unikanie wszechobecnych pułapek, a także rozwiązywanie nieskomplikowanych zagadek logicznych oraz walka z przeciwnikami. W przypadku dwóch ostatnich aktywności, nieodzowne okazuje się wykorzystanie unikalnych możliwości giwery oddanej w ręce bohatera – gracz może bowiem żonglować zainstalowanymi w Shine dodatkami, zmieniając jednocześnie specyfikę działania broni. W ten sposób zyskuje dostęp do zdalnie sterowanych naboi, co pozwala mu na przykład na uruchomienie przełącznika znajdującego się na drugim końcu labiryntu, czy choćby do amunicji wzbogaconej o ładunek elektryczny, dzięki której odkrywa nowe, niedostępne w inny sposób przejścia.

W realizacji powierzonego nam zadania przeszkadzają zróżnicowani przeciwnicy – na naszej drodze staje zarówno klasyczne „mięso armatnie”, występujące tutaj w ilościach hurtowych (mowa między innymi o mniejszych robotach, czy zombiakach), jak i potężni bossowie, obdarzeni znacznie wyższą wytrzymałością i siłą ataku. Wzorem gier typu bullet hell shooter, ekran jest często pokryty prawdziwą nawałnicą trudnych do ominięcia pocisków – zabawa charakteryzuje się zatem wysokim poziomem trudności, aczkolwiek z pomocą przychodzi system respawnów, których liczba nie jest w żaden sposób limitowana.

Kwestie techniczne

Rise & Shine może pochwalić się wysokiej jakości dwuwymiarową oprawą graficzną, zrealizowaną w charakterystycznym, kreskówkowym stylu. Poszczególne poziomy są dopracowane z dbałością o detale, a zrealizowano je w oparciu o przyjemny dla oka efekt wielopoziomowej paralaksy, dającej złudzenie trójwymiaru.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Centrum Nintendo Switch - Wszystko o konsoli i jej grach

Gry podobne do Rise & Shine

Klasyfikacja PEGI Rise & Shine

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.
PC
XONE
Switch