Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiPCPS4
Okładka Raw Data (PC)

Raw Data

Przygotowana przez studio Survios pierwszoosobowa gra akcji w realiach science fiction, stworzona z myślą o zestawach rzeczywistości wirtualnej. Akcja Raw Data rozgrywa się w odległej przyszłości, w której władzę nad światem sprawuje potężna korporacja Eden.

Akcji | FPP | science fiction | PlayStation Move | Oculus Rift | PlayStation VR | HTC Vive | rzeczywistość wirtualna

Okładka Raw Data (PC)

producent: Survios

wydawca: Survios

Strona oficjalna

data premiery gry:

5paź2017

PC

10paź2017

PS4

Raw Data to pierwszoosobowa gra akcji, która została opracowana z myślą o technologii rzeczywistości wirtualnej. Tytuł wyprodukowała amerykańska firma Survios. Deweloper ten został założony w 2013 roku w wyniku udanego studenckiego projektu Holodeck, w ramach którego powstała gra VR Wild Skies. Zachęceni sukcesem uzdolnieni twórcy postanowili dalej próbować sił na raczkującym rynku, czego efektem jest opisywana tutaj aplikacja.

Fabuła

Akcja Raw Data rozgrywa się w odległej przyszłości, w której na świecie władzę sprawuje korporacja Eden. Gracz wciela się w elitarnego hakera należącego do ruchu oporu SyndiK8, który musi wykraść cenne dane, dzięki czemu uda się zniszczyć molocha. Jednak by tego dokonać, trzeba przedrzeć się przez system zabezpieczeń.

Mechanika

Zabawę w Raw Data rozpoczynamy od wyboru postaci. Dostępnych jest czterech bohaterów: Bishop (strzela z jednego lub dwóch pistoletów), Saija (włada energetycznym mieczem i mocą telekinezy), Boss (strzela z ciężkiej, trzymanej oburącz strzelby) oraz Elder (wykorzystuje w walce łuk i energetyczne strzały).

Misje polegają na odpieraniu kolejnych ataków wrogów i wykonywaniu prostych zadań – najczęściej chodzi o zdobycie konkretnych danych, mających postać walizki, którą musimy podnieść. Każde starcie toczy się na względnie niedużej lokacji, choć w dalszej części gry plansze stają się nieco większe i bardziej rozbudowane. Mimo braku eksploracji, rozgrywka nie jest monotonna dzięki wielu typom przeciwników – walczymy z robotami, które mogą strzelać, atakować wręcz, a niejednokrotnie posiadają dodatkowe asy w rękawie (np. latają lub wystrzeliwują rakiety).

Tym, co czyni Raw Data ciekawą grą jest system poruszania się oraz walki. Produkcja wykorzystuje wirtualną rzeczywistość oraz technologię śledzenia ruchu – poruszamy się, zadajemy ciosy, strzelamy i unikamy, wykonując odpowiednie ruchy własnym ciałem. Aktywujemy też ataki specjalne (zależne od postaci) i hakujemy bazę danych, by przywoływać urządzenia pomocnicze – np. wieżyczkę obronną lub osłony.

Pomiędzy misjami otrzymujemy możliwość rozwijania swojej postaci oraz ekwipunku, dzięki czemu wachlarz dostępnych możliwości stopniowo się rozszerza.

Tryby gry

W komputerową wersję Raw Data możemy grać zarówno samotnie, jak i z innymi – w ramach czteroosobowego trybu kooperacyjnego. Niestety, wydanie konsolowe oferuje tylko tryb single player, który jest złożony z kilkunastu poziomów.

Kwestie techniczne

Produkcja została stworzona przy użyciu technologii Unreal Engine 4, a twórcom udało się wygenerować klimatyczne, bogate w szczegóły lokacje oraz dobrze animowane postacie. Całość sprawia pozytywne wrażenie, czyniąc z Raw Data jedną z najładniejszych pecetowych gier VR 2016 roku. Wydanie konsolowe charakteryzuje się zauważalnie gorszą oprawą, co jest związane z ograniczeniami sprzętowymi – obraz jest wyświetlany w niższej rozdzielczości, a tekstury i efekty świetlne zostały odpowiednio uproszczone.

Na pecetach gra współpracuje z goglami HTC Vive i Oculus Rift. Wersja konsolowa wymaga do działania hełmu PlayStation VR oraz kontrolerów PlayStation Move.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer:   Internet    

Oczekiwania czytelników: / 10 na podstawie 3 głosów czytelników.

Wymagania wiekowe Raw Data

odpowiednia dla każdego wieku

Wymagania sprzętowe Raw Data

PC Windows

PC Windows

Rekomendowane: Intel Core i7-4770 3.40 GHz, 16 GB RAM, karta grafiki 6 GB GeForce GTX 980 Ti lub lepsza, 10 GB HDD, Windows 10
Minimalne: Intel Core i5-4590 3.30 GHz, 8 GB RAM, karta grafiki 4 GB GeForce GTX 970 lub lepsza, 10 GB HDD, Windows 10

PC
PS4