Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikSymulacjeiOSANDPC
Okładka Qvadriga (iOS)

Qvadriga

Dwuwymiarowy symulator wyścigów rydwanów. Produkcja charakteryzuje się wyjątkowym rozbudowaniem, typowym dla studia Slitherine. Do zadań gracza należy m.in.

Symulacje | taktyczne | starożytność | 2D | elementy strategiczne | starożytny Rzym

Okładka Qvadriga (iOS)

data premiery gry:

4mar2014

PC

13cze2014

iOS AND

Qvadriga to symulator kwadryg, czyli powozów zaprzężonych w cztery konie. Akcja niecodziennej produkcji rozgrywa się w czasach Imperium Rzymskiego. Producentem tytułu jest studio Slitherine, znane z serii Field of Glory i Battle Academy oraz udanego Warhammer 40,000: Armageddon.

W Qvadriga gracz dołącza do jednej z sześciu historycznych frakcji i bierze udział w niebezpiecznych wyścigach rydwanów. To jednak tylko część z jego obowiązków, gdyż przede wszystkim pełni funkcję menedżera drużyny, dbając o wszelkie aspekty brutalnej rywalizacji. Do jego zadań należy trenowanie jeźdźców i podnoszenie ich zdolności, zdobywanie coraz szybszych i wytrzymalszych koni, a także ulepszanie rydwanów. Wszystko to robi w ramach rozbudowanej kampanii, rozgrywanej w siedmiu regionach świata, w tym na Dalekim Wschodzie i równie odległej północy, opanowanej przez barbarzyńców.

Gra zaskakuje nie tylko podejmowaną tematyką, ale i sposobem realizacji całego pomysłu. O ile aspekt taktyczny, obejmujący proces planowania wyścigu i rozwijania drużyny, nie zaskakuje zbyt wyszukanymi rozwiązaniami, o tyle sam wyścig odbywa się w warunkach dosyć specyficznych. Mianowicie, gracz nie sprawuje nad rydwanem bezpośredniej kontroli, a jedynie wydaje jeźdźcowi swego rodzaju komendy, takie jak "pociągnij wodze", "zmień tor jazdy", "unikaj ataków", "blokuj rywala" czy "wyprowadź atak". Może to robić w trybie turowym (przed każdą decyzją korzysta z aktywnej pauzy) lub w czasie rzeczywistym.

Na torze dzieje się bardzo dużo. Do częstych sytuacji należą wywrotki powozów i upadki koni, powodowane niebezpieczną jazdą przeciwników i szarżowaniem jeźdźców. Mimo że akcja nie jest zbyt dynamiczna, nie sposób odmówić jej emocji. W miarę rozwoju sytuacji na znaczeniu zyskuje też aspekt taktyczny – gracz wymienia jeźdźców, szkoli następców, a nawet sprzedaje całe drużyny, by wejść w posiadanie lepszych podopiecznych, a tym samym mieć większe szanse na sukces w kolejnych turniejach. Po każdym wyścigu reperuje rydwany, leczy jeźdźców, a nawet zatrudnia weterynarzy do opieki nad końmi.

Rywalizacja odbywa się na 43 zróżnicowanych torach, w większości wzorowanych na autentycznych hipodromach i arenach (m.in. słynny Circus Maximus), na których w starożytnych czasach rozgrywano wyścigi rydwanów. Te ostatnie występują w Qvadriga w kilku rodzajach – nie brakuje tu taktycznych starć z trzema rywalami, przywodzących na myśl partię szachów, jak i niezwykle chaotycznych, ale zarazem efektownych bitew toczonych między szesnastoma rydwanami. Zachowaniem przeciwników zawiaduje zaawansowany moduł sztucznej inteligencji, dynamicznie dostosowujący się do aktualnej sytuacji na torze.

Na potrzeby edycji mobilnej twórcy zmodyfikowali interfejs, dostosowując go do obsługi za pomocą ekranów dotykowych. Pod względem wizualnym gra nie przeszła większych zmian.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Rozmiar aplikacji: średnia (50 do 500 MB)

Wymagania wiekowe Qvadriga

12+

Wymagania sprzętowe Qvadriga

PC Windows

PC Windows

  • Minimalne: Pentium III 1.6 GHz, 2 GB RAM, karta grafiki, 1,6 GB HDD, Windows XP/Vista/7/8
Warhammer 40,000: Carnage, Qvadriga, The Walking Dead: Season Two – przegląd najlepszych gier czerwca na Androida
Warhammer 40,000: Carnage, Qvadriga, The Walking Dead: Season Two – przegląd najlepszych gier czerwca na Androida

wiadomość7 lipca 2014

W przeglądzie najlepszych czerwcowych produkcji na Androida omawiamy m.in. strategie Boom Beach i Qvadriga, turowe RPG Angry Birds Epic, platformówki Castle of Illusion Starring Mickey Mouse i Warhammer 40,000: Carnage oraz przygodówkę The Walking Dead: Season Two.

Qvadriga – symulator wyścigów rydwanów trafił na tablety
Qvadriga – symulator wyścigów rydwanów trafił na tablety

wiadomość17 czerwca 2014

Qvadriga – gra symulująca starożytne wyścigi rydwanów – zadebiutowała na tabletach z systemami iOS lub Android. Produkcja studia Slitherine została udostępniona w App Store i Google Play w cenie ok. 37 złotych.

iOS
AND
PC