Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikStrategicznePS2
Okładka P.T.O. IV: Pacific Theater of Operations (PS2)
OkładkaP.T.O. IV: Pacific Theater of Operations (PS2)

P.T.O. IV: Pacific Theater of Operations PS2

Czwarta odsłona strategii turowej, po raz kolejny pozwala wziąć udział w największych operacjach morskich II wojny światowej. Do wyboru cztery strony konfliktu, 96 jednostek pływających i prawie 300 samolotów różnych formacji.

Strategiczne | turowe | tytuły ekskluzywne PlayStation

Kolekcja gier
Obserwuj grę

P.T.O. IV: Pacific Theater of Operations Premiera PS2

3lutego2003

producent: Koei Tecmo wydawca: Koei Tecmo Strona oficjalna

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

Gry podobne do P.T.O. IV: Pacific Theater of Operations

Romance of the Three Kingdoms X

Kessen

Front Mission 4

„P.T.O.” to skrót od „Pacific Theater of Operations”, tytułu sugerującego przeprowadzanie wielkich operacji morskich na Oceanie Spokojnym. Jest to tylko część prawdy, bowiem czwarta odsłona turówki z Koei (której debiut na SNES-ie datowany jest na rok 1992) pozwala na popływanie sobie nie tylko po Pacyfiku, ale także po innych wodnych arenach walk z czasów II wojny światowej.

W grze można wcielić się w jedną z czterech stron konfliktu: USA, Japonię, Niemcy lub Wielką Brytanię. Do rozegrania są dwie kompleksowe kampanie oraz 15 krótkich scenariuszy. Kampanie zaczynają się w latach 1939 (konflikt brytyjsko-niemiecki) lub 1941 (wojna amerykańsko-japońska) i trwają aż do zupełnego pokonania przeciwnika. Ciekawostką jest fakt, że w zależności od trafności swoich poczynań, gracz może odwrócić historyczny bieg wydarzeń, doprowadzając na przykład do tryumfu japońskich sił nad jankesami. Takiej możliwości nie ma natomiast podczas zabawy w któryś ze scenariuszy. Tutaj panują ścisłe reguły, narzucone przez historyczne realia, co nie umniejsza zresztą przyjemności i sensu zabawy. Do rozegrania jest wiele słynnych batalii: bitwa o Midway, potyczka w Zatoce Leyte, japoński rajd na Cejlon itd.

Obsługa „P.T.O. IV” odbywa się na płaszczyźnie strategicznej i taktycznej. Poziom strategiczny umożliwia zarządzanie własną flotą, planowanie ruchów wojsk i bitew, ustalanie linii zaopatrzenia, odkrywanie i wdrażanie nowych technologii, wysyłanie szpiegów. Jedna tura opisuje tydzień czasu trwania gry. Poziom taktyczny jest dostępny w momencie nawiązania kontaktu z nieprzyjacielem. Gracz przenoszony jest na pole walki, by z bliska przyjrzeć się wrogowi i trafnymi rozkazami rozstrzygnąć bitwę na swoją korzyść. Naprzeciw siebie mogą stanąć potężne okręty liniowe (USS Iowa, pancernik Yamato), lotniskowce, łodzie podwodne i szereg pomniejszych statków, łącznie 96 jednostek. Jeśli dodać do tego prawie 300 samolotów różnych formacji, trzeba naprawdę się wysilić, by nad tym wszystkim zapanować. Każda krypa ma swego dowódcę, przydzielonego spośród dostępnej setki, którego umiejętności przywódcze mają niebanalny wpływ na sprawność bojową sprzętu i załogi.

Oprawa gry wykracza poza typowe, żetonowe przedstawienie sytuacji, prezentując pełne trójwymiarowe pole walki. Każdy okręt jest oteksturowaną bryłą 3D, na dodatek efektownie animowaną. W związku z tym mimo, iż gra jest turówką, ekran taktyczny naprawdę żyje. Okręty drżą od wystrzałów, pociski wzniecają gejzery wody, samoloty nurkują do ataku, płonące jednostki powoli zanurzają się w odmętach wody puszczając chmury dymu itd. Bitwom towarzyszom sugestywne efekty dźwiękowe: huk wystrzałów, odgłosy wybuchów i wycia motorów samolotów.

„P.T.O. IV” mimo interesujących trybów kampanii i scenariuszy posiada jedno duże ograniczenie, jakim jest możliwość zabawy wyłącznie dla jednego gracza. W USA i Europie gra jest wydana pod tymi samymi tytułami, natomiast japońska wersja nosi nazwę „Teitoku no Ketsudan IV”.

Tryb gry: single player  

Nośnik: 1

Klasyfikacja PEGI P.T.O. IV: Pacific Theater of Operations

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry.