Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS4 PS3 Xbox One Xbox 360 Switch Andro iOS

HTC Vive - Gry Przygodowe

Wielka Encyklopedia Gier GRYOnline.pl

Gry z gatunku przygodowe o tematyce HTC Vive ułożone według popularności.

Gry przygodowe. Gatunek, który zawiera trzy kluczowe elementy: eksplorację, rozwiązywanie zagadek oraz mocno zaakcentowaną fabułę. Jedną z głównych cech gier przygodowych jest to, że postać gracza zbiera przedmioty i używa ich do rozwiązywania zagadek, w celu rozwinięcia opowiadanej w grze historii. Produkcje te zazwyczaj oferują tylko rozgrywkę dla jednego gracza, a także interfejs point & click. Do kategorii gier przygodowych przypisywane są także tytuły z gatunku hidden object, które polegają na wyszukiwaniu ukrytych na planszy przedmiotów.

Po premierze 21 Przed premierą 2
Przygodowe
HTC Vive
Czas
PC
PC Windows41
WWW
PlayStation
Sony PlayStation 4
Sony PlayStation 3
Sony PlayStation 2
Sony PlayStation 1
PlayStation Portable
PlayStation Vita
Xbox
Microsoft XBOX ONE
Microsoft Xbox 360
Microsoft Xbox
Mobile
Android
Apple iOS
Windows Phone
Nintendo
Nintendo Switch
Nintendo Wii
Nintendo DS
Nintendo Wii U
Nintendo 3DS
Game Boy Advance
Nintendo GameCube
Więcej
Mniej
Rise of Insanity
Rise of Insanity

Przygodowe 1 marca 2018

Horror psychologiczny, w którym wcielamy się w cenionego doktora psychologii, próbującego rozwikłać tajemnicę stojącą za zaginięciem jego żony i dziecka. Rozgrywka w Rise of Insanity polega na przemierzaniu przyprawiających o dreszcze lokacji i poszukiwaniu cennych wskazówek oraz rozwiązywaniu zagadek środowiskowych.

PCPS4XONESwitch

Eclipse: Edge of Light
Eclipse: Edge of Light

Przygodowe 17 kwietnia 2017

Przygodowa gra eksploracyjna od studia White Elk, założonego przez Jonathana Hawkinsa, współtwórcy pierwszych trzech części God of War. Gracze trafiają na tajemniczą planetę, którą muszą zbadać i odkryć jej tajemnice.

PCAND

Five Nights at Freddy's VR: Help Wanted
Five Nights at Freddy's VR: Help Wanted

Przygodowe 28 maja 2019

Kolekcja minigier przygotowana z myślą o technologii VR, odtwarzająca aktywności i kultowe sceny znane z cyklu horrorów Five Nights at Freddy’s. Help Wanted zostało opracowane przez dewelopera Steel Wool Studios i wydane przez firmę ScottGames.

PCPS4

Frankenstein: Beyond the Time
Frankenstein: Beyond the Time

Przygodowe 1 sierpnia 2018

Frankenstein: Beyond the Time to VR-owa gra przygodowa wrocławskiego studia The Dust, w której zwiedzamy tajemniczą wiktoriańską willę słynnego doktora Frankensteina. Gra jest mocno inspirowana wydaną w XIX wieku powieścią Mary Shelley.

PC

Firmament
Firmament

Przygodowe lipiec 2020

Steampunkowa przygodówka FPP od twórców serii Myst. W grze Firmament trafiamy do fantastycznego świata, który przemierzamy wraz ze zmarłą mentorką i latającym mechanicznym towarzyszem, rozwiązując zagadki i stopniowo poznając fabułę.

PCPS4

The Invisible Hours
The Invisible Hours

Przygodowe 10 października 2017

Osadzona w XIX wieku gra przygodowa przygotowana przez studio Tequila Works z myślą o goglach VR. The Invisible Hours opowiada o losach kilkorga barwnych postaci zaproszonych do tajemniczej posiadłości, które próbują rozwikłać zagadkę śmierci ich gospodarza - Nikoli Tesli.

PCPS4XONE

Narcosis
Narcosis

Przygodowe 28 marca 2017

Przygotowany przez studio Honor Code podwodny survival horror, w którym wcielamy się w rolę zawodowego nurka, ubranego w ciężki skafander, służący do schodzenia na duże głębokości. Podczas wykonywania zadania dla podwodnego laboratorium dochodzi do wypadku, w wyniku którego nasz protagonista zostaje porzucony na dnie oceanu. Tam zmuszony jest do walki o przetrwanie i znalezienia sposobu ucieczki z pułapki, zanim wyczerpie się posiadany przez niego zapas tlenu. W grze Narcosis eksplorujemy kolejne podwodne lokacje, walczymy z agresywnymi zwierzętami i rozwiązujemy okazjonalne zagadki logiczne. Wydarzenia ukazane są z perspektywy pierwszoosobowej, a całość cechuje wybitnie klaustrofobiczny klimat. Klucz do sukcesu w grze stanowi wykorzystanie elementów wyposażenia, zdolność poruszania się w niezwykle ciężkim skafandrze głębinowym oraz umiejętność zarządzania zapasami tlenu, którego zużycie przyśpiesza np. wysiłek fizyczny, stres związany z obrażeniami czy wahania ciśnienia wody.

PCPS4XONE

Psychonauts in the Rhombus of Ruin
Psychonauts in the Rhombus of Ruin

Przygodowe 21 lutego 2017

Poboczna odsłona popularnej serii platformowej, zapoczątkowanej przez studio Double Fine Productions w 2005 roku, stworzona z myślą o zestawach rzeczywistości wirtualnej. Akcja gry Psychonauts in the Rhombus of Ruin rozpoczyna się praktycznie w momencie zakończenia poprzedniczki i stanowi swoisty pomost fabularny, łączący ją z powstającą, pełnoprawną kontynuacją serii. Kiedy szef Psychonautów, Truman Zanotto, zostaje porwany, na ratunek wyrusza mu specjalna ekipa: mała Lili Zanotto oraz znany z pierwowzoru "Raz" Razputin, który został uznany za jednego z najbardziej obiecujących PSI-kadetów. Pod względem rozgrywki, produkcja wykorzystuje sprawdzone rozwiązania pierwszej części serii, zaadaptowane pod kątem nowoczesnych zestawów rzeczywistości wirtualnej.

PCPS4

Doctor Who: The Edge of Time
Doctor Who: The Edge of Time

Przygodowe 12 listopada 2019

Gra przygodowa przeznaczona na urządzenia VR. W Doctor Who: The Edge of Time gracze mają okazję wcielić się w tytułowego Władcę Czasu i stanąć do walki z niszczącym rzeczywistość wirusem. Gra jest dziełem studia Maze Theory.

PCPS4

Westworld Awakening
Westworld Awakening

Przygodowe 20 sierpnia 2019

Westworld Awakening to przygodowa gra VR z elementami akcji oraz skradanki od studia Survios. Oparta jest na licencji popularnego serialu Westworld. Gracz wciela się w Kate (androida), która stara się odnaleźć w wydarzeniach 2. sezonu oryginalnej produkcji.

PC

The Gallery
The Gallery

Przygodowe 5 kwietnia 2016

Gra eksploracyjna zaprojektowana pod urządzenia do rzeczywistości wirtualnej. The Gallery - Episode 1: Call of the Starseed jest pierwszym epizodem serii The Gallery: Six Elements. Główny bohater trafia do fantastycznego świata pełnego tajemnic, w którym musi odnaleźć zaginioną siostrę. Akcja prezentowana jest z perspektywy pierwszej osoby, a gracz może swobodnie rozglądać się po otoczeniu. Z kolei za pomocą kontrolera ruchowego wskazujemy miejsce, w które ma się udać bohater oraz korzystamy z ekwipunku i rozpoczynamy interakcje z otoczeniem. Zabawa sprowadza się do eksploracji mrocznego środowiska w poszukiwaniu notatek i postaci niezależnych, z którymi da się rozmawiać. Po drodze napotykamy rozmaite zagadki środowiskowe, zmuszające nas do odpowiedniego manipulowania przedmiotami lub wykorzystania praw fizyki, a także uciekamy przed wrogami. The Gallery - Episode 1: Call of the Starseed odznacza się wysokiej jakości grafiką. Natomiast w tle słyszymy muzykę skomponowaną przez Jeremy’ego Soula, autora soundtracków m.in. do serii The Elder Scrolls.

PC

Unknown Fate
Unknown Fate

Przygodowe 6 września 2018

Oryginalna, surrealistyczna gra przygodowa stworzona przez studio MarsLitGames i wydana przez firmę 1C Company. Głównym bohaterem Unknown Fate jest mężczyzna o imieniu Richard, który zostaje przeniesiony do równoległego wymiaru. Tam doświadcza serii zaskakujących przygód, jest świadkiem wielu niecodziennych wydarzeń oraz spotyka oryginalne postacie, zwierzęta i dziwne istoty z innego świata, a także znajduje artefakty nieznanego pochodzenia. Stałym elementem zabawy są mnożące się w jej trakcie pytania, a wiele z nich pozostaje bez odpowiedzi. Unknown Fate przedstawia akcję z perspektywy pierwszej osoby. Trzon rozgrywki stanowi eksploracja otoczenia, odkrywanie kolejnych tajemnic onirycznego środowiska oraz rozwiązywanie zagadek opartych przede wszystkim na manipulacji przedmiotami i elementami otoczenia. Surrealistyczna, trójwymiarowa oprawa graficzna pasuje do klimatu całej produkcji. Dodatkowo Unknown Fate oferuje wsparcie dla zestawów wirtualnej rzeczywistości, ale nie są one konieczne do zabawy.

PCPS4XONESwitch

The Curious Tale of the Stolen Pets
The Curious Tale of the Stolen Pets

Przygodowe 14 listopada 2019

Utrzymana w przyjemnej dla oka stylistyce gra przygodowa, przygotowana z myślą o zestawach rzeczywistości wirtualnej. W The Curious Tale of the Stolen Pets wcielamy się w bohatera rozwiązującego zagadki w światach z opowieści dziadka, by odnaleźć jego skradzione zwierzęta.

PCPS4

Spice and Wolf VR
Spice and Wolf VR

Przygodowe 3 czerwca 2019

Interaktywny film na motywach popularnej serii japońskich powieści z gatunku light novel wykorzystujący technologię rzeczywistości wirtualnej. Spice and Wolf VR pozwala na wcielenie się w kupca Krafta Lawrence’a i spotkanie z wilczą boginią Holo.

PCPS4Switch

The Assembly
The Assembly

Przygodowe 19 lipca 2016

Pierwszoosobowa przygodówka akcji, stworzona przez brytyjskie studio nDreams z myślą o zestawach rzeczywistości wirtualnej. Akcja gry The Assembly toczy się w tajnym laboratorium badawczym, umiejscowionym gdzieś w pustynnych terenach Nevady. Z dala od świata prowadzone są tam niezwykłe, rządowe eksperymenty, nadzorowane przez tytułową organizację uczonych, przedkładających postęp nauki nad kwestie moralne. Kiedy jednak śmiertelny wirus wymyka się spod kontroli naukowców, przyszłość The Assembly staje pod wyraźnym znakiem zapytania. Podczas zabawy wcielamy się w role dwóch niezależnych postaci, kierujących się własnymi zasadami i motywacjami, a od dokonywanych przez nich wyborów zależeć może nie tylko ich własne życie, ale także losy całej ludzkości. Pod względem mechaniki, tytuł zrealizowany został w typowej dla gier VR perspektywie FPP, a rozgrywka koncentruje się przede wszystkim na eksploracji, rozwiązywaniu zagadek oraz podejmowaniu wyborów moralnych, kształtujących dalszy bieg fabuły.

PCPS4

Fated: The Silent Oath
Fated: The Silent Oath

Przygodowe 28 kwietnia 2016

Przeznaczona do współpracy z zestawami rzeczywistości wirtualnej, epizodyczna przygodówka akcji studia Frima, osadzona w mitycznym świecie wikingów. Stworzona przez byłą scenarzystkę serii Assassin’s Creed fabuła skupia się na perypetiach pewnej rodziny, stającej w obliczu Ragnaroku – czyli nordyckiego odpowiednika końca świata. Podczas zabawy w Fated: The Silent Oath wcielamy się w postać ojca tejże rodziny, który stara się uchronić najbliższych przed gniewem bogów. Akcja gry ukazana została z perspektywy pierwszoosobowej, a podczas zabawy zajmujemy się typowymi dla gatunku czynnościami, takimi jak eksploracja, prowadzenie dialogów i rozwiązywanie zagadek, choć nie zabrakło tu także sekwencji zręcznościowych. Jednocześnie rozgrywka przepełniona jest sporym ładunkiem emocjonalnym, kładąc szczególny nacisk na takie uczucia, jak odwaga, miłość, poświęcenie, współczucie, rozpacz czy radość.

PCPS4

Groundhog Day: Like Father Like Son
Groundhog Day: Like Father Like Son

Przygodowe 17 września 2019

Groundhog Day: Like Father Like Son to komediowa przygodówka, stanowiąca kontynuację filmu Dzień świstaka. Zabawa sprowadza się do eksploracji świata oraz radzenia sobie z wyzwaniami zręcznościowymi i logicznymi. Produkcja wymaga posiadania gogli VR.

PCPS4

Caffeine
Caffeine

Przygodowe 5 października 2015

Zrealizowana w konwencji horroru science-fiction gra przygodowa autorstwa niezależnego, jednoosobowego studia Incandescent Imaging. Akcja gry przenosi nas w bliżej nieokreśloną przyszłość, w której tytułowa kofeina jest cennym surowcem, pozyskiwanym w przestrzeni kosmicznej za pomocą specjalnych statków wydobywczych. Na pokładzie jednego z nich budzi się młody chłopiec i odkrywa, że na skutek nieznanych okoliczności statek został całkowicie opuszczony. Eksplorując pogrążone w półmroku wnętrza nieznanej stacji kosmicznej, nasz protoplasta poznaje kolejne fakty i wskazówki, prowadzące go do rozwiązania zagadki. W miarę postępów w grze odkrywamy kolejne elementy fabuły i dowiadujemy się, co tak naprawdę wydarzyło się na statku i dlaczego zostaliśmy na nim zupełnie sami. Produkcja stawia na klimat i atmosferę zagrożenia, którą sugestywnie buduje zarówno ścieżka dźwiękowa, jak i przygotowana za pomocą silnika Unreal oprawa graficzna.

PC

Starship Commander
Starship Commander

Przygodowe 2020

Narracyjna gra przygodowa utrzymana w klimatach science fiction, opracowana z myślą o zestawach do rzeczywistości wirtualnej. W Starship Commander gracz wciela się w kapitana statku kosmicznego, mającego do wykonania misję kluczową dla przebiegu międzygalaktycznej wojny. Zabawa polega na wydawaniu poleceń podwładnym oraz podejmowaniu kluczowych decyzji. Produkcję wyposażono w system rozpoznawania mowy, opracowany na bazie technologii działu Cognitive Services w firmie Microsoft. Komputer analizuje wypowiadane przez nas kwestie i odpowiednio na nie reaguje. Dzięki temu możemy swobodnie porozmawiać z każdą postacią na statku bez konieczności używania z góry narzuconych komend. Starship Commander oferuje również w system decyzji i konsekwencji, w ramach którego nasze wybory kierują fabułę na różne tory, ostatecznie prowadząc do jednego z kilku alternatywnych zakończeń. Gra została opracowana wyłącznie z myślą o urządzeniach wirtualnej rzeczywistości i obsługuje zarówno zestawy Oculus Rift, jak i HTC Vive.

PC

Adventure Time: Magic Man's Head Games
Adventure Time: Magic Man's Head Games

Przygodowe 5 kwietnia 2016

Trójwymiarowa platformówka oparta na motywach serialu animowanego znanego w Polsce pod tytułem Pora na przygodę!. Adventure Time: Magic Man's Head Games wymaga do działania gogli rzeczywistości wirtualnej. Gracz wciela się w serialowego Finna, który wraz ze zmiennokształtnym psem Jake’iem przemierza fantastyczną krainę Ooo, próbując zdjąć klątwę rzuconą przez Magicznego Gościa. Zabawa polega na skakaniu po platformach, unikaniu rozmaitych pułapek i przeszkód oraz walce z przeciwnikami, a akcja została przedstawiona z perspektywy trzeciej osoby. Bohaterowie dysponują zróżnicowanymi umiejętnościami — Finn potrafi walczyć mieczem, a Jake zdolny jest do rozciągania się oraz szybowania. Niski poziom trudności sprawia, że produkcją mogą cieszyć się również najmłodsi gracze. Adventure Time: Magic Man's Head Games oferuje kolorową grafikę 3D utrzymaną w tej samej stylistyce co serial. Podobnie jak telewizyjny pierwowzór, gra jest przepełniona absurdalnym humorem.

PCPS4

Stifled
Stifled

Przygodowe 31 października 2017

Niezależna, pierwszoosobowa gra akcji utrzymana w konwencji thrillera, oferująca wsparcie dla zestawów VR. Eksploracja poziomów w Stifled opiera się na oryginalnym mechanizmie wykorzystującym echolokację – fale dźwiękowe rozchodzące się po pomieszczeniach ujawniają ich wygląd, konstrukcję oraz rozkład ulokowanych w nich przedmiotów. Odgłosy może generować nie tylko główny bohater i niektóre elementy otoczenia, lecz również sam gracz, wykorzystując w tym celu mikrofon. Należy jednak zachować ostrożność, gdyż w ciemnościach czają się istoty wyjęte wprost z sennego koszmaru, które polują na protagonistę. Chcąc zatem przetrwać, musi on nieraz błądzić po omacku, by uniknąć wykrycia przez niebezpieczne istoty. Z drugiej strony da się wykorzystać hałasy do odwrócenia uwagi wrogów, co pozwala przemykać za ich plecami. Stifled w ciekawy sposób łączy trójwymiarową oprawę z grafiką wektorową – podczas gdy większość lokacji składa się z prostych linii, od czasu do czasu trafiamy również do miejsc zaprojektowanych w realistyczny sposób.

PCPS4XONE

Accounting
Accounting

Przygodowe 18 października 2016

Oryginalna produkcja, w której wcielamy się w księgowego podróżującego przez kolejne poziomy rzeczywistości wirtualnej. By popchnąć akcję do przodu, zazwyczaj musimy wykonać określoną czynność, jak założenie na głowę gogli czy wypicie podejrzanego napoju. Odwiedzane przez nas lokacje i napotykane postacie z czasem nabierają coraz bardziej surrealistycznego charakteru, z kolei całość okraszono solidną dawką absurdalnego humoru.

PCPS4