Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS4 PS3 Xbox One Xbox 360 Switch Andro iOS

HTC Vive - Gry Przygodowe

Wielka Encyklopedia Gier GRYOnline.pl

Gry z gatunku przygodowe o tematyce HTC Vive ułożone według popularności.

Gry przygodowe. Gatunek, który zawiera trzy kluczowe elementy: eksplorację, rozwiązywanie zagadek oraz mocno zaakcentowaną fabułę. Jedną z głównych cech gier przygodowych jest to, że postać gracza zbiera przedmioty i używa ich do rozwiązywania zagadek, w celu rozwinięcia opowiadanej w grze historii. Produkcje te zazwyczaj oferują tylko rozgrywkę dla jednego gracza, a także interfejs point & click. Do kategorii gier przygodowych przypisywane są także tytuły z gatunku hidden object, które polegają na wyszukiwaniu ukrytych na planszy przedmiotów.

Po premierze 18 Przed premierą 3
Przygodowe
HTC Vive
Czas
PC
PC Windows31
WWW
PlayStation
Sony PlayStation 41
Sony PlayStation 3
Sony PlayStation 2
Sony PlayStation 1
PlayStation Portable
PlayStation Vita
Xbox
Microsoft XBOX ONE
Microsoft Xbox 360
Microsoft Xbox
Mobile
Android
Apple iOS
Windows Phone
Nintendo
Nintendo Switch
Nintendo Wii
Nintendo DS
Nintendo Wii U
Nintendo 3DS
Game Boy Advance
Nintendo GameCube
Więcej
Mniej
Visage
Visage

Przygodowe 2019 (wczesny dostęp od 2 października 2018)

Horror psychologiczny będący debiutanckim projektem niezależnego zespołu SadSquare Studio. Opowiedziana w nim historia ma nieliniowy charakter, a koncentruje się na ponurym domostwie, jakie od lat jest świadkiem przerażających zdarzeń – zamieszkujące je rodziny popadały w obłęd, co zawsze kończyło się morderstwami i samobójstwami. Gracz wciela się w postać bohatera uwięzionego w jego wnętrzu, a zadaniem, jakie czeka na wykonanie, jest nie tylko ucieczka z posiadłości, lecz także rozwikłanie skrywanej przez nie tajemnicy. Rozgrywka w Visage opiera się na eksploracji otoczenia, rozwiązywaniu opartych na manipulacji przedmiotami zagadek i poszukiwaniu wskazówek dotyczących mrocznej przeszłości nawiedzonego domu. Istotny element zabawy stanowi unikanie bezpośredniej konfrontacji ze szwendającymi się po pomieszczeniach zjawami, z którymi nie mamy możliwości walki. Produkcja działa w oparciu o technologię Unreal Engine 4, co zapewnia oprawę graficzną na wysokim poziomie. Ponadto, tytuł wspiera gogle wirtualnej rzeczywistości, choć nie są one obligatoryjne.

PCPS4XONE

The Invisible Hours
The Invisible Hours

Przygodowe 10 października 2017

Oryginalna gra przygodowa przygotowana przez studio Tequila Works z myślą o goglach VR. The Invisible Hours opowiada o losach kilkorga barwnych postaci zaproszonych do tajemniczej posiadłości, którzy próbują rozwikłać zagadkę śmierci ich gospodarza - Nikoli Tesli.

PCPS4XONE

Don't Knock Twice
Don't Knock Twice

Przygodowe 5 września 2017

Horror stworzony przez niezależne studio Wales Interactive, dla którego bezpośrednią inspirację stanowiła miejska legenda o demonicznej wiedźmie. Główna bohaterka straciła kontakt z córką, a poszukiwania zaprowadziły ją do posępnego, kryjącego ponurą tajemnicę dworu. W Don't Knock Twice akcja prezentowana jest z perspektywy pierwszej osoby, a rozgrywka koncentruje się na eksploracji rozległego domostwa, poszukiwaniu skrzętnie ukrytych wskazówek oraz na walce z napotkanymi przeciwnikami przy użyciu znalezionych przedmiotów. W przypadku potężniejszych adwersarzy protagonistka musi jednak salwować się ucieczką, uważając przy tym, by nie zostać zaatakowaną znienacka – gra obfituje bowiem w tak zwane „jump scares”. Produkcja cechuje się wysokiej jakości, trójwymiarową oprawą graficzną, a także klimatyczną ścieżką dźwiękową. Ponadto, tytuł wykorzystuje gogle wirtualnej rzeczywistości, choć nie wymaga ich do działania.

PCPS4XONESwitch

Batman: Arkham VR
Batman: Arkham VR

Przygodowe 13 października 2016

Opracowana z myślą o konsoli PlayStation 4 i zestawach rzeczywistości wirtualnej detektywistyczna przygodówka z elementami zręcznościowymi, stanowiąca poboczną odsłonę popularnej serii gier akcji studia Rocksteady. Akcja Batman: Arkham VR osadzona została w słynnym komiksowym uniwersum wydawnictwa DC, a podczas zabawy wcielamy się tytułowego Mrocznego Rycerza, który podejmuje się rozwiązania sprawy tajemniczych morderstw i powstrzymania spisku, który zagraża jego najbliższym sojusznikom. Cała zabawa obraca się wokół szeregu wyzwań detektywistycznych, w ramach których za pomocą przydatnych gadżetów musimy analizować kolejne lokacje w poszukiwaniu tropów i dowodów, a następnie przesłuchiwać świadków i na podstawie zebranych informacji wyciągać wnioski końcowe. Wydarzenia obserwujemy z oczu bohatera, a twórcy dołożyli wszelkich starań, aby podczas rozgrywki gracze mogli wczuć się w rolę Batmana (np. poprzez konieczność samodzielnego założenia kostiumu).

PCPS4

Torn
Torn

Przygodowe 28 sierpnia 2018

Gra przygodowa stworzona z myślą o urządzeniach rzeczywistości wirtualnej. Podczas zabawy w Torn wcielamy się w kobietę, która przypadkowo trafiła do posiadłości naukowca Lawrence'a Talbota. Jest to pierwsza produkcja Aspyr Studio.

PCPS4

Rise of Insanity
Rise of Insanity

Przygodowe 1 marca 2018

Horror psychologiczny, w którym wcielamy się w cenionego doktora psychologii, próbującego rozwikłać tajemnicę stojącą za zaginięciem jego żony i dziecka. Rozgrywka w Rise of Insanity polega na przemierzaniu przyprawiających o dreszcze lokacji i poszukiwaniu cennych wskazówek oraz rozwiązywaniu zagadek środowiskowych.

PCPS4XONESwitch

Narcosis
Narcosis

Przygodowe 28 marca 2017

Przygotowany przez studio Honor Code podwodny survival horror, w którym wcielamy się w rolę zawodowego nurka, ubranego w ciężki skafander, służący do schodzenia na duże głębokości. Podczas wykonywania zadania dla podwodnego laboratorium dochodzi do wypadku, w wyniku którego nasz protagonista zostaje porzucony na dnie oceanu. Tam zmuszony jest do walki o przetrwanie i znalezienia sposobu ucieczki z pułapki, zanim wyczerpie się posiadany przez niego zapas tlenu. W grze Narcosis eksplorujemy kolejne podwodne lokacje, walczymy z agresywnymi zwierzętami i rozwiązujemy okazjonalne zagadki logiczne. Wydarzenia ukazane są z perspektywy pierwszoosobowej, a całość cechuje wybitnie klaustrofobiczny klimat. Klucz do sukcesu w grze stanowi wykorzystanie elementów wyposażenia, zdolność poruszania się w niezwykle ciężkim skafandrze głębinowym oraz umiejętność zarządzania zapasami tlenu, którego zużycie przyśpiesza np. wysiłek fizyczny, stres związany z obrażeniami czy wahania ciśnienia wody.

PCPS4XONE

Transference
Transference

Przygodowe 18 września 2018

Gra przygodowa utrzymana w konwencji thrillera psychologicznego, opracowana przez zespół FunHouse (dywizję studia Ubisoft Montreal) we współpracy z firmą SpectreVision. Tytuł pojawił się na kilku platformach, aczkolwiek tylko wersje na pecety i PlayStation 4 wykorzystują gogle wirtualnej rzeczywistości i dedykowane kontrolery ruchowe. W Transference podejmujemy się rozwikłania zagadki skrywanej przez pewną rodzinę, której członkowie zmagają się z rozmaitymi obsesjami. Z trapiącymi ich problemami próbujemy się rozprawić, przemierzając zakamarki ich umysłów oraz badając wspomnienia odtworzone w rzeczywistości wirtualnej. W toku przygody odkrywamy gnieżdżące się w nich sekrety i słabości, a także pozyskujemy materiały dowodowe i tylko od nas zależy, w jaki sposób je wykorzystamy. Warto nadmienić, że opowiedziana tutaj historia ma nieliniowy przebieg, a to, jaką ścieżką podąży, zależy od podejmowanych przez nas decyzji.

PCPS4XONE

ZED
ZED

Przygodowe maj 2019

Eksploracyjna gra przygodowa, w której akcja prezentowana jest z perspektywy pierwszej osoby – za jej stworzenie odpowiada studio Eagre Games, na czele z Chuckiem Carterem, czyli współtwórcą kultowego cyklu Myst. Gracz wciela się w rolę Śniącego (Dreamer) – jego celem jest poskładanie w całość najważniejszych wspomnień i przekazanie ich wnuczce przed zbliżającą się wielkimi krokami śmiercią. Schemat rozgrywki w ZED oparto na eksploracji egzotycznego, ulegającego nieustannym przeobrażeniom świata i rozwiązywaniu skomplikowanych zagadek logicznych, mających odzwierciedlać proces układania pofragmentowanych wspomnień protagonisty – w przypadku trudniejszych łamigłówek z pomocą przychodzą rozmaite wskazówki, jakie gracz może napotkać w toku rozgrywki. Produkcja działa w oparciu o technologię Unreal Engine 4, dzięki czemu oprawa graficzna zachwyca jakością wykonania, a zabawie towarzyszy nastrojowa muzyka. Powstanie tytułu było możliwe dzięki udanej kampanii crowdfundingowej w serwisie Kickstarter.

PCPS4XONE

ARK Park
ARK Park

Przygodowe 22 marca 2018

Gra eksploracyjna opracowana z myślą o zestawach do wirtualnej rzeczywistości, nawiązująca do popularnego sieciowego survivalu ARK: Survival Evolved. ARK Park osadzone jest w futurystycznym parku jurajskim. Gracz ma sposobność zobaczyć naturalne środowisko dinozaurów, a nawet dosiąść prehistorycznego gada. Odwiedzane lokacje są zróżnicowane – ich lista obejmuje zarówno tropikalną dżunglę, jak i ośnieżone, wysokogórskie szczyty czy też rozległe stepy. W trakcie zabawy możemy zrobić użytek z aparatu fotograficznego, a także rozwiązywać nieskomplikowane zagadki i zdobywać dodatkowe informacje o ponad 100 gatunkach dinozaurów – ich geny służą za znajdźki. Ponadto w grze pojawia się zoo, gdzie możemy bawić się ze stworzeniami, których geny udało nam się znaleźć – mowa zarówno o głaskaniu, jak i karmieniu czy nawet ich malowaniu. Dzięki użyciu technologii Unreal Engine 4 ARK Park może pochwalić się wysokim poziomem oprawy graficznej.

PCPS4

Starship Commander
Starship Commander

Przygodowe 2019

Narracyjna gra przygodowa utrzymana w klimatach science fiction, opracowana z myślą o zestawach do rzeczywistości wirtualnej. W Starship Commander gracz wciela się w kapitana statku kosmicznego, mającego do wykonania misję kluczową dla przebiegu międzygalaktycznej wojny. Zabawa polega na wydawaniu poleceń podwładnym oraz podejmowaniu kluczowych decyzji. Produkcję wyposażono w system rozpoznawania mowy, opracowany na bazie technologii działu Cognitive Services w firmie Microsoft. Komputer analizuje wypowiadane przez nas kwestie i odpowiednio na nie reaguje. Dzięki temu możemy swobodnie porozmawiać z każdą postacią na statku bez konieczności używania z góry narzuconych komend. Starship Commander oferuje również w system decyzji i konsekwencji, w ramach którego nasze wybory kierują fabułę na różne tory, ostatecznie prowadząc do jednego z kilku alternatywnych zakończeń. Gra została opracowana wyłącznie z myślą o urządzeniach wirtualnej rzeczywistości i obsługuje zarówno zestawy Oculus Rift, jak i HTC Vive.

PC

Psychonauts in the Rhombus of Ruin
Psychonauts in the Rhombus of Ruin

Przygodowe 21 lutego 2017

Poboczna odsłona popularnej serii platformowej, zapoczątkowanej przez studio Double Fine Productions w 2005 roku, stworzona z myślą o zestawach rzeczywistości wirtualnej. Akcja gry Psychonauts in the Rhombus of Ruin rozpoczyna się praktycznie w momencie zakończenia poprzedniczki i stanowi swoisty pomost fabularny, łączący ją z powstającą, pełnoprawną kontynuacją serii. Kiedy szef Psychonautów, Truman Zanotto, zostaje porwany, na ratunek wyrusza mu specjalna ekipa: mała Lili Zanotto oraz znany z pierwowzoru "Raz" Razputin, który został uznany za jednego z najbardziej obiecujących PSI-kadetów. Pod względem rozgrywki, produkcja wykorzystuje sprawdzone rozwiązania pierwszej części serii, zaadaptowane pod kątem nowoczesnych zestawów rzeczywistości wirtualnej.

PCPS4

Blind
Blind

Przygodowe 18 września 2018

Przygotowana z myślą o technologii wirtualnej rzeczywistości, nietypowa gra przygodowa, w której wcielamy się w niewidomą kobietę orientującą się w przestrzeni dzięki echolokacji. Tytuł stworzyło niezależne studio Tiny Bull.

PCPS4

Stifled
Stifled

Przygodowe 31 października 2017

Niezależna, pierwszoosobowa gra akcji utrzymana w konwencji thrillera, oferująca wsparcie dla zestawów VR. Eksploracja poziomów w Stifled opiera się na oryginalnym mechanizmie wykorzystującym echolokację – fale dźwiękowe rozchodzące się po pomieszczeniach ujawniają ich wygląd, konstrukcję oraz rozkład ulokowanych w nich przedmiotów. Odgłosy może generować nie tylko główny bohater i niektóre elementy otoczenia, lecz również sam gracz, wykorzystując w tym celu mikrofon. Należy jednak zachować ostrożność, gdyż w ciemnościach czają się istoty wyjęte wprost z sennego koszmaru, które polują na protagonistę. Chcąc zatem przetrwać, musi on nieraz błądzić po omacku, by uniknąć wykrycia przez niebezpieczne istoty. Z drugiej strony da się wykorzystać hałasy do odwrócenia uwagi wrogów, co pozwala przemykać za ich plecami. Stifled w ciekawy sposób łączy trójwymiarową oprawę z grafiką wektorową – podczas gdy większość lokacji składa się z prostych linii, od czasu do czasu trafiamy również do miejsc zaprojektowanych w realistyczny sposób.

PCPS4XONE

MIND: Path to Thalamus
MIND: Path to Thalamus

Przygodowe 5 sierpnia 2014

Zrealizowana w perspektywie pierwszoosobowej gra przygodowa, której akcja toczy się w surrealistycznej rzeczywistości, będącej wytworem ludzkiej fantazji. Tytuł został opracowany przez Carlosa Coronado, który dał się poznać m.in. jako twórca modyfikacji do Left 4 Dead 2. Bohaterem gry jest uwięziony w pułapce własnego umysłu mężczyzna, próbujący powrócić do rzeczywistości. Eksplorując wykreowane we własnej wyobraźni fantazyjne krainy, takie jak pustynie, lasy, jaskinie i lodowe pustkowia, bohater rozwiązuje szereg zagadek wymagających manipulowania czasem oraz warunkami pogodowymi. W trakcie zabawy, dzięki towarzyszącemu nam głosowi narratora, poznajemy kolejne elementy fabuły i dowiadujemy się, kim jest tajemniczy mężczyzna oraz co tak naprawdę mu się przytrafiło. Gra cechuje się nastrojową oprawą graficzną, uzyskaną dzięki technologii Unreal Engine 3, oraz wsparciem dla nowoczesnych okularów rzeczywistości wirtualnej.

PCPS4

Caffeine
Caffeine

Przygodowe 5 października 2015

Zrealizowana w konwencji horroru science-fiction gra przygodowa autorstwa niezależnego, jednoosobowego studia Incandescent Imaging. Akcja gry przenosi nas w bliżej nieokreśloną przyszłość, w której tytułowa kofeina jest cennym surowcem, pozyskiwanym w przestrzeni kosmicznej za pomocą specjalnych statków wydobywczych. Na pokładzie jednego z nich budzi się młody chłopiec i odkrywa, że na skutek nieznanych okoliczności statek został całkowicie opuszczony. Eksplorując pogrążone w półmroku wnętrza nieznanej stacji kosmicznej, nasz protoplasta poznaje kolejne fakty i wskazówki, prowadzące go do rozwiązania zagadki. W miarę postępów w grze odkrywamy kolejne elementy fabuły i dowiadujemy się, co tak naprawdę wydarzyło się na statku i dlaczego zostaliśmy na nim zupełnie sami. Produkcja stawia na klimat i atmosferę zagrożenia, którą sugestywnie buduje zarówno ścieżka dźwiękowa, jak i przygotowana za pomocą silnika Unreal oprawa graficzna.

PC

Unearthing Mars
Unearthing Mars

Przygodowe 7 marca 2017

Przygodowa gra akcji, opracowana przez studio Winking Entertainment z myślą o goglach wirtualnej rzeczywistości. Produkcja opowiada o losach załogi statku Sentra, która została wysłana na Marsa celem odzyskania szczątków sondy odkrywczej Phobos. Na miejscu protagoniści odkrywają pozostałości po obcej cywilizacji, które ulegają aktywacji wskutek kontaktu z ludźmi. Trzon rozgrywki w Unearthing Mars stanowi eksploracja, jednak gracze często muszą wykazywać się także sprytem i zręcznością – pojawiają się tutaj zarówno sekcje strzelankowe i zagadki logiczne, jak i etapy, w których przychodzi nam pokierować łazikiem bądź przejąć kontrolę nad lądownikiem. Pomimo że początkowe fragmenty gry cechują się wysokim stopniem realizmu, z czasem zaczynają przeważać elementy fantastyczne, choćby w postaci maszyn bojowych, skonstruowanych przez legendarnych Marsjan. Całość działa w oparciu o technologię Unreal Engine 4, toteż oprawa graficzna prezentuje wysoki poziom wykonania.

PCPS4

Emily Wants to Play
Emily Wants to Play

Przygodowe 10 grudnia 2015

Prosta pierwszoosobowa przygodówka w konwencji survival horroru, będąca debiutem niezależnego twórcy Shawna Hitchcocka. W grze Emily Wants to Play wcielamy się w dostawcę pizzy, który późnym wieczorem zostaje uwięziony w podejrzanie wyglądającym domu. W środku czeka na niego zmarła dziewczynka o imieniu Emily, która wraz z trzema towarzyszącymi jej lalkami pragnie zabawić się z nieszczęśnikiem w upiorną grę. Zadaniem gracza jest przetrwać noc w nawiedzonym domu i rozwiązać mroczną zagadkę tego miejsca. Każdy poziom reprezentuje jedną godzinę czasu rzeczywistego, począwszy od 23:00 aż do 6:00 rano. Pod względem mechaniki, Emily Wants to Play czerpie inspiracje z takich produkcji, jak Slender: The Arrival czy seria Five Nights at Freedy’s. W Emily Wants to Play możemy poruszać się po całym domu oraz wchodzić w interakcję z rozmaitymi przedmiotami. W razie napotkania zagrożenia, konieczne jest ratowanie się ucieczką – gra jest pozbawiona walki. Pomimo przeciętnej oprawy wizualnej, tytuł skutecznie buduje gęsty klimat grozy.

PCPS4XONEANDiOS

Anamorphine
Anamorphine

Przygodowe 31 lipca 2018

Eksploracyjna gra przygodowa, w której wcielamy się w Tylera, czyli młodego mężczyznę zmagającego się z poczuciem winy. Muzyczna kariera jego żony legła bowiem w gruzach, a on w żaden sposób nie jest w stanie jej pomóc. Bohater ucieka więc w świat wspomnień, przeżywając na nowo najważniejsze momenty ze swojego życia.

PCPS4

Accounting
Accounting

Przygodowe 18 października 2016

Oryginalna produkcja, w której wcielamy się w księgowego podróżującego przez kolejne poziomy rzeczywistości wirtualnej. By popchnąć akcję do przodu, zazwyczaj musimy wykonać określoną czynność, jak założenie na głowę gogli czy wypicie podejrzanego napoju. Odwiedzane przez nas lokacje i napotykane postacie z czasem nabierają coraz bardziej surrealistycznego charakteru, z kolei całość okraszono solidną dawką absurdalnego humoru.

PCPS4

Allumette
Allumette

Przygodowe 13 października 2016

Interaktywny film opracowany z myślą o goglach rzeczywistości wirtualnej PlayStation VR. Gracz śledzi losy osieroconej dziewczynki, która rozpala kolejne zapałki i w ten sposób przywołuje następujące po sobie wspomnienia ze swojego życia. Źródłem inspiracji dla Allumette była „Dziewczynka z zapałkami” Hansa Christiana Andersena.

PCPS4

Lantern
Lantern

Przygodowe 15 listopada 2016

Oryginalna gra eksploracyjna stworzona przez włoskie studio Storm in a Teacup. Fabuła koncentruje się na losach azjatyckiej księżniczki, której łzy sprawiły, że świat wokół niej zaczął tracić barwy i umierać. Gracz wciela się w rolę niewielkiego lampionu, a jego zadaniem jest - poprzez niesienie przekazu o sile radości i miłości - przywrócenie krainie życia i kolorów. Na odwiedzenie czekają cztery krainy, zróżnicowane pod kątem stylu architektonicznego i środowiska naturalnego; nietypowy bohater niesiony jest po nich przez podmuchy wiatru. Lampion potrafi zapalać inne latarnie, ożywiać skamieniałe zwierzęta, a także uruchamiać różnorodne, spotykane po drodze urządzenia. Tytuł charakteryzuje się wysokiej jakości, trójwymiarową oprawą graficzną, dla której inspirację stanowiła orientalna estetyka. Gra wspiera gogle wirtualnej rzeczywistości, jednak nie są one wymagane do działania.

PCPS4XONE

The Gallery
The Gallery

Przygodowe 5 kwietnia 2016

Gra eksploracyjna zaprojektowana pod urządzenia do rzeczywistości wirtualnej. The Gallery - Episode 1: Call of the Starseed jest pierwszym epizodem serii The Gallery: Six Elements. Główny bohater trafia do fantastycznego świata pełnego tajemnic, w którym musi odnaleźć zaginioną siostrę. Akcja prezentowana jest z perspektywy pierwszej osoby, a gracz może swobodnie rozglądać się po otoczeniu. Z kolei za pomocą kontrolera ruchowego wskazujemy miejsce, w które ma się udać bohater oraz korzystamy z ekwipunku i rozpoczynamy interakcje z otoczeniem. Zabawa sprowadza się do eksploracji mrocznego środowiska w poszukiwaniu notatek i postaci niezależnych, z którymi da się rozmawiać. Po drodze napotykamy rozmaite zagadki środowiskowe, zmuszające nas do odpowiedniego manipulowania przedmiotami lub wykorzystania praw fizyki, a także uciekamy przed wrogami. The Gallery - Episode 1: Call of the Starseed odznacza się wysokiej jakości grafiką. Natomiast w tle słyszymy muzykę skomponowaną przez Jeremy’ego Soula, autora soundtracków m.in. do serii The Elder Scrolls.

PC