Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikPrzygodoweANDiOS
Okładka Professor Layton and the Lost Future HD (AND)
OkładkaProfessor Layton and the Lost Future HD (AND)

Professor Layton and the Lost Future HD

Layton: Lost Future in HD

Professor Layton and the Lost Future HD to gra przygodowa będąca zremasterowaną wersją produkcji wydanej pierwotnie na Nintendo DS. Wyróżnia się rysunkową szatą graficzną, a znaczącą rolę w jej rozgrywce odgrywają różnego rodzaju łamigłówki oraz zagadki.

Przygodowe | detektywistyczne | elementy logiczne | 2D | reedycje/remastery/remaki

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Professor Layton and the Lost Future HD Premiera

13lip2020

AND iOS

producent: Level 5 wydawca: Level 5 Strona oficjalna

Gry podobne do Professor Layton and the Lost Future HD

The Paris Dossier

Detective Dixie: The Revenge of Wishteria

Detective Grimoire

Professor Layton and the Lost Future HD (znane również jako Unwound Future) to przygodowa gra logiczna opierająca swoją rozgrywkę na licznych łamigłówkach. Wersja HD jest odświeżonym wydaniem produkcji opublikowanej 10 lat wcześniej na Nintendo DS i obejmuje urządzenia mobilne z systemami Android oraz iOS. Sam tytuł jest fabularnie trzecią odsłoną uznanej serii gier tworzonych przez studio Level 5, opowiadającej o Hershelu Laytonie, profesorze archeologii, oraz jego asystencie, Luke’u Tritonie, którzy rozwiązują przeróżne, często kryminalne zagadki.

Fabuła

Głównym bohaterem gry jest Hershel Layton, profesor archeologii z fikcyjnej uczelni Gressenheller. W rozwiązywaniu zagadek pomaga mu 12-letni asystent, Luke Triton, zafascynowany działalnością profesora. Fabuła rozgrywa się w różnych zakątkach Londynu. Akcja gry rozpoczyna się w momencie, gdy profesor Layton oraz Luke otrzymują list od Luke’a z przyszłości. Według jego relacji, w przeciągu następnych dziesięciu lat Londyn pogrąży się w chaosie, i tylko my możemy temu zapobiec. Sprawa jest powiązana z działalnością doktora Alaina Stahnguna, zaginionego po nieudanym eksperymencie razem z premierem Billem Hawksem. Nie są jednak jedynymi zaginionymi – z czasem w niewyjaśnionych okolicznościach zaczęli znikać kolejni naukowcy.

Fabułę gry poznajemy poprzez dialogi z postaciami oraz rozwiązywanie dostępnych łamigłówek. Jej struktura odpowiada schematowi wypracowanemu na potrzeby serii, w myśl którego profesor podejmuje działanie na prośbę znajomego, by z czasem odkrywać coraz mroczniejsze wątki rozwiązywanej sprawy.

Mechanika

Na poszczególne zagadki trafiamy badając kolejne segmenty świata. Lokacje zrealizowano w formie statycznych obrazków, pomiędzy którymi przenosimy się, klikając interesujące nas miejsce. Następnie, jeśli chcemy podnieść dany przedmiot czy porozmawiać z NPC, wskazujemy go dostępnym rysikiem. Część interakcji, jakich dokonujemy, prowadzi do łamigłówek (łącznie jest ich ponad 200) zrealizowanych w formie specjalnych minigier. Zależnie od zagadki, ważniejsze jest albo logiczne rozumowanie, albo umiejętności matematyczne. W razie, gdybyśmy nie potrafili sobie z jakąś poradzić, możemy poprosić o pomoc naszego towarzysza. Liczba dostępnych porad jest limitowana i wynosi 3 – nie da się poznać dokładnego opisu rozwiązania danego problemu. Do uzyskania podpowiedzi wymagana jest zapłata pod postacią jednej monety, w fikcyjnej walucie „Picaratów”. Jeśli wykorzystamy wszystkie wskazówki, mamy możliwość wykupienia dodatkowej za dwie monety, najbardziej przybliżającej nas do rozwiązania. Monety zbieramy badając dostępne lokacje i klikając tam, gdzie według nas mogłaby znajdować się skrytka. Zdobywamy je również rozwiązując zagadki, a im mniej błędnych odpowiedzi podaliśmy przed wybraniem poprawnej, tym nagroda jest większa.

Do ukończenia gry nie musimy rozwiązać wszystkich łamigłówek. Część jest poboczna i służy tylko do zarobienia dodatkowych pieniędzy oraz poznania nowych historii. Podczas rozgrywki możemy wracać do wszystkich lokacji, by przeszukać je ponownie w celu znalezienia Picaratów lub rozwiązania zagadek, z którymi wcześniej sobie nie poradziliśmy. Gdy ukończymy główny wątek, odblokowują się dodatkowe wyzwania, trudniejsze od tych, z jakimi mierzymy się w podstawowej grze. Udostępniono też system powtarzania raz rozwiązanych zagadek oraz wystawiania im ocen.

Kwestie techniczne

Wydanie Professor Layton and the Lost Future HD zostało dopracowane względem wersji z 2008 roku pod kątem animacji, łamigłówek oraz scen przerywnikowych. Styl szaty graficznej pozostał taki sam i przywodzi na myśl francuskie komiksy.

Tryb gry: single player  

Rozmiar aplikacji: duża (powyżej 500 MB)

Wymagania wiekowe Professor Layton and the Lost Future HD: Odpowiednia dla każdego wieku.

AND
iOS